Ladislav Tvrdoň

História našej zubnej kliniky siaha až do roku 1941 a je úzko spojená s Ladislavom Tvrdoňom, otcom nášho gestora, Doc. MUDr. Martina Tvrdoňa, CSc..

Ladislav Tvrdoň sa narodil v roku 1912 v Šuranoch a už vo veľmi mladom veku zažil veľkú tragédiu. Keď mal štyri roky, stratil oboch rodičov a spolu s mladším bratom boli umiestnení do sirotincov, následne sa o nich striedavo starala vzdialená rodina. Bratia sa po dlhom čase stretli, až keď mal Ladislav 14 rokov.

Jeho brat Martin vždy prejavoval umelecké sklony a čoraz viac sa venoval výtvarnej tvorbe. Známe sú najmä jeho obrazy Liptova a dunajských zátiší, ktoré patria na Slovensku medzi vyhľadávané. Za jeho tvorbu mu bol udelený titul Akademický maliar.

Ladislav sa vydal po inej dráhe: vyučil sa za stolára, potom mu však učarovala stomatológia. Hoci si štúdium nemohol dovoliť, svojho sna sa nevzdal. V Bratislave spoznal českého zubného lekára, u ktorého sa vyučil za zubného technika, často sledoval jeho prácu a neprestával sa sám vzdelávať – navštevoval napríklad prednášky organizované Zubnou klinikou.

Úspešne zložil dentistické skúšky a otvoril si zubnú ambulanciu. V zložitom období vojnového štátu sa u neho učili aj pracovali zubári židovského pôvodu, ktorých až do konca vojny, nehľadiac na vlastné nebezpečie, ukrýval. Dlho po vojne od zachránených dostával pozvánky na návštevu USA.

Po skončení vojny ho čakala ťažká práva v Chemických závodoch Juraja Dimitrova, kde zhruba osem tisíc zamestnancov pracovalo v podmienkach, ktoré trvácnemu chrupu nepriali. Až do roku 1958 pracoval aj vo svojej ambulancii, ktorá mu však bola skonfiškovaná. Dôchodku sa teda dočkal v roku 1975 v Dimitrovke. Zomrel v roku 1980, jeho posolstvo však žije naďalej: dve z jeho štyroch detí si vybrali dráhu zubných lekárov.

Ladislav Tvrdoň sa pri svojej liečbe sústredil predovšetkým na záchranu zubov, bol však aj inovátorom – pravidelne nielen publikoval, ale mnohé svoje metódy prihlásil aj ako tzv. zlepšovacie návrhy. Najdôležitejšie však je to, ako si ho pamätajú obyvatelia Bratislavy: chýrnymi boli jeho zručnosti v oblasti endodoncie a protetiky, ešte donedávna sa hrdo hlásili pacienti s jeho trvácnymi protetickými prácami.

Sme nesmierne hrdí na to, že klinka Dr. Martin je priamym nasledovníkom takéhoto nielen profesionálne, ale aj ľudsky výnimočného človeka.

Unser Team

Das Herz unserer Zahnklinik, ihr Garant und unsere Inspiration ist Doc. MD. Martin Tvrdon CSc. Wir sind ein spezialisiertes Team von Zahnärzten mit langjähriger Erfahrung, mit dem Sie sich auf eine Top-Versorgung zu einem fairen Preis verlassen können. Unser Ziel ist es jedoch, Ihnen viel mehr zu bieten, dass Sie sich bei Ihrem Besuch in der Dr. Martin Klinik vollkommen wohlfühlen.