Ladislav Tvrdoň

Ladislav Tvrdoň

História našej zubnej kliniky siaha až do roku 1941 a je úzko spojená s Ladislavom Tvrdoňom, otcom nášho gestora, Doc. MUDr. Martina Tvrdoňa, CSc..

Ladislav Tvrdoň sa narodil v roku 1912 v Šuranoch a už vo veľmi mladom veku zažil veľkú tragédiu. Keď mal štyri roky, stratil oboch rodičov a spolu s mladším bratom boli umiestnení do sirotincov, následne sa o nich striedavo starala vzdialená rodina. Bratia sa po dlhom čase stretli, až keď mal Ladislav 14 rokov.

Jeho brat Martin vždy prejavoval umelecké sklony a čoraz viac sa venoval výtvarnej tvorbe. Známe sú najmä jeho obrazy Liptova a dunajských zátiší, ktoré patria na Slovensku medzi vyhľadávané. Za jeho tvorbu mu bol udelený titul Akademický maliar.

Ladislav sa vydal po inej dráhe: vyučil sa za stolára, potom mu však učarovala stomatológia. Hoci si štúdium nemohol dovoliť, svojho sna sa nevzdal. V Bratislave spoznal českého zubného lekára, u ktorého sa vyučil za zubného technika, často sledoval jeho prácu a neprestával sa sám vzdelávať – navštevoval napríklad prednášky organizované Zubnou klinikou.

Úspešne zložil dentistické skúšky a otvoril si zubnú ambulanciu. V zložitom období vojnového štátu sa u neho učili aj pracovali zubári židovského pôvodu, ktorých až do konca vojny, nehľadiac na vlastné nebezpečie, ukrýval. Dlho po vojne od zachránených dostával pozvánky na návštevu USA.

Po skončení vojny ho čakala ťažká práva v Chemických závodoch Juraja Dimitrova, kde zhruba osem tisíc zamestnancov pracovalo v podmienkach, ktoré trvácnemu chrupu nepriali. Až do roku 1958 pracoval aj vo svojej ambulancii, ktorá mu však bola skonfiškovaná. Dôchodku sa teda dočkal v roku 1975 v Dimitrovke. Zomrel v roku 1980, jeho posolstvo však žije naďalej: dve z jeho štyroch detí si vybrali dráhu zubných lekárov.

Ladislav Tvrdoň sa pri svojej liečbe sústredil predovšetkým na záchranu zubov, bol však aj inovátorom – pravidelne nielen publikoval, ale mnohé svoje metódy prihlásil aj ako tzv. zlepšovacie návrhy. Najdôležitejšie však je to, ako si ho pamätajú obyvatelia Bratislavy: chýrnymi boli jeho zručnosti v oblasti endodoncie a protetiky, ešte donedávna sa hrdo hlásili pacienti s jeho trvácnymi protetickými prácami.

Sme nesmierne hrdí na to, že klinka Dr. Martin je priamym nasledovníkom takéhoto nielen profesionálne, ale aj ľudsky výnimočného človeka.

Náš tím šikovných ľudí

Srdcom našej zubnej kliniky, jej garantom a našou inšpiráciou, je Doc. MUDr. Martin Tvrdoň CSc. Sme špecializovaný tím zubárov s dlhoročnou praxou, vďaka ktorej máte istotu špičkovej starostlivosti za férovú cenu. Našim cieľom je však ponúknuť vám omnoho viac, aby ste sa pri návšteve zubnej kliniky Dr. Martin cítili ako u SVOJHO zubára.

MUDr. Martin
Kafka

implantológ

MUDr. Sabina
Figuľová

stomatologička

MDDr. Monika
Ivicová

stomatologička

MUDr. Kristina
Kardelis

stomatologička

MDDr. Dana
Gabajová

stomatologička

Bc. Zuzana
Koškovská

dentálna hygienička

Bc. Annamária
Polláková

dentálna hygienička

Jana
Pružincová

zdravotná sestra

Michala
Rybárová

zdravotná sestra

Alena
Seličová

zdravotná sestra

Mgr. Martina
Martáková

personálna koordinátorka

MDDr. Jana
Linská

čelustný ortopéd

Daniel
Šuľan

Cad-cam zubný technik

Bc. Frederika
Antušová

dentálna hygienička

Bc. Paulína
Melichárková

dentálna hygienička

Petra
Lizáková

zdravotná sestra

Petra
Hriciková

zdravotná sestra

Veronika
Wiebauerová

zdravotná sestra

Katarína
Hučková

zdravotná sestra

Kristína
Geletejová

zubná asistentka

Andrea
Sluková

zdravotná sestra

Natália
Mikušová

zubná asistentka

Simona
Kostková

zubná asistentka

Ivana
Sabo

asistentka

Sára
Budáčová

zubná asistentka

Jaroslava
Hužvárová

personálna koordinátorka