10.04.2017

Vybitý zub. Čo robiť?

Vybitý zub: Čo robiť a ako postupovať po úraze

S vybitým zubom majú skúsenosti najmä deti a mladiství. Častokrát práve detské šantenie a potyčky medzi neplnoletými vedú k úrazom, v ktorých dôsledku dôjde k výpadku, resp. vybitiu, jedného alebo viacerých zubov. Dospeláci najčastejšie prichádzajú o zuby pri športovaní alebo pri najrôznejších úrazoch.

U detí je šanca na záchranu

Vždy treba zachovať chladnú hlavu. Ak došlo u dieťaťa s mliečnymi zubmi k vybitiu zuba, treba ho nájsť a ak je nepoškodený, existuje dobra šanca na jeho záchranu. Podmienkou je, aby ste konali rýchlo a zubného lekára navštívili čo najskôr. Koreň zuba totiž veľmi rýchlo vysychá a zub odumiera. Je preto dôležité, aby sme mu poskytli dobré živné prostredie. Odporúča sa, aby sa zub celý vložil do mlieka s telesnou teplotou alebo ste ho k zubnému lekárovi priniesli doslova vo vlastných ústach. U detí s mliečnymi zubmi je proces tzv. replantácie vysoko úspešný ak sa zrealizuje do dvoch hodín od úrazu. V žiadnom prípade vybitý zub neprineste vo vreckovke!

Vybitý zub neberte na ľahkú váhu

Ak už ste aj prišli o svoj zub a v chrupe vám ostalo po ňom iba prázdne miesto, tak by ste návštevu stomatológa nemali odkladať. Pri úraze mohlo dôjsť k poškodeniu koreňa zuba, či dokonca k zlomenine čeľuste. Ak sa tieto zranenia neliečia, môžu sa nepriaznivo začať prejavovať až neskôr a spôsobiť ďalšie zdravotné komplikácie.

Náhrada implantátom alebo mostíkom

Ak sa nepodarilo zub zachrániť, musíme prázdne miesto vyplniť. Rozhodnúť sa môžete pre klasický mostík, snímateľnú protézu alebo implantát, ktorý je najlepším možným riešením. Pri jeho nasadzovaní či nosení, totiž nepoškodzujeme okolité zuby ani ďasná.

Implantáty v mnohých smeroch dokážu nahradiť bežný zub, a to po estetickej aj funkčnej stránke. Upevnené sú priamo v kosti, vďaka čomu má pacient pocit, ako keby mal vlastný zub. Tým sa obmedzujú aj defekty reči, ako mumlanie či nezreteľná výslovnosť. Upevnené zubné náhrady na nich pôsobia na pohľad veľmi prirodzene. Navyše, pacient sa nemusí vôbec obmedzovať v konzumácii jedál, čo neplatí o mostíku či zubnej protéze.

Vždy navštívte zubného lekára

Nech už pri úraze prídete o celý zub alebo len o jeho časť, vždy by ste mali navštíviť zubného lekára. V prípade akýchkoľvek komplikácií a nejasností vám v našej zubnej ambulancii radi poradíme.

 

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám