Fixné protézy

Mini implantáty vám vrátia úsmev a radosť zo života

Problémy s pohyblivou a kývajúcou sa protézou sú u pacientov veľmi častým dôvodom chýbajúceho sebavedomia pri komunikácii s okolím a s tým súvisiaci pocit menejcennosti a úzkosti. Nehovoriac o tom, že problémy nastávajú aj pri konzumácii tuhšej potravy, ktorá sa častokrát dostáva pod zubnú náhradu. U pacientov v dôsledku toho dochádza často k strate chuti do jedla a k problémom s trávením. Riešenie týchto problémov je pritom pomerne jednoduché a cenovo dostupné pre každého.

Čo sú mini implantáty a na čo slúžia

Mini implantáty (MDI – mini dental implants) sú spoľahlivý a osvedčený spôsob, ako stabilizovať zubnú protézu. V USA túto metódu využívajú už viac ako 20 rokov a jej popularita neustále narastá aj na Slovensku. Nie je sa čomu čudovať. Vďaka nízkej cene zákroku a výhodám, ktoré mini implantáty prinášajú, ide o skutočne revolučné riešenie, a to pre väčšinu pacientov.

Nasadenie mini implantátov je bezbolestné a prebieha len pri lokálnej anestéze. Ide o neinvazívny zákrok, ktorý netrvá dlhšie ako 90 minút. Pri zavádzaní implantátov na vás teda nečakajú žiadne náročné operácie, chirurgické rezy, odhaľovanie kostí alebo šitie, ktoré sú bežné pri iných fixačných metódach.

Mini implantáty je možné v mnohých prípadoch osadiť už na existujúcu protézu pacienta. Pri kvalitnej a zdravej kosti ju môže dokonca nasadiť a zaťažiť okamžite po zákroku. Ak je kosť slabšej kvality, čo býva zvykom najmä u starších pacientov, je doba hojenia krátka, a to v rozmedzí od troch do štyroch týždňov, po ktorých je možné zubnú náhradu zaťažiť už naplno.

Aký je rozdiel medzi mini implantátom a klasickým implantátom

Hlavný rozdiel medzi klasickým a mini implantátom je v ich veľkosti. Bežný titánový implantát môže mať priemer od 3,75 mm, zatiaľ čo veľkosť mini implantátov sa pohybuje od 1,8 do 2,4 mm. Na ich pevné uchytenie tak postačuje aj veľmi tenká alebo oslabená kosť či čeľusť, v ktorej by sa bežné implantáty nemali možnosť udržať. Vďaka mini implantátom nie je potrebná ani tzv. augmentácia kosti, ktorá sa používa na jej predĺženie alebo rozšírenie. Pri malých defektoch umelou kosťou, v extrémnych prípadoch použitím vlastnej kosti, ktorú lekár odoberie zo sánky, brady alebo panvy. Samozrejme, od typu zákroku sa líši aj doba hojenia. Pri mini implantátoch môžete začať svoju protézu v mnohých prípadoch používať okamžite, pri klasickom implantáte sa doba hojenia predlžuje na niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov.

Technológia mini implantátov

Mini dentálne implantáty sú miniatúrne biokompatibilné skrutky vyrobené zo špeciálnej zliatiny titánu, ktoré sa cez ďasná umiestnia do sánky. Použitý materiál je biologický neutrálny, takže nevyvoláva žiadne alergické reakcie. Hlavička každého implantátu má tvar guľôčky a zaisťuje fixáciu protézy pomocou gumeného krúžku. Ten je súčasťou protézy a funguje ako jamka, ktorá drží protézu prednastavenou silou. Ak je správne nasadená, tak sa jemne opiera o ďasná pacienta a odoláva prirodzene pôsobiacim silám, ktoré sa snažia protézu nadvihnúť alebo posunúť do strán. Náhodné posunutie je teda vylúčené, umelý chrup sa ale stále dá vyberať a znova dať dnu.

Implantáty sa zavádzajú do malého otvoru predvŕtaného pilotným vrtákom s priemerom asi 1,1 mm. Samotný tvar skrutky zaručuje vynikajúcu stabilitu implantátu, vďaka čomu je možné jeho takmer okamžité zaťaženie a bezstarostné využívanie protézy ešte v deň zákroku. Pri stabilizácii zubnej protézy sa osadzuje spolu 10 mini implantátov – 4 pre dolnú a 6 pre hornú čeľusť. Implantátmi je ale možné upevniť zubnú náhradu aj pre hornú alebo dolnú čeľusť samostatne.

Koľko to bude stáť

Výsledná cena zákroku závisí od počtu implantátov, ktoré vám budú v ambulancii nasadzovať.  Samozrejme, výsledná suma sa môže u každého pacienta líšiť, a to v závislosti od toho, či je pred zákrokom nutné vytrhnúť ešte nejaký zub, spraviť RTG snímok a podobne. Presnú cenu vám vieme vypočítať priamo v našej ambulancii Dr. Martin, kde sa s vami o zákroku porozprávajú naši odborníci.

Časté otázky

Kedy je vhodné rozhodnúť sa pre mini implantáty?

Mini implantáty riešia viacero problémov, ktoré pociťujú pacienti pri používaní vyberateľných zubných náhrad. Medzi tie najčastejšie patrí napríklad vypádavanie protézy pri prežúvaní tuhej stravy, alebo znížené sebavedomie a strach z uvoľnenia umelého chrupu pri rozprávaní.

Kto ich môže použiť?

V podstate ktokoľvek. V živote môžu nastať rôzne situácie, kedy človek pride o všetky svoje zuby. Či už je to choroba zubného lôžka, paradentóza, osteoporóza, dedičné genetické choroby alebo len prirodzené vypádavanie zubov v dôsledku starnutia. V týchto prípadoch je najčastejším riešením zubná náhrada, ktorá sa ale môže veľmi ľahko uvoľniť. Hoci na trhu existujú rôzne lepidlá, častokrát sa aj tieto pri jedení rozpustia, v dôsledku čoho hrozí vypadnutie zubnej náhrady. Mini implantáty sa používajú v prípadoch, že máte málo kostí, do ktorých by sa klasické implantáty nemohli osadiť.

Ako dlho trvá osadenie miniimplantátov?

Všetko to závisí od toho, koľko mini implantátov budeme osadzovať do ústnej dutiny. Pri všetkých desiatich však zákrok trvá obyvkle hodinu a pol.

Kedy po zákroku môžem opäť začať normálne používať svoju zubnú náhradu?

V podstate okamžite. Po osadení implantátov nedochádza k opuchu a síce niekoľko dní môžete pociťovať mierne napätie, menší opuch ďasien alebo miernu bolesť. Tieto problémy však vyrieči niekoľko tabletiek proti bolesti. Keď budete odchádzať z našej ambulancie, budete môcť už bez problémov hovoriť aj jesť.

Môže počas alebo po zákroku dôjsť ku komplikáciám?

Len veľmi zriedka. Asi v 1 zo 100 prípadov sa môže stať, že osadený koreň nezarastie kosťou. V tomto prípade pacient nepociťuje bolesť, ale len to, že niečo nie je v poriadku. V takomto prípade je možné osadenie mini implantátov zopakovať o 3 mesiace. Samozrejme, všetko bezplatne v rámci garancie.

Ako sa starať o implantáty po ich osadení?

Je dôležité, aby ste sa po nasadení mini implantátov o ne aj dôkladne starali. Podobne ako zubnú náhradu, aj implantáty je potrebné čistiť, a to pomocou špeciálnej interdentálnej kefky tak, aby boli stále kovovoligotavé.

Naše služby