14.03.2019

Chcete, aby vám zuby vydržali celý život? Tu je 5 jednoduchých rád

 

S pribúdajúcim vekom je starostlivosť o chrup čoraz zložitejšia, zároveň však aj čoraz dôležitejšia. Základné pravidlo znie, že o svoje zuby nemusíte nevyhnutne prísť. Nevyhnutne sa však o ne musíte starať.

Postupom času môže dôjsť k scvrknutiu zubných nervov, čo vedie k zníženej citlivosti chrupu. Vyhnúť sa tomu dá len ťažko: Ak budete navyše vynechávať pravidelné preventívne kontroly, povedie to iba k zhoršeniu situácie. Najlepšou radou tak je to, že stomatológa jednoducho musíte navštevovať pravidelne.

Existuje však aj niekoľko ďalších pomerne jednoduchých vecí, ktorými môžete sami prispieť k tomu, aby bol váš chrup zdravý. Teda v prípade, ak sa im opäť budete venovať pravidelne.

Pravidelné čistenie

Zuby si najmenej dvakrát denne čistite zubnou kefkou s mäkkými štetinami. Porozmýšľajte aj nad elektrickou zubnou kefkou.

Zuby nie sú všetko

Raz denne si vyčistite aj medzizubné priestory, a to niťou alebo niektorým z ďalších na to určených prostriedkov.

Starajte sa o svoju protézu

Nezáleží na tom, či máte čiastočnú alebo úplnú protézu. V každom prípade ju pravidelne každý deň čistite a rovnako ju najmenej na štyri hodiny denne vyberajte z ústnej dutiny. Či si ju na noc máte vyberať? Myslíme si, že je to dobrý nápad.

Seknite s fajčením

Teda v prípade, ak ste to ešte neurobili. Okrem toho, že fajčenie spôsobuje rakovinu, vedie aj k vyššiemu výskytu infekcií ďasien, prispieva k tvorbe zubného kameňa a spôsobuje stratu zubov.

Navštívte stomatológa

A robte to pravidelne. Môžeme len zopakovať to, čo sme už povedali: s pribúdajúcim vekom sú pravidelné prehliadky čoraz dôležitejšie.

Dnes už naozaj nie je zložité dosiahnuť, že vám zuby vydržia celý život. Stačí si vybudovať a zachovať zdravé návyky, pravidelne sa venovať zubnej starostlivosti a, pochopiteľne, zdravo sa stravovať a dbať na zdravý životný štýl.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám