14.10.2022

Sklovina

zubná sklovina

Zubná sklovina je tvrdé zubné tkanivo. S dentínom – zubovinou a zubným cementom vytvára základnú štruktúru zuba a formuje jeho tvar.

Sklovina nalieha na dentín a prekrýva povrch korunky zuba. V oblasti krčku dochádza k jej zúženiu, pričom sklovina prechádza do zubného cementu – ten pokrýva dentín na povrchu zubného koreňa.

Zloženie skloviny

V ľudskom tele je sklovina najtvrdším tkanivom. 95 % zubnej skloviny tvoria anorganické kryštály fosforečnanov vápenatých. Tieto kryštály tvoria zmes hydroxylapatitu, fluórapatitu a karbonátapatitu. Čím viac fluórapatitu sklovina obsahuje, tým je kryštálová štruktúra odolnejšia voči dekalcifikácii (odvápňovanie) kyselinami a s tým súvisiacimi ochoreniami tvrdých zubných tkanív.

Čo vplýva na kvalitu zubnej skloviny?

Zubná sklovina je vďaka svojej veľkej tvrdosti odolná voči mechanickým vplyvom, no poškodzujú ju kyseliny prijímané v strave, respektíve z vonkajšieho prostredia. Ich pôsobením v ústnej dutine dochádza k uvoľňovaniu vápnika a fosfátov – ide o tzv. odvápnenie alebo demineralizáciu. V prípade, že následne dochádza k ukladaniu uvoľnených iónov prostredníctvom minerálov v slinách, prebieha remineralizácia.

Je dôležité, aby boli remineralizácia a demineralizácia v rovnováhe, vtedy totiž nedochádza k poškodzovaniu zubnej skloviny. Problém nastáva v momente, keď demineralizácia prevažuje, v dôsledku čoho vzniká zubný kaz.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám