16.01.2017
Aké sú podmienky pre úspešné zavedenie implantátu?
Aké sú podmienky pre úspešné zavedenie implantátu. Som vhodný kandidát?
Zavedenie implantátov je dnes už bežnou záležitosťou vo väčšine dobre vybavených zubných ambuláncií. Desiatky rokov skúseností a vývoja technológií prinieslo pre pacientov nespočetne veľa výhod. Implantáty totižto nielenže dokážu zub zastúpiť po estetickej, ale aj jeho funkčnej stránke. Pre zavedenie implantátu nie je vo väčšine prípadov prekážkou ani vysoký vek, parodontitída, či dokonca cukrovka a iné ochorenia. Dá sa povedať, že dnes môže mať implantát takmer ktokoľvek.
Pre mladých aj tých najstarších
Implantáty sú dnes určené pre takmer všetky vekové kategórie. Vo všeobecnosti však platí, že ich zavedenie sa odporúča až od osemnásteho roku života u chlapcov a od 16 rokov u dievčat. Do tohto veku treba podstúpenie zákroku dôkladne posúdiť a mať dostatok vedomostí na ich použitie. Je to v dôsledku toho, že do tohto veku dorastá kosť horných predných zubov. U starších ľudí nie je zavedenie implantátov obmedzené vekom. Zákrok môžu podstúpiť aj ľudia s vysokým vekom, a to aj v prípade, že došlo k úbytku kostnej hmoty. Práve pre tých najstarších môže byť uprednostnenie implantátu pred protézou tou najlepšou voľbou. Výhodami je nielen vyššie sebavedomie u takýchto pacientov, ale aj kvalita ich života. Nie sú obmedzovaní výberom jedál a báť sa nemusia napríklad ani vypadnutia protézy
Cukrovka ani ochorenie srdca nie sú prekážkou
V minulosti u diabetikov nebolo možné implantáty použiť. Dnes však už vývoj a technológie pokročili natoľko, že si ich môžu nechať zaviesť rovnako ako zdraví pacienti. Je však veľmi dôležité, aby o svojom zdravotnom stave dôkladne informovali svojho implantológa. Zvýšená hladina cukru v krvi totiž narúša proces rastu a hojenia kostí, ktorý je pre úspešné implantovanie kritickým faktorom. Navyše, zvyšuje aj riziko pooperačnej infekcie. Je preto nanajvýš dôležité, aby bola hladina cukru starostlivo kontrolovaná, a to ako pred implantáciou, tak aj počas hojenia. Proti infekcii sa najčastejšie bojuje užívaním predpísaných antibiotík, ale aj dobrou ústnou hygienou. Podobné zásady platia tiež u pacientov s kardiologickými problémami. Tí sú náchylnejší na infekcie srdca – endokarditídu, pri ktorej môžu baktérie z úst putovať do krvi a následne až do srdca. Aj tieto prípady sa riešia antibiotikami, ktoré majú infekcii zabrániť.
Implantáty môžete mať aj pri osteoporóze
Ani osteoporóza, tzv. rednutie kostí, nie je pri zavádzaní implantátov prekážkou. Implantát osadený do osteoporotickej kosti sa totižto hojí rovnako dobre ako v prípade zdravých pacientov. Je totižto známe, že kosť postihnutá osteoporózou, sa v mieste narušenia (zlomeniny) vyplní úplne zdravým kostným spojením. Jedinou podmienkou pre úspešnú aplikáciu implantátu, je odborná a technická pripravenosť implantológa a zubnej ambulancie.
V tehotenstve len ak je to nutné
U tehotných žien je zavedenie implantátu možné iba v druhom trimestri. Keďže vo väčšine prípadov ale nejde o akútny zákrok, odporúča sa s ním počkať a vykonať ho až po pôrode.
Nenašli ste odpoveď? V ambulancii Dr.Martin vám poradíme
Ak stále neviete, či je implantát vhodný aj pre vás, radi vám poradíme. Na akékoľvek otázky vám odpovedia odborníci priamo v našej klinike. Stačí ak nás navštívite.