01.02.2020

Je čas začať používať elektrickú zubnú kefku?

Nie sme tu na to, aby sme vám hovorili, čo máte robiť a nebudeme ani propagovať žiadny konkrétny produkt. Odpoveď na túto otázku však existuje: pravdepodobne áno.

Z čoho totiž pozostáva dobrá a správna starostlivosť o chrup? Zuby si potrebujete dvakrát denne vyčistiť, použiť dentálne nite a ústnu vodu a pravidelne navštevovať zubára. Nie je to nič zložité a pokiaľ to dodržiavate, nemali by ste s chrupom mať zásadné problémy.

Nanešťastie, neplatí to vždy. Práve výmena kefky vám však môže zásadne pomôcť.

Elektrická alebo klasická?Ak to zoberieme z toho úplne najvšeobecnejšieho pohľadu, potom je pravdepodobne lepšia elektrická kefka. Výskum ukázal, že v skupine ľudí používajúcich elektrickú kefku je výskyt zubného kameňa o 20% nižší ako v skupine ľudí s klasickou kefkou.

Azda najdôležitejšie je však to, že tento výskum prebehol pred viac ako 20 rokmi a odvtedy došlo k zásadnému zlepšeniu v technológii elektrických zubných kefiek. Môže to síce znieť odvážne, ale pravdepodobne môžeme povedať, že po vyčistení zubov elektrickou kefkou dnes už neostane prakticky žiadny zubný kameň.

No a čo sa tohto výskumu týka, je tiež dôležité poznamenať, že ani jedna z týchto dvoch skupín nedostala inštrukcie, ako si má zuby umývať. Ľudia používajúci klasickú zubnú kefku tak problémy so zubným kameňom môžu mať aj v dôsledku nesprávneho čistenia zubov — naopak, elektrická kefka vás zo svojej podstaty núti zuby čistiť inak.

Z toho teda zas vyplýva, že mnohé záleží aj od toho, ako si zuby čistíte.

Je teda čas vymeniť klasickú kefku za elektrickú? Alebo naopak?

Ak si stále nie ste istí, opýtajte sa odborníka.

Pri najbližšej návšteve zubára sa hygienika opýtajte, koľko zubného kameňa máte na zuboch. Ak vám povie, že len málo, znamená to, že si zuby umývate správne a elektrickú kefku teda pravdepodobne nepotrebujete.

Ak vám hygienik naopak povie, že zubného kameňa máte viac ako dosť, máte dve možnosti: začať používať elektrickú kefku, alebo popracovať na tom, ako si zuby čistíte.

Ak už elektrickú kefku používate, neexistuje dôvod, prečo by ste sa mali vrátiť ku klasickej, teda ak necítite potrebu šetriť. Ak naopak zistíte, že pri bežnej kefke máte viac zubného kameňa, možno by ste mali zvážiť návrat k elektrickej zubnej kefke – platí totiž, že cenu zdravých zubov spoznáte, až keď o ne prídete.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám