03.03.2020

5 pokrmov, ktorým sa musíte vyhnúť, aby ste mali zdravšie zuby

Jasnejšie sa to ani povedať nedá: niektoré pokrmy sú jednoducho zdravšie ako iné.

Samozrejme, výber je na vás. Je na vás, čo jete a pijete. Musíte však počítať s tým, źe ak budete pravidelne jesť nezdravé jedlá a piť nezdravé nápoje, budete nás musieť navštevovať častejšie. A to v konečnom dôsledku stojí nielen čas, ale aj peniaze.

Aby sme vám pomohli, pripravili sme zoznam piatich pokrmov, ktorým by ste sa naozaj (ale vážne) mali vyhýbať, ak vám na zdraví vašich zubov záleží. Tu je.

Cukríky a bonbóny

Vyhýbať sa sladkostiam je vo všeobecnosti rozumné a vyhýbať sa im úplne je úplne najrozumnejšie. Ak ich už však musíte jesť, vyberte si tie, ktoré vo vašej ústnej dutine nezanechávajú priveľa stôp. Správne, žiadne karamelky a lízatká, ani kvapky proti kašlu, ktoré obsahujú rafinovaný cukor.

Čokoláda

Veľa sa hovorí o tom, že čokoláda je skvelou prevenciou voči zubnému kazu. Dokázali to predsa aj štúdie, problém je len v tom, že zhodou okolností ide o štúdie financované výrobcami čokolády. Práve preto sa na ne nemôžeme spoľahnúť. Platí teda, že čokoláda určite nie je taká škodlivá ako cukríky, ale ak sa jej vyhnete, urobíte dobre. A ak si už neviete pomôcť, pochutnajte si na čokoláde so 70% obsahom kakaa, ktorá má aspoň niekoľko nepopierateľných pozitívnych vplyvov na zdravie.

Bublinkové nápoje

Pre deti a mládežníkov sú práve tie najväčšou hrozbou a to preto, že v týchto vekových skupinách sú najväčším zdrojom nadbytočného cukru. Nie sú navyše len presladené, ale obsahujú aj fosforečné kyseliny a kyselinu citrónovú, ktoré narúšajú zubnú sklovinu.

Jedlá s obsahom škrobu

Iste, neprispievajú k tvorbe kazov a priamo nespôsobujú ani súvisiace problémy, ale zvyšky chrumiek a čipsov sa veľmi ľahko dostanú do medzizubných priestorov. A ak sa im to podarí, zubom to rozhodne neprospieva.

Suchá ústna dutina

Alkohol, ale aj mnohé orálne podávané liečivá prispievajú k vysušovaniu ústnej dutiny, ktorá je potom vystavená vyššiemu riziku infekcie. Ak sa tomuto riziku chcete vyhnúť, radi sa s vami porozprávame o fluoridácii zubov alebo poradíme, ktorá pasta s obsahom fluóru je najlepšia.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám