07.08.2023

Ako si udržať zdravý chrup aj počas dovolenky

Ak ste nedávno rezervovali dovolenku, pravdepodobne už premýšľate o plážach, dobrej strave a užívaní si slnečných lúčov. Nezabudnite však, že zanedbaná bolesť zuba alebo odsunutá pravidelná kontrola u zubára vám môžu dovolenku pekne skomplikovať. Nebojte sa, vieme, že návšteva zubára nie je pre väčšinu ľudí zábavná, ale rýchla prehliadka pred dovolenkou vám môže ušetriť nepríjemné a drahé návštevy zubára počas pobytu v zahraničí.

Hľadanie zubárskej pomoci v zahraničí

Hoci je možné vyhľadať pomoc zubného odborníka aj v iných krajinách, môže byť náročnejšie dostať sa k takejto pomoci v závislosti od miesta, kde sa nachádzate. Komplikáciou môže byť aj jazyková bariéra. Ošetrujúci odborník nepozná vašu zubnú históriu, vaše pocity spojené s návštevou zubára a akékoľvek plánované liečby v budúcnosti. Ak teda dlhší čas neboli u zubára a domnievate sa, že budete potrebovať rozsiahle zubné ošetrenia, vrátane vytrhnutia alebo ošetrenia koreňových kanálikov, odporúča sa navštíviť zubára s dostatočným predstihom, aby ste na dovolenku odchádzali bez bolestí.

Letná dovolenka neznamená nutne zmenu zvykov starostlivosti o chrup, avšak nie je nezvyčajné, že mnoho ľudí na dovolenke zanedbáva starostlivosť o zuby, čo zvyšuje riziko zápalu ďasien alebo tvorby kazov. Pozrime sa na tipy, ktoré vám a vašej rodine uľahčia udržiavanie zdravia úst a vrátenie sa z dovolenky bez problémov so zubami a ďasnami.

Tipy na starostlivosť o ústa na dovolenke:
Cestovná súprava

Počas dovolenky vždy nosite so sebou kompletnú súpravu na dentálnu hygienu obsahujúcu cestovnú zubnú kefku, pastu na zuby, ústnu vodu a zubnú niť alebo medzizubné kefky.

Dodržiavanie rutiny čistenia zubov

Pokračujte v svojej rutine starostlivosti o zuby aj počas dovolenky, nezabudnite na nič. Stačí venovať niekoľko minút denne starostlivosti o ústnu dutinu.

Starostlivosť o zubnú kefku

Dbajte na správnu starostlivosť o svoju zubnú kefku. Ak ju budete nosiť v kozmetickej taštičke, uistite sa, že je dostatočne chránená, aby nedošlo k jej poškodeniu alebo kontaminácii. Držte ju mimo dosahu zubných kefiek ostatných členov rodiny, aby ste predišli krížovému znečisteniu. V obale ju nechávajte iba v čase, keď ju prenášate, a nevkladajte ju doň mokrú.

Žuvačka bez cukru

Ak nemáte možnosť si po jedle umyť zuby, žuvačka bez cukru je dobrou alternatívou na ochranu vášho ústneho zdravia. Žuvanie žuvačky spôsobuje zvýšený prietok slín v ústach, čo uľahčuje odstránenie zvyškov potravy a pomáha znížiť množstvo povlaku v ústach a na povrchu zubov a ďasien.

Udržiavanie dostatočnej hydratácie

Pitie dostatočného množstva vody je ďalšou alternatívou na udržanie ústnej hygieny a vyváženie pH úst. Voda bráni zadržiavaniu baktérií v ústach a zároveň vás hydratuje počas horúceho počasia.

Sladké nápoje

Vyhýbajte sa čo najviac sladkým nápojom alebo jedlám bohatým na cukor. Je normálne, že v lete máme chuť na ovocné šťavy, limonády, zmrzlinu a sladkosti, ale kľúčom je obmedziť ich frekvenciu a najmä si po konzumácii dôkladne umyť zuby, aby ste odstránili akékoľvek zvyšky cukru.

Konzumácia studených jedál a nápojov

Studené jedlá a nápoje sú počas letných prázdnin tiež lákavejšie. Avšak môžu zvýšiť citlivosť zubov, čo spôsobuje rôzne nepríjemnosti na zuboch a ďasnách. Ak trpíte citlivosťou, snažte sa nepiť príliš horúce ani príliš studené nápoje.

Ak máte akékoľvek pochybnosti, spýtajte sa našich odborníkov, čo môžete urobiť pre zvýšenie starostlivosti o zuby a udržanie zdravého a krásneho úsmevu počas celej sezóny.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám