03.12.2019

Aký vplyv na chrup má fajčenie?

 

Nemá zmysel opakovať, že fajčenie má vo všeobecnosti mimoriadne negatívny vplyv na zdravotný stav. Určite však stojí za to vedieť, ako presne ovplyvňuje zuby, ďasná a vlastne ústnu dutinu ako takú. Tak poďme na to.

Nepríjemný dych

Bozkávať sa s fajčiarom je ako bozkávať sa s popolníkom, najmä pre nefajčiara. Bodka.

Strata prirodzenej farby zubov

Najmä ak hovoríme o dlhoročnom návyku, dochádza k výraznej zmene zafarbenia. Prirodzená a zdravá farba sa mení doslova na 50 odtieňov šedej.
Zápal otvorov slinných žliaz na podnebí Počas fajčenia vlastne neustále dráždite podnebie ústnej dutiny. Zrejme vás teda neprekvapí, že fajčiari často trpia zápalmi otvorov slinných žliaz, ktoré sa nachádzajú na podnebí.

Zvýšená tvorba zubného kameňa a povlaku

Cigaretový dym obsahuje veľké množstvo malých častíc, ktoré prispievajú k tvorbe zubného kameňa a povlaku.
A mnohé vážne choroby Fajčenie spôsobuje ubúdanie sánkovej kosti a zvyšuje riziko leukoplakie, teda tvorby bielych škvŕn v ústnej dutine. Zvyšuje aj riziko výskytu rôznych chrôb ďasien.

Aký vplyv má fajčenie pri návšteve stomatológa

Samozrejme, fajčenie má vplyv aj na to, ako prebiehá prakticky akýkoľvek zákrok. Ak fajčíte, každé hojenie – napríklad po extrakcii zubu, pri liečbe paradentózy alebo chirurgickom zákroku v ústnej dutine – trvá o noečo dlhšie a má aj zložitejší priebeh ako zvyčajne. Úspešnosť zákrokov je navyše u fajčiarov vo všeobecnosti nižšia.

Fajčenie môže viesť aj ku ochoreniu ďasien, a to tým, že oslabuje uchytenie medzi zubom a mäkkým tkanivom alebo sánkovou kosťou. Fajčenie totiž narúša bežné fungovanie buniek, ktoré sa v tkanive ďasna nachádzajú.

Samozrejme, môžete namietať, že síce máte radi tabak, ale nefajčíte. Bohužiaľ, aj v tom prípade máme pre vás zlú správu. Negatívny vplyv sa totiž netýka len samotných cigariet, ale všetkých tabakových výrobkov. Namiesto hľadania výhovoriek vám preto odporúčame, aby ste sa s týmto zlozvykom pokúsili skoncovať. Váš lekár vám s tým určite rád pomôže.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám