20.09.2022

Mliečne zuby

mliečne zuby

Základ mliečnych zubov sa v ďasnách vytvára okolo 6. týždňa tehotenstva. Mliečne zuby sú prvým chrupom človeka a sú základom pre trvalé zuby, ktoré ho neskôr nahradia. Najčastejšie sa prvé zuby objavujú až po niekoľkých mesiacoch života dieťaťa. Zaujímavosťou je, že mliečny chrup je základom budúceho trvalého chrupu a tiež, že mliečne zuby sú zvyčajne belšie a menšie, než zuby dospelého človeka. 

Rast prvých mliečnych zubov

V období 4. až 7. mesiaca dieťaťa sa obyčajne objaví prvý mliečny zub. Upozorňujú na to opuchnuté a začervenané ďasná, ktoré dieťaťu nedajú spávať. Najčastejšie sa ako prvé prerežú spodné rezáky. Dolné zuby sa zvyknú prerezať skôr ako horné.

Do prvého roka dieťaťa sa už objavia aj horné rezáky. Nepísaným pravidlom je, že dievčatám sa prerezávajú o čosi skôr ako chlapcom. Neskôr prichádzajú na rad horné a dolné „dvojky“ – sú to zuby vedľa rezákov. Prerezávajú sa obvykle v pároch – jeden napravo a druhý naľavo. Prvé stoličky sa dieťaťu prerežú najčastejšie od 12 mesiacov až do roka a pol. V období približne dvoch rokov sa deťom v ústnej dutine objavia aj očné zuby. V rovnakom čase sa prerezávajú zadné zuby – druhé stoličky.

Vo veku troch rokov by malo mať dieťa kompletný detský chrup, ktorý tvorí 20 mliečnych zubov.

Mliečne zuby – príprava na trvalý chrup

Od štyroch rokov rastú deťom čeľuste a tvárové kosti, čím sa rozširuje priestor medzi zubami a vytvára sa miesto na rast budúceho trvalého chrupu. Vo veku približne šesť rokov začnú deťom postupne mliečne zuby vypadávať. Nie je to naraz, trvá to aj niekoľko rokov, pričom jednotlivé vypadnuté mliečne zuby sú postupne nahrádzané trvalým chrupom. Mliečne zuby môžu vypadnúť v rôznom poradí – často presne tak, ako sa prerezali.

Starostlivosť o mliečne zuby

Mliečne zuby sú citlivejšie na vznik zubného kazu, keďže po jedle sa na nich rýchlo vytvára povlak a v neočistenom povlaku sa následne rozmnožujú baktérie. Je dôležité, aby sa dieťa učilo čistiť si zuby od útleho veku. Večer mu jemne vytierajte ďasná kúskom gázy namočenej vo vode, neskôr, keď už je mliečnych zubov viac, môžete prejsť na prvú zubnú kefku.

Starostlivosť o mliečny chrup je rovnako potrebná ako starostlivosť o trvalé zuby. Mliečne zuby sú veľmi dôležité pre správny vývoj čeľuste a ich predčasné vypadnutie v dôsledku nesprávnej starostlivosti a nedostatočnej ústnej hygieny môže viesť k zlému usporiadaniu trvalého chrupu. Medzi základný typ starostlivosti aj o zuby detí však rozhodne zaraďujeme aj návštevu zubnej ambulancie. U nás presne vieme, ako pracovať s deťmi v rámci návštevy zubára tak, aby sa zbytočne nestrachovali.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám