24.10.2016

Čo vplýva na životnosť implantátov?

Implantáty: Ako dlho vydržia a čo vplýva na ich životnosť

Na životnosť implantátov môže vplývať niekoľko faktorov. To, či vás zubný implantát doslova prežije, závisí od toho, ako kvalitne bude prevedené voperovanie implantátu a protetickej časti (samotná náhrada zuba, ktorú vidí pacient – korunka, mostík alebo protéza). Dôležitou je ale aj správna ústna hygiena. Ak sú splnené všetky podmienky pre dlhovekosť implantátov, tak ich životnosť je vo väčšine prípadov dlhšia ako pri vlastných pacientových zuboch.

Ústna hygiena na prvom mieste

Aby váš implantát vydržal čo najdlhšie odporúča sa, aby ste navštívili svojho zubného lekára/hygieničku aspoň každých 6 mesiacov. Ten sa postará o odborné vyčistenie chrupu a ústnej dutiny. Práve nedostatočná hygiena je jedným z najčastejších dôvodov, prečo dochádza k strate implantátov. Baktérie, ktoré sa pri zanedbanej ústnej hygiene hromadia v okolí implantátu môžu spôsobiť zápal, ktorý ak sa nelieči, môže prerásť až do ochorenia nazývaného periimplantitída. Tá zapríčiňuje úbytok kosti v okolí implantátu, stratu jeho pevnosti a v neposlednom rade aj jeho uvoľnenie z kostného lôžka. Je preto veľmi dôležité, aby sa pacient, po úspešnom nasadení implantátu, dohodol so svojim zubným lekárom na pravidelných kontrolách, ktoré dokážu identifikovať a efektívne liečiť začínajúci zápal.

Vyhnite sa fajčeniu

Silné fajčenie môže za istých podmienok spôsobiť až výpadok implantátu. Je to dané tým, že vdychovanie dymu v mnohých prípadoch spôsobuje ochorenia ďasien, ktorých zdravie je pre životnosť samotného implantátu veľmi dôležité. To síce fajčiarom nebráni k tomu, aby si implantáty dali úspešne zaviesť a používať, samotnú implantáciu a hojenie to však u nich môže skomplikovať.

Koľko teda reálne vydrží?

Viaceré vedecké štúdie ukázali, že väčšina implantátov je aj po desiatich rokoch od ich nasadenia stale v perfektnom stave. Ako sme už v úvode naznačili, implantáty teda skutočne môžu pri dobrej starostlivosti, ako aj celkovom dobrom zdravotnom stave pacienta, vydržať aj počas celého života. Nie menej dôležitým je ale aj dôkladne vykonaná implantácia, či dodržiavanie pravidelných kontrol.

 

 

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám