22.07.2022

Zuby múdrosti a ich význam: Prečo sa často trhajú?

Zuby múdrosti mylne v názve naznačujú, že majú niečo spoločné s inteligenciou. Nazývajú sa tak iba z dôvodu, že sa prerezávajú až v dospelom veku – najčastejšie od 18 do 30 rokov. Tvar zuba múdrosti je veľmi individuálny, rovnako ako priebeh prerezávania a počet koreňových kanálikov, jeho uloženie a založenie.

Čo sú zuby múdrosti?

Zuby múdrosti sú tretie stoličky, tzv. „osmičky“, ktoré sa začínajú prerezávať zhruba v
osemnástom až dvadsiatom roku života. Často majú atypické tvary a korene. Všeobecne sa s ich
rastom spája veľa komplikácií a neraz je nutná ich extrakcia. 

Problémy pri prerezávaní zubov múdrosti

Zuby múdrosti sú vo všeobecnosti známe ako zuby, ktoré sa prerežú a sú hneď pokazené. Súvisí to s dĺžkou ich prerezávania. U niektorých ľudí trvá dlhé roky, kým sa tento proces dokončí, pričom počas tohto obdobia sa u pacienta striedajú stavy bolesti a pokoja. S rastom zubov múdrosti sa často spája zvýšená telesná teplota, zápal mandlí alebo bolesti ucha a hrdla. 

Funkcia zuba múdrosti

Zuby múdrosti sú pre súčasného človeka menej dôležité, než tomu bolo v minulosti. Slúžili na drvenie surovej potravy, čo je pre moderného človeka už sekundárna, často doslova bezvýznamná funkcia. Zmenou spôsobu stravovania sa počas evolúcie zmenšovali rozmery ľudskej čeľuste, v dôsledku čoho už zuby múdrosti nemajú dosť miesta na správne prerezanie. To je tiež príčinou mnohých ťažkostí a komplikácií a častým dôvodom, prečo je osmičky nutné vytrhnúť.

Problémy s prerezaním zubov múdrosti

Najbežnejšie problémy súvisiacimi so zubami múdrosti je ich vzpriamenie a miesto, ktorého je v ústnej dutine nedostatok. Zuby múdrosti sa vyvíjajú v ležatej polohe a až po čase sa vzpriamia. V prípade, že k tomu nedôjde, zub sa poriadne neprereže, respektíve nedôjde k žiadnemu prerezaniu. Takto uložený zub následne poškodzuje ostatné zuby, najmä sedmičku pred ním.

Príčinou trápenia so zubom múdrosti je aj nedostatok miesta na prerezanie. To je najčastejšie spôsobené evolučnými zmenami. Niekedy je však za tým dedičnosť – po rodičoch môžete mať väčšie zuby, čo je v kombinácii s menšími čeľustnými kosťami problémom.

Príznaky zápalu zubov múdrosti

Ako spoznáte, že máte zapálený zub múdrosti? Kedy spôsobuje zub múdrosti bolesť a aké má zapálený zub múdrosti príznaky? Najčastejšie ide o nasledujúce problémy:

  • opuchnuté, citlivé, začervenané až krvácajúce ďasná,
  • nepríjemný zápach z úst,
  • ťažkosti s jedením a prežúvaním, respektíve s otváraním úst,
  • bolesti čeľuste a hlavy.

Extrakcia zuba múdrosti

V niektorých prípadoch je nevyhnutné zub vytiahnuť. Ide najmä o nasledovné situácie:

  • Nedostatočné prerezanie zuba múdrosti – ak sa zub múdrosti kompletne neprerezal a trvá to už niekoľko rokov, pričom stále ostáva pod ďasnom, zvyšuje sa riziko infekcie.
  • Bakteriálna infekcia – vzniká, keď je zub múdrosti prerezaný. Nakoľko sa posledné zuby veľmi ťažko čistia, hromadí sa na nich zubný povlak a zvyšky jedla, čo vedie k zvýšenej tvorbe kazov a bakteriálnej infekcii.
  • Nesprávny rast zubu múdrosti – to sú prípady, ak zub nerastie smerom hore, ale smerom cez ďasno do strán. Negatívne to vplýva na ostatné zuby a je to naviac bolestivé.
  • Nedostatok miesta v  ústnej dutine je častým problémom so zubami múdrosti. Ak sa to röntgenom potvrdí, často je riešením extrakcia, aby ste predišli problémom s ďalšími zubami.

Priebeh extrakcie zubov múdrosti 

Extrakcia zubov múdrosti prebieha zväčša chirurgicky. Zubný chirurg v lokálnej alebo celkovej anestézii rozreže ďasno, aby odhalil zub a kosť. Následne zub múdrosti aj s koreňom vyberie a ďasno zašije. Samotná extrakcia je bezbolestná – cítiť môžete nanajvýš mierny tlak. Po odznení účinku anestézie však môžu prísť bolesti a opuch. 

Ako prebieha hojenie po vytrhnutí zuba múdrosti? 

Ak vznikne na mieste vytrhnutého zuba opuch, je nutné naň zvonku prikladať ľad, respektíve chladiť to. Stomatológ vám predpíše aj lieky proti bolesti – v niektorých prípadoch môžu byť potrebné antibiotiká. Taktiež je dôležité dávať pozor, aby sa v rane neusádzali nečistoty a nedošlo k roztrhnutiu stehov. Odporúča sa počas doby hojenia konzumovať skôr kašovitú stravu a zuby čistiť veľmi jemne. 

Pozor aj na silné preplachovanie ústnej dutiny! Na mieste rany sa nachádza krvná zrazenina, ktorá sa nesmie poškodiť, preto si ústa preplachujte iba opatrne. Dajte tomu čas, okraje rany sa postupne uzatvoria a zahoja, avšak úplné doliečenie rany po extrakcii zuba múdrosti môže niekedy trvať aj niekoľko mesiacov.

Zuby múdrosti ako implantáty

Horné osmičky známe ako zuby múdrosti majú aj ďalšie využitie, o ktorom ste možno nevedeli. Je možné ich použiť ako prirodzené zubné implantáty. V prípade, že sa určitý zub správne nevyvinie alebo o zub prídete, skúsený stomatológ vám do miesta chýbajúceho zuba vloží namiesto neho zárodok hornej osmičky.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám