18.05.2017

Krajší úsmev môžete mať aj vy. Vyskúšajte bielenie zubov.

Mať krásny žiarivý úsmev je snom každého z nás. Nie vždy je to však možné dosiahnuť prirodzenou cestou. Zuby sa po rokoch stávajú obeťou nesprávnych stravovacích návykov a zanedbanej ústnej hygieny. Na odstránenie ich pigmentácie potom ale bežná kefka už nestačí a pomôže už iba zásah profesionála.

Bielenie má tiež svoje pravidlá

Na to, aby ste mohli podstúpiť zákrok bielenia zubov, je dobré, ak spĺňate niektoré podmienky. Najlepšie je ak nemáte žiadne kazy, zubný povlak ani zubný kameň. Pred samotným bielením sa tak odporúča návšteva zubného lekára a dentálnej hygieničky. Tá vás zbaví povlaku, nánosov zubného kameňa a nepekných pigmentov od čajov, kávy, či červeného vína.

Podstúpiť procedúru bielenia sa tiež neodporúča tehotným ženám a pacientom, ktorí trpia pocitmi úzkosti a dávivým reflexom. Netreba tiež zabúdať na to, že bieliace systémy nevybielia zubné náhrady, korunky, kompozitné výplne či iný opravný materiál. Tie sa odporúča neskôr vymeniť. Najskôr však po dvoch týždňoch od zákroku, čo je čas, za ktorý sa ustáli nový farebný odtieň zubov.

Profesionálne čistenie metódou Beyond

Táto metóda pochádza od americkej spoločnosti Beyond Dental & Health. Pri jej aplikovaní sa na predné plochy zubov nanesie bieliaci gél, ktorý sa osvieti akceleračnou lampou. Tento postup sa opakuje 2-3x dovtedy, dokým sa nedosiahne požadovaný bieliaci účinok. Celý zákrok ale netrvá dlhšie ako hodinu. 48 hodín po ňom sa neodporúča konzumácia žiadnych farbiacich potravín ani fajčenie. Pacienti môžu po zákroku tiež pociťovať citlivosť zubov, ktorá by ale do jedného alebo dvoch dní mala ustúpiť.

Metódou Beyond môžeme dosiahnuť vybielenie v rozpätí 3 – 7 stupňov VITA stupnice farebnosti. U každého pacienta je však výsledok individuálny a môže sa líšiť. Záleží to od viacerých faktorov, ako aj od toho, či v minulosti už podstúpil bielenie. Belší úsmev by mal vydržať aj niekoľko rokov.

Domáce bielenie zubov – Nitewhite

Bielenie zubov môžete riešiť aj “podomácky” pomocou špeciálneho gélu a bieliacich dláh, ktoré vám vyhotoví dentálna hygienička. Tento typ liečby nie je tak účinný ako bielenie metódou Beyond, no postupne sa dá dosiahnuť želaný výsledok. Priebeh bielenia sa odporúča konzultovať so zubným lekárom.

Vnútorné bielenie zuba

Je určené pre čiastočne alebo úplne odumreté zuby. Tie časom zosivejú alebo stmavnú. Takýto nežiadúci jav nastáva najmä po úraze alebo po napadnutí zuba kazom, ktorý prenikol až do nervu zuba. V tomto prípade je bielenie vyššie popisovanými metódami neúčinné.

Predtým ako sa pristúpi k vnútornému bieleniu, je nutné previesť endodontické ošetrenie zuba. Po ňom sa do vnútra aplikuje bieliace činidlo a zub sa uzavrie dočasnou výplňou. Tento postup sa po dni opakuje dovtedy, dokým nedosiahneme želaný bieliaci účinok.

Riešením môžu byť aj fazety

Okrem bielenia sa dá belší úsmev dosiahnuť aj nalepením tzv. faziet. Ide o akési tenké keramické škrupinky, ktoré svojím vzhľadom, štruktúrou a farbou pripomínajú sklovinu bežného zuba. Sú veľmi trvácne a ich aplikácia je veľmi šetrná a neinvazívna. Ide však o pomerne drahé riešenie.

Koľko to bude stáť

V ambulancii Doktora Martina robíme všetky vyššie zmieňované zákroky. Ceny sa samozrejme líšia od vybranej metódy. Cenník bielenia zubov nájdete tu.

V prípade akýchkoľvek otázok vám samozrejme radi poradíme.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám