11.01.2017

Dentálna hygienička

Dentálna hygienička: Prepych alebo nutnosť?

Návšteva dentálnej hygieničky dnes už neodmysliteľne patrí k bežnej starostlivosti o chrup. Platí to dokonca aj v prípade, ak dentálnu hygienu neberieme na ľahkú váhu a o svoje zuby sa pravidelne staráme. Kombinácia dobrej techniky čistenia zubov a výberu vhodných prostriedkov, totiž nie je vždy zárukou zdravej ústnej dutiny. Každý človek má usporiadanie zubov trochu iné – majú iný tvar, medzery aj sklon. Preto je veľmi ťažké určiť jedno univerzálne odporúčanie, ako sa o ne starať. Aj v tomto prípade vám poradí až dentálna hygienička, ktorá to každého pacienta naučí individuálne.

Domáca starostlivosť nestačí

Ešte predtým, ako dentálna hygienička prejde k samotnému ošetreniu zubov, každému pacientovi spraví predbežné vyšetrenie. Práve od neho sa bude odvíjať samotný priebeh zákroku, ktorý pozostáva z niekoľkých krokov. V tom prvom, sa pomocou ultrazvukového prístroja odstránia hrubé nánosy zubného kameňa, ktorého zvyšky sa následne dočistia ručne pomocou škrabky. Ak sú na zuboch farebné pigmenty, spôsobené napríklad pitím kávy, čaju a iných farebných nápojov, tak tie sa odstránia pomocou metódy AIRFLOW – tzv. pieskovaním. Tá kombináciou vzduchu, vody a špeciálneho prášku, odstráni zo zubov aj ďalšie nečistoty a usadeniny, vďaka čomu sa stávajú čistejšími, hladšími a belšími.

Nie menej dôležitou je aj fluoridácia zubov pomocou fluoridového gélu. Tá zvyšuje odolnosť proti vzniku zubného kazu a zabraňuje ich odvápňovaniu. Podobne, ako väčšina úkonov spojených s dentálnou hygienov, aj fluoridácia je bezbolestivá a nevyžaduje sa pri nej žiadne lokálne umrtvenie.

Dentálnu hygieničku navštívte aspoň raz do roka

Podstúpiť procedúry spojené s návštevou dentálnej hygieničky sa odporúča aspoň raz do roka. U každého pacienta je však tento počet individuálny a môže sa meniť podľa stavu ústnej dutiny. Ak má pacient problémy, tak návštevu by mal podstúpiť aspoň dvakrát do roka. To, ako často by ste si mali dať zuby profesionálne ošetriť, vám však povieme už pri prvej návšteve v našej ambulancii.

Hodina vášho času pre zdravšie zuby

Návšteva dentálnej hygieničky nie je časovo náročná a podľa stavu pacienta sa môže pohybovať v rozmedzí od 40 do 60 minút. Počas nich budú urobené všetky vyššie zmieňované úkony, vrátane pieskovania a fluoridácie zubov. Cena profesionálneho ošetrenia pritom nie je vôbec vysoká a bude vás stáť 45 eur. Je to investícia do krajších a zdravších zubov.

Na záver prikladáme ešte základné odporúčania pre starostlivosť o zuby:

  • Aspoň 2x denne je potrebné zuby vyčistiť pomocou medzizubných pomôcok a zubnej kefky
  • Používať zubnú pastu s obsahom fluoru, ktorý posilňuje zubnú sklovinu
  • V priebehu dňa, po jedle, káve, cigarete a podobne, ústa aspoň vypláchnuť čistou/ústnou vodou a použiť žuvačku
  • Pravidelne absolvovať dentálnu hygienu

 

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám