ako vyrovnat zuby bez strojceka

Extrakcia – vytrhnutie zuba je nutná v krajných prípadoch, kedy ostatné spôsoby riešenie zubného problému zlyhali. Stomatológ nikdy nepristúpi k trhaniu zuba, ak je možnosť zub zachrániť. 

Po dohode so stomatológom, že je nutná extrakcia zuba, sa upresní diagnóza za pomoci odborných vyšetrení. Nutnosť vytrhnutia zuba, respektíve potrebu trhania koreňa zuba upresní röntgen celého chrupu.

V prípade, že to bez extrakcie zuba nepôjde, nič sa nedeje. Dôležité je zdravie celej ústnej dutiny. Naši odborníci zabezpečia, aby trhanie zuba nebolo bolestivé. Používame inovatívne postupy a moderné technológie, čo je záruka bezpečného, rýchleho a bezbolestného zákroku.

Extrakcia zuba

  • Trhanie zuba je nevyhnutné len vtedy, ak nie je iné riešenie.
  • Stav zuba najprv dôkladne preveríme.
  • Extrakcii vždy predchádza vyhotovenie röntgenových snímok zuba a čeľuste 
  • Možnosť lokálnej a celkovej anestézie.
  • Dostupné je tiež vytrhnutie zubov múdrosti.
  • Kontrola zdravotného stavu po trhaní zuba.

objednať sa

ako vyrovnat zuby bez strojceka

Proces trhania zuba

1Úvodná konzultácia

Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom objednávkového formulára. Môžete sa tak objednať na úvodnú konzultáciu k stomatológovi, ktorý zodpovie Vaše otázky o vytrhávaní zubov. Každý zubný problém je individuálny, preto je nutné posúdiť Váš zdravotný stav osobne na vstupnej prehliadke.

2Vyšetrenie a röntgen

Po úvodnej prehliadke je nutné dôkladnejšie vyšetrenie ústnej dutiny a röntgen zubov, prípadne celej čeľuste. Následne zubár vyhodnotí závažnosť problému a nutnosť extrakcie zuba.

3Extrakcia zuba a kontrola

Po rozhodnutí, že nie je iný spôsob riešenia Vášho zdravotného problému, iba vytrhnutie zuba, dôjde k samotnému zákroku. Ak ste sa so stomatológom dohodli na anestézii, pred trhaním zuba Vám anesteziológ aplikuje lokálnu, respektíve celkovú anestéziu, ak je to potrebné. To zaručí, že zákrok prebehne bezbolestne. Dĺžka trhania zuba záleží od viacerých okolností – ovplyvňuje to stav zuba, jeho poloha a korene – osmičky sa zvyčajne trhajú trochu náročnejšie. Po vytrhnutí zuba je pacient poučený o správnej domácej zubnej starostlivosti.

 

Bezplatná konzultácia

Chcete sa dozvedieť všetko o extrakcii zubov a ich cene? Stačí sa objednať na úvodnú konzultáciu, ktorá je ZADARMO. Naši odborníci Vám ochotne zodpovedia všetky Vaše otázky a zrozumiteľne Vám vysvetlia, kedy je vytrhnutie zuba nevyhnutnosťou a kedy sú dostupné aj iné riešenia tohto problému. 

 

Objednajte sa na bezplatnú konzultáciu

Najčastejšie otázky o extrakcii zubov

Dôvody trhania zubov sú rôzne. Najčastejšie k extrakcii dochádza z dôvodu poškodenia zuba zubným kazom, kedy ho už nemožno ošetriť. Trhá sa aj zub so zápalom zubnej drene, zub s pokročilými parodontálnymi zmenami, úrazom poškodený zub, zub, ktorý je príčinou lokálnej infekcie alebo pri ortodontickej liečbe - nadpočetné zuby, retinované zuby, zuby mimo poradia.

Áno, k extrakcii zubov múdrosti dochádza, a to v prípadoch, ak je málo miesta na ďalšie zuby, nedostatočné prerezanie zubov múdrosti, rastú bokom, prípadne je dôvodom bakteriálna infekcia.

Vytrhnutie zuba je invazívny zásah do chrupu a tomu zodpovedá následné hojenie. Štandardne trvá hojenie rany 4 až 6 týždňov. Počas tohto obdobia sa najprv zacelí ďasno, neskôr nasleduje hojenie kosti. Hoci je poškodený zub odstránený, miesto môže byť niekoľko ďalších dní citlivé a bolestivé.

Ponechajte si sterilný tampón v ústach aspoň štvrť hodinu po vložení. Keď prestane účinkovať lokálna anestézia, dostavia sa prvé nepríjemné pocity, mierna bolesť, možno aj opuch. Odporúčame tlmiť to ľadovým obkladom, avšak len deň po zákroku, neskôr by mohol spomaľovať proces hojenia. V noci po extrakcii zuba spite s vyvýšenou hlavou a možno použiť aj utišujúce lieky proti bolesti.

Prvé hodiny odporúčame nejesť, aby sa rana dobre zacelila pomocou krvnej zrazeniny a tiež z dôvodu, že si kvôli anestézii necítite líca a hrozí podráždenie ďasien. Piť môžete, len si ústa vodou nevyplachujte. Po niekoľkých hodinách od zákroku začnite kašovitým jedlom, ktoré nie je horúce.