22.07.2022

Zub múdrosti

Zuby múdrosti nie sú žiadnou zárukou, že vďaka nim zmúdrieme. Volajú sa tak iba preto, že sa zvyčajne prerezávajú až v dospelom veku – od 18 do 30 rokov, avšak pokojne to môže byť aj neskôr. Rovnako individuálny je aj tvar zuba múdrosti, priebeh prerezávania a počet koreňových kanálikov, jeho uloženie i založenie.

Funkcia zuba múdrosti

Zuby múdrosti, inak známe ako tretie stoličky, sú pre súčasného človeka menej dôležité, ako tomu boli v minulosti. Dá sa povedať, že ich aktuálna funkcia je takmer bezvýznamná.

Potrava, ktorú v modernej dobe konzumujeme, si nevyžaduje rovnaké mechanické spracovanie v dutine ústnej, ako tomu bolo predtým, keď človek jedol surovú stravu a tretie stoličky potreboval na jej dôsledné rozžutie. V dôsledku toho sa počas evolúcie zmenšovali rozmery čeľuste, a tak zuby múdrosti častokrát nemajú dosť miesta na správne prerezanie. To je príčinou mnohých ťažkostí a komplikácií a dôvodom, prečo je osmičky potrebné neraz vytrhnúť.

Problémy s prerezaním zubov múdrosti

Najbežnejšie problémy súvisiacimi so zubami múdrosti je ich vzpriamenie a miesto, ktorého je v ústnej dutine nedostatok. Zuby múdrosti sa vyvíjajú v ležatej polohe a až po čase sa vzpriamia. V prípade, že k tomu nedôjde, zub sa poriadne neprereže, respektíve nedôjde k žiadnemu prerezaniu. Takto uložený zub následne poškodzuje ostatné zuby, najmä sedmičku pred ním.

Príčinou trápenia so zubom múdrosti je aj nedostatok miesta na prerezanie. To je najčastejšie spôsobené evolučnými zmenami. Niekedy je však za tým dedičnosť – po rodičoch môžete mať väčšie zuby, čo je v kombinácii s menšími čeľustnými kosťami problémom.

Zub múdrosti ako implantát

Horné osmičky je možné použiť ako prirodzené implantáty. V prípade, že sa niektorý zub správne nevyvinie alebo o zub prídete, dá sa do miesta chýbajúceho zuba vložiť zárodok hornej osmičky.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám