Často kladené otázky a odpovede naších pacientov

Kedy hovoríme o citlivých zuboch a čo je príčinou ich vzniku?

Zuby sa stávajú citlivými pri odhalení mäkkých zubných kŕčkov. Väčšinou reagujú bolestlivo napríklad pri čistení zubov, jedení, pití, alebo dokonca pri dýchaní. Odhalené zubné krčky sú citlivé na vonkajšie podnety, ako sú chlad, teplo alebo kyslé a sladké. Navyše zvyšujú aj riziko vzniku zubného kazu. Zmieňované príznaky sa objavujú hlavne ako následok nesprávneho čistenia zubov, v dôsledku používania tvrdých zubných kefiek, abrazívnej zubnej pasty alebo nesprávneho čistenia zubov silným tlakom. Dochádza tak k obrusovaniu tenkej vrstvy skloviny zubných krčkov a následnému odhaleniu citlivého dentínu s dentínovými kanálikmi, ktoré vedú bolesť.

Poskytuje vaša zubná klinika čistenie zubov?

Áno, dentálnu hygienu odporúčame vykonávať pravidelne, aspoň dvakrát do roka. V prípade vážnejších stavov, pri akútnych ťažkostiach, krvácaní alebo opuchu ďasien, to môže byť aj častejšie. Procedúry spojené s čistením zubov zahŕňajú odstránenie zubného povlaku, zubného kameňa, ako aj farebnej pigmentácie, ktorú mohlo spôsobiť pitie kávy či čaju, alebo fajčenie.

Čo je zubný povlak a ako zistím, že ho mám?

Zubný povlak je vrstva bielo-žltej farby, ktorá sa vytvára na zuboch a v medzizubných priestoroch. Najčastejšie sa dá rozoznať prejdením jazyka po neumytých zuboch. Odhaliť ho môžu ale aj tablety alebo kvapalné produkty na zafarbenie zubného povlaku. Zubný povlak obsahuje veľké množstvo mikroorganizmov (baktérií), ktoré produkujú kyseliny, poškodzujú zuby a sú jednou z hlavných príčin vzniku zubného kazu. Okrem toho sa podieľajú aj na ochoreniach ďasien. Zubný povlak sa vytvára hlavne na miestach, kde sa ťažko dostaneme zubnou kefkou.

Čo je zubný kameň a ako ovplyvňuje zdravie mojich zubov?

Základom pre vznik zubného kameňa je zubný povlak. Ak nečistíme zuby dôkladne alebo ich umývame nesprávne, povlak na zuboch je čoraz hustejší až napokon stvrdne na zubný kameň. Rozoznať sa dá veľmi ľahko, už voľným okom spozorujeme na zuboch žltý, hnedý alebo niekedy až čierny nános. Zubný kameň môže bez ďalšieho liečenia časom spôsobovať krvácanie ďasien a ich zápal. V konečnom štádiu môže dokonca dôjsť až k poškodeniu závesného aparátu zuba a jeho vypadnutiu.

Ako odstraňujete zubný kameň a zubný povlak?

Na odstránenie zubného kameňa sa najčastejšie používa ultrazvuk. V prípade potreby sa zvyšky kameňa eliminujú manuálne použitím ručných nástrojov. Zubného povlaku sa v našej ambulancii zbavujeme rotačnými kefami a špeciálnou pastou (tzv. polishing – leštenie), prípadne metódou pieskovania. Tu sa povlaky a pigmenty odstraňujú prúdom piesku, vzduchu a vody. Po takomto ošetrení sú zuby čisté, farebne jasnejšie a belšie.

Čo je zubný kaz a ako mu predchádzať?

Príčinou vzniku zubného kazu sú baktérie, ktoré žijú najmä zo sladených potravín a nápojov. Tieto premieňajú cukor a zvyšky jedla na agresívne kyseliny, vytvárajú zubný povlak a pri nedostatočnej dentálnej hygiene poškodzujú zubnú sklovinu. Najlepšou prevenciou je čistenie zubov minimálne dvakrát denne po jedle, zubnou pastou s obsahom fluoridov, či používaním zubných nití alebo medzizubnej kefky.

Ktorý materiál je pri plombovaní najlepší?

Každý materiál, z ktorého sa dnes vyrábajú plomby, má pri aplikovaní správneho postupu dobrý predpoklad na dlhú životnosť. Najčastejšie sa používa osvedčený amalgám, ktorý je možné nahradiť aj bielym variantom. Ten sa používa predovšetkým na rekonštrukciu predných zubov, kde by napríklad amalgámová strieborná výplň nebola z estetického hľadiska vhodná. V zadnom úseku chrupu, kde je zvýšený žuvací tlak, je zas vhodnejší amalgám. Aj ten je ale možné nahradiť bielou plombou.

Škodí amalgám môjmu zdraviu?

Amalgám je zmes kovového prášku a ortute a patrí k jedným z najstarších a najkvalitnejších materiálov používaných v stomatológii. Súčasné amalgámy obsahujú oveľa nižšie množstvo ortuti, ktoré pre človeka nepredstavujú žiadne zdravotné riziko. Množstvo ortuti uvoľnenej pri tuhnutí plomby alebo pri každodennom používaní je minimálne a bolo dokázané, že množstvá prijímané v potravinách sú častokrát vyššie.

Dokáže biela plomba nahradiť amalgám?

Biela plomba, označovaná aj ako kompozitná výplň, je po stránke odolnosti a kvality porovnateľná s amalgámom. Výhodou kompozitnej výplne je najmä estetický vzhľad, farebná stálosť, malá nutnosť vŕtania zuba, a to, že ide o nedráždivý a chemicky stály materiál. V niektorých prípadoch je však amalgám vhodnejší ako kompozit, a to predovšetkým na miestach, kde výplň nie je vidieť. Je trvácnejší a lepšie znáša tlaky pri žuvaní potravy.

Čo spôsobuje zápach z úst?

Zápach z úst najčastejšie spôsobuje nedostatočná ústna hygiena. Pri nedôkladnom alebo nepravidelnom čistení zostávajú v ústach zvyšky jedla, ktoré sa začnú rozkladať. Rozkladajúce sa zvyšky jedál podporujú rozmnožovanie baktérií, ktoré zápach ešte zväčšujú. Najbežnejším ložiskom zápachu v ústnej dutine je jazyk. Jeho povrch poskytuje priaznivé podmienky pre hromadenie zvyškov jedla a na pestovanie baktérií. Zápach z úst môžu tak isto zapríčiňovať aj pokazené zuby, či ochorenia ďasien.

Ako sa starať o zuby a mať svieží dych?

Najlepšou starostlivosťou je pre zuby pravidelná ústna hygiena – odstraňovanie zubného povlaku, zubného kameňa, čistením medzizubných priestorov, ďasien a jazyka. Odporúča sa aspoň dvakrát ročne navštíviť zubnú ambulanciu na vykonanie profesionálnej ústnej hygieny.

Kedy zobrať dieťa na prvú zubnú prehliadku?

Kedy by malo dieťa po prvýkrát navštíviť zubného lekára nie je presne stanovené, väčšinou je to však vo veku, kedy má už dieťa prerezané všetky dočasné zuby (20 zubov). Už v útlom veku dieťaťa sa však rodičia môžu prísť do našej ambulancie poradiť, ako deťom správne čistiť zuby a akú výživu použiť na podporu dentálneho zdravia.

Je možné stomatologický zákrok vykonať bezbolestne?

Áno, dnes už je možné skoro každý stomatologický zákrok vykonať takmer bezbolestne. Na tento účel sa používajú najmä lokálne anestetiká aplikované sprejom alebo injekciou, či kvalitné diamantové vrtáky, ktoré znižujú bolesť a skracujú dĺžku zákroku.

Mal by som sa báť, že anestetikum nebude u mňa fungovať?

Umŕtvenie miesta zákroku je vo väčšine prípadov absolútne bezproblémové. Komplikácie však môžu nastať u pacientov, ktorí návštevu zubnej ambulancie odkladali až dovtedy, kým neopuchli alebo sa im nevytvoril výrazný hnisavý absces. Tu treba voliť komplikovanejšie spôsoby podania anestézy a tým sa celé ošetrenie stáva pre pacienta nepríjemnejším.

Aké sú príčiny vzniku gingivitídy – zápalu ďasien?

Gingivitída predstavuje jedno z najčastejších ľudských ochorení. Často býva vyvolaná plakom (zubným povlakom) alebo zubným kameňom. Príčinou ochorenia býva nedostatočná, resp. nesprávne vykonávaná ústna hygiena. Rozpoznanie gingivitídy je možné jednoduchým pohľadom v priebehu bežného vyšetrenia zubným lekárom.

Čo sa stane, ak nebudem liečiť zápal ďasien (gingivitídu)?

Toto onemocnenie môže skončiť až stratou zubov, a to často zdravých. Ak sa zápal ďasien včas nelieči, dochádza k ustupovaniu ďasien, odhaľovaniu zubných kŕčkov a následnému kývaniu zubov. V dôsledku toho dochádza k zničeniu kostného lôžka zubov a k ich následnému vypadávaniu. Nebezpečenstvo tohto ochorenia spočíva aj v tom, že jeho priebeh býva obvykle bezbolestný.

Mám krivé alebo natesnané zuby, čo robiť?

Krivé či natesnané zuby vieme dnes korigovať viacerými spôsobmi. Najčastejšie sa používajú fixné strojčeky, keramické korunky alebo dostavba z kompozitnej živice, či tzv. fazety. To sú tenké porcelánové škrupinky, ktoré sa lepia priamo na zuby.

Môžu byť zuby po ošetrení hlbších kazov citlivé na chlad?

Pri ošetrovaní hlbších kazov môže nastať zvýšená citlivosť na chlad. Je to normálny, no prechodný stav, ktorý môže pretrvávať aj niekoľko dní, kým si zuby vytvoria dostatočnú bariéru ochranného dentínu.

Dajú sa vyčistiť, prípadne nahradiť, staré alebo škaredé výplňe?

Záleží od stavu výplne. Ak je v poriadku, stačí ju len vyleštiť. V opačnom prípade sa nevyhovujúca zubná výplň nahradí novým materiálom vo farbe zubov, ako je napríklad biela zubná výplň alebo porcelánová inlej. Tá patrí k najtrvácnejším a zároveň aj najestetickejším. U väčších strát časti zubu je možné prekrytie celého zubu korunkou. Tá sa používa aj u mŕtvych zubov.

Čo robiť s prasknutými, ulomenými alebo vyrazenými zubmi?

Hlavným krokom je čo najskôr navštíviť zubného lekára. Ak dôjde k zlomeniu zubu, je najlepšie ústa vypláchnuť vlažnou vodou a pokúsiť sa postihnuté miesto šetrne vyčistiť. Ak vyrazíte celý zub, ihneď ho zoberte, opláchnite vodou a jemne očistite. Tkanivo na ňom ale ponechajte a ak je to možné, umiestnite zub späť do lôžka zubu v pôvodnej polohe. Ihneď vyhľadajte zubného lekára.

Ako sa opravujú ulomené kusy zubov?

Ulomený kus zubu môže byť doplnený rôznymi materiálmi. Najčastejšie sa stretnete s fotokompozitnými bielymi materiálmi, amalgámom, keramikou alebo zlatom. Ak došlo k rozsiahlejšiemu poškodeniu, prichádza na radu zubná korunka alebo fazeta.

Chýba mi jeden alebo viac zubov, dajú sa nahradiť?

Dnes sa už chýbajúci zub dá bežne nahradiť snímateľnými náhradami, pevnými mostíkmi alebo implantátmi. Implantáty sú vlastne „skrutky“ osadené do kosti čelusti. Vyrobené sú z kvalitnej zliatiny titánu. Dokážu nahradiť jednotlivé zuby, skupiny zubov, ako i celý chrup. V stomatológii sa úspešne používajú už niekoľko desaťročí.

Kedy sa neodporúča použiť zubné implantáty?

Zubné implantáty by sa nemali používať v prípade, ak je v ústnej dutine prítomný akútny, ale najmä chronický zápal. Prekážkami k použitiu implantátov sú zápal závesného aparátu zubov (parodontitída), zuby, ktoré v lôžku nesedia pevne, hnisavé vačky okolo koreňov, či zanedbaná hygiena.

Aká je životnosť zubných implantátov?

Zubné implantáty pri správnej “údržbe” môžu vydržať aj počas celého života. K dlhej životnosti, okrem kvalitne vykovananej implantácie, prispieva aj správna dentálna hygiena a pravidelná kontrola implantátov u zubného lekára, ako aj návšteva dentálnej hygieny v zubnej ambulancii aspoň dvakrát ročne.

Aké sú výhody ozónovej metódy odstránenia zubných kazov?

Ozónová metóda sa používa pri odstraňovaní menších zubných kazov. Hlavnou výhodou je bezbolestnosť celého procesu, pri ktorom sa nepoužíva vŕtačka ale ožarovanie ozónom. Ten ničí 99,9% bakteriálnej flóry v zubnom kaze spôsobujúcej vlastný proces kazivosti. Takto ošetrené zubné tkanivá remineralizujú.

Na čo sa v zubnej ambulancii používa röntgen?

Röntgen sa v stomatológii používa na zobrazenie detailov kostí a zubov, prípadne na skúmanie mäkkých tkanív. Vďaka tejto technológii je možné vidieť miesta, ktoré nie sú bežné viditeľné. Dokáže odhaliť napríklad začínajúci kaz (tzv. skrytý kaz) v medzizubnom priestore. V súčasnosti klasické RTG nahrádza digitálna radiodiagnostika, pri ktorej sa obraz zobrazí priamo na monitore počítača. Výhodou takéhoto snímkovania je rýchlosť, minimálna dávka žiarenia a možnosť robiť ďalšie úpravy snímky.

Zubná poradňa

* Tieto polia sú povinné.KONTAKT

Parkovanie zdarma na vyhradených miestach