22.05.2024
Medové zuby
Pokazené mliečne zuby sú pomerne častý jav. Jedným z bežných druhov zubného kazu sú tzv. medové zuby – poznáme ich aj pod označením fľaškový alebo cumlíkový kaz.
Najčastejšie sa vyskytuje na horných rezákoch, ktoré môže napadať už počas prerezávania, a preto sú k rozvoju a rozšíreniu zubného kazu veľmi náchylné. Riziko medových zubov je najväčšie u malých detí, ktoré z fľaše sajú sladké nápoje.
Príčina vzniku medových zubov
Tento kaz patrí medzi najčastejšie zubné kazy v dojčenskom veku – zvyčajne ide o prvý kaz u detí. Medové zuby u detí vznikajú predovšetkým dlhodobým pôsobením cukrov na mliečny chrup. Následne sa tvoria zubné kazy a hnedý povlak. Cukry ostávajú najmä na horných rezákoch (avšak môžu sa zachytiť aj na iných zuboch) – cumlíkom si ich dieťa drží v ústach a chrup je nepretržite obmývaný sladkou tekutinou. V ústnej dutine dochádza k rozkladu cukrov na kyseliny, ktoré narúšajú zubnú sklovinu – vzniká zubný kaz. Ak dieťa s fľašou či cumlíkom zaspáva, alebo si pred spaním cmúľa prst, riziko medových zubov je ešte pravdepodobnejšie.
Ďalšou príčinou vzniku zubného kazu u detí môže byť prenos baktérií z ústnej dutiny rodiča, respektíve inej osoby do úst dieťaťa. Baktérie sa dostanú do detských úst zo slín dospelého, stačí obliznúť lyžicu či cumlík a takto „očistené“ mu to vložiť späť do úst. Keďže detská zubná sklovina je veľmi krehká, skutočne je podobné správanie pre dieťa a jeho chrup dosť nebezpečné.
Liečba medových zubov
Liečba zubného kazu u detí je náročná, avšak nemožno to podceniť. Hoci ide „len“ o mliečny chrup, neliečený zubný kaz môže byť skutočne vážnym problémom aj v detskom veku. Okrem bolesti hrozí rozšírenie infekcie do iných častí tela a ďalšie komplikácie.
Je dôležité uvedomiť si, že mliečne zuby sú základom zubov trvalých. Taktiež platí, že ako mliečny, tak aj dospelý chrup sa prerezáva s oslabenou sklovinou, ktorá musí pod vplyvom minerálov v slinách postupne dozrieť a spevnieť – trvá to približne 2 roky.