23.03.2022

Vybitý zub: Čo robiť a ako postupovať po úraze?

S vybitým zubom majú skúsenosti najmä deti a mladiství. Častokrát práve detské šantenie vedie k úrazom, v ktorých dôsledku dôjde k výpadku, resp. vybitiu jedného alebo viacerých zubov. V dospelosti o zuby prichádzame najčastejšie pri športovaní alebo v dôsledku úrazov.

Detský zub po úraze – šanca na záchranu existuje

Základné pravidlo znie – vždy si zachovajme chladnú hlavu, najmä v prípade detí. Ak došlo u dieťaťa s mliečnym chrupom k vybitiu zuba, treba ho rozhodne nájsť. V prípade, že nedošlo k jeho poškodeniu, stále existuje šanca na jeho záchranu. Podmienkou je, aby sme konali rýchlo a zubného lekára navštívili čo najskôr. Koreň zuba totiž veľmi rýchlo vysychá a zub odumiera. Je preto dôležité, aby sme zubu poskytli vhodné živné prostredie. Odporúča sa, aby sa zub celý vložil do mlieka s telesnou teplotou alebo ste ho k zubnému lekárovi priniesli doslova vo vlastných ústach. V žiadnom prípade vybitý zub nenoste vo vreckovke! Obzvlášť u detí s mliečnymi zubami je proces tzv. replantácie veľmi úspešný, ak sa zrealizuje do dvoch hodín od úrazu.

Vybitý zub neberte na ľahkú váhu

A ako reagovať v dospelom veku? Dá sa vybitý či vypadnutý zub ešte zachrániť?

Podceniť stratu zuba po úraze sa neodporúča. Estetický defekt pritom nie je jediným problémom. Ak už sme o svoj zub prišli, návštevu stomatológa neradno odkladať. Pri úraze mohlo dôjsť až k poškodeniu koreňa zuba, či dokonca k zlomenine čeľuste. Ak sa tieto zranenia neliečia, môžu sa nepriaznivo prejaviť až po istej dobe, pričom so sebou nesú aj ďalšie zdravotné komplikácie.

Po úraze je veľmi dôležité zachovať rozvahu. Vždy existuje šanca na záchranu, najmä ak vybitý zub nájdeme a nie je zlomený. Rozhodujúci je čas, za ktorý vyhľadáme lekársku pomoc a tiež správne uloženie zuba, kým k nemu prídeme – ako pri deťoch, aj dospelý zub sa odporúča vložiť do mlieka.

Náhrada poškodeného zuba implantátom alebo mostíkom

V prípade, ak je zub po úraze značne poškodený, prípadne už nie je možná jeho výmena, riešením môže byť zubná náhrada. Na výber je hneď niekoľko možností – pacient sa môže rozhodnúť pre klasický mostík, vyberateľnú protézu alebo zubný implantát.

Kým pri prvej alternatíve dochádza k obrúseniu priľahlých zubov, pri protéze trpí zub, o ktorý sa náhrada opiera a zároveň aj mäkké a tvrdé tkanivo pod ňou. Z tohto pohľadu je najvhodnejším riešením zubný implantát.

Pred zákrokom je potrebné absolvovať kompletné vyšetrenie chrupu a ústnej dutiny. Prebieha CT ošetrenie, pričom sa pozorne sleduje aj stav mäkkých a tvrdých tkanív. Keďže ide o chirurgický zákrok, je nevyhnutné nič nepodceniť.

Prirodzená výplň za stratený zub

Zubné implantáty v mnohých smeroch spoľahlivo nahrádzajú pôvodný zub, a to ako esteticky, tak z hľadiska funkčnosti. Sú upevnené priamo do kosti, čo zabezpečí pocit, že človek sa so zubom „zžije“ a zvykne si naň ako na svoj vlastný zub. Tým sa tiež predchádza rôznym rečovým vadám a defektom (mumlanie, nezreteľná reč, zhoršená výslovnosť). Upevnené zubné náhrady pôsobia maximálne prirodzene a človeka v ničom neobmedzujú, čo neplatí pri mostíku či zubnej protéze.

Bezbolestné hojenie po operácii zuba

Hojenie rán po operácii zubov je zvyčajne bez komplikácií a bolesti. Niekedy sa môže objaviť mierny pooperačný opuch, ale celkovo trvá zhojenie implantátu asi tri mesiace. Po zákroku sa odporúča konzumovať skôr kašovitú, respektíve mäkšiu stravu, obmedziť horúce nápoje a jedlá a taktiež sa istý čas vyhýbať zvýšenej fyzickej námahe.

Zubného lekára navštívte za každých okolností

Bez ohľadu na spôsob, akým sme prišli o zub, vždy je potrebné čo najskôr navštíviť svojho stomatológa, prípadne najbližšiu zubnú pohotovosť. Nezáleží na tom, či o zub prídeme pri úraze alebo nejako inak. Taktiež nie je dôležité, či sme stratili celý zub alebo len jeho časť, podstatné je reagovať rýchlo a primerane.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám