19.12.2019

Som senior. Ako sa mám starať o svoj chrup?

 

S pokročilým vekom celkom prirodzene dochádza aj k zmenám v ústnej dutine. Patrí medzi ne tmavnutie chrupu, pocit sucha v ústach, ako aj pocit, že sa z jedla vytráca chuť.Samotný chrup zas môžu postihnúť choroby ďasien, problémy s koreňmi zubov, ako aj ich strata. Samozrejme, tieto problémy sú nepríjemné, zároveň sú však aj celkom prirodzené a treba s nimi počítať.Otázka znie, ako sa s nimi vysporiadať.

Samotný vek nie je pri zdravotnom stave chrupu rozhodujúcim faktorom, niektoré choroby s vekom spojené však starostlivosť o chrup môžu komplikovať. Artritída napríklad starostlivosť určite neuľahčuje a negatívny vplyv môžu mať aj rôzne lieky, bez ktorých sa od určitého veku jednoducho nezaobídete.

Našťastie existuje niekoľko pomerne jednoduchých odporúčaní, vďaka ktorým môžete aj vy prispieť k tomu, aby bol váš chrup v dobrom stave. Návšteva našej kliniky má totiž byť až poslednou možnosťou.

Tu sú štyri základné pravidlá:
  1. Umývajte si zuby aspoň dvakrát denne pastou s obsahom fluoridu.
  2. Aspoň raz denne použite dentálne nite.
  3. Ústnu dutinu si raz alebo dvakrát denne prepláchnite antiseptickou ústnou vodou.
  4. Pravidelne navštevujte svojho zubára. Vyšetrenie ústnej dutiny a zubná hygiena sú v tomto veku čoraz dôležitejšie.

Správna zdravotná starostlivosť pritom nie je len estetickou záležitosťou. Výskumy napríklad ukázali, že medzi chorobami ďasien a srdca existuje priama súvislosť. Ak sa staráte o ústnu dutinu, zároveň teda znižujete riziko infarktu.

Vdychovanie baktérií z ústnej dutiny môže tiež viesť ku zápalu pľúc a o zdravé zuby by ste mali dbať aj vtedy, ak máte cukrovku. Zvýšená hladina cukru totiž zvyšuje pravdepodobnosť paradentózy a tá zas obmedzuje schopnosť spracovania inzulínu.Rôzne ochorenia ústnej dutiny tak môžu spôsobovať komplikácie, ktorým stojí za to sa vyhnúť. A predísť im môžete aj bez toho, aby ste navštívili našu dentálnu kliniku. Stačí dodržiavať štyri základné pravidlá, ktoré sme spomenuli.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám