22.10.2019

Zápal ďasien

Ako zápal ďasien ovplyvňuje zdravie?

Zápal ďasien, známy aj ako gingivitída, môže spôsobiť krvácanie ďasien a množstvo ďalších problémov, ale neohrozuje len váš chrup. Výskumy čoraz častejšie potvrdzujú, že baktérie a zápal súvisia aj s ďalšími problémami — napríklad s infarktom a demenciou.

Znamená to, že zápal ďasien je vážnou hrozbou pre vaše zdravie ako také. Vedci totiž zatiaľ našli priamu súvislosť medzi paradontitídou a mnohými ďalšími chorobami, vrátane ochorení srdca, cukrovky, demencie a reumatickej artritídy.

Z čoho táto súvislosť vyplýva? Odborníci si ešte nie sú celkom istí, ale sú presvedčení, že baktérie preniknú do krvného obehu a následne poškodzujú životne dôležité orgány. No a spoločným menovateľom všetkých týchto procesov je zápal.

Zápal ďasien a choroby srdca

Mnohé štúdie dlhodobo potvrdzujú, že celkový zdravotný stav ľudí trpiacich zápalom ďasien je vo všeobecnosti horší. Omnoho častejšie ich napríklad postihuje infarkt.

Možno nerozumiete, prečo sa vás kardiológ pýta na to, či máte problémy s ďasnami. Vedzte však, že robí ddobre: súvislosť medzi zápalom ďasien a ochoreniami srdca je už prakticky s istotou potvrdená.

Zápal ďasien a cukrovka

Bohužiaľ, ak máte cukrovku, aj pravdepodobnosť problémov s ďasnami rastie. A prinajmenšom čiastočne za to môžu zápaly.

U ľudí trpiaciach na cukrovku totiž vo všeobecností platí, že je u nich vyššie riziko rôznych infekcií — a medzi tie zápalu ďasien patrí. Navyše, ak cukrovku ignorujete alebo liečbu beriete na ľahkú váhu, pravdepodobnosť zápalu ďasien je ešte omnoho vyššia.

Zápal ďasien a demencia

Výskum tiež ukázal, že ochorenia ďasien vedú s postupujúcim vekom aj k vyššiemu riziku výskytu demencie. A to nie je všetko

Vedci totiž narazili aj na možnú súvislosť medzi zápalom ďasien a ľahšou formou zhoršenia kongnitívnych schopností, medzi ktoré patria napríklad problémy s pamäťou. Účastníci trpiaci rozvinutou formou zápalu ďasien dosiahli napríklad v jednej nedávnej štúdii najhoršie výsledky pri pamäťových a matematických testoch.

Paradontitída a reumatická artritída

Reumatická artritída je autoimunitné ochorenie, pre ktoré sú charakteristické zápaly a bolesti kĺbov. U ľudí trpiacich reumatickou artritídou stúpa aj pravdepodobnosť paradontitídy a jedna štúdia potvrdila, že im v priemere chýba viac zubov ako ľuďom, ktorí netrpia reumatickou artritídou.

Pre obe diagnózy sú pritom typické chronické zápaly. Vedci zatiaľ ešte neprišli s dôkazom, že jedno ochorenie spôsobuje druhé, ale štúdia z roku 2009 zistila, že u ľudií trpiacich rozvinutou formou reumatickej artritídy došlo po vyliečení paradontitídy k zníženiu bolesti, opuchov a pocitov rannej stuhnutosti.

Ako minimalizovať riziká zubného povlaku a gingivitídy

Vzniku zubného povlaku môžete predísť tým, že si zuby dvakrát denne vyčistíte zubnou pastou s obsahom fluoridu. Nezabudnite na čistenie medzizubných priestorov a používajte antimikrobiálnu ústnu vodu, ktorá znižuje výskyt baktérií v ústnej dutine.

Porozprávajte sa so svojím zubným lekárom o tom, ako a ako často si máte čistiť zuby a počúvajte jeho rady. No a čo je najdôležitejšie, pravidelne nás navštívte v rámci preventívnych prehliadok.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám