12.05.2024
Ako rastú zuby deťom: Prerezávanie zúbok po zúbku
Prerezanie prvého mliečneho zuba je významným medzníkom v živote dieťaťa. Zvyčajne sa objavuje s prvými príkrmami, avšak prerezávanie mliečneho chrupu je veľmi individuálna záležitosť. Niektorým bábätkám sa prvé zúbky objavia už v prvom polroku života, iné si na zuby počkajú aj dvakrát dlhšie a prvý rok oslávia takmer bez zúbkov.
Ako rastú zuby bábätkám – čo to ovplyvňuje, sprevádza a ako utlmiť prípadnú bolesť?
Prerezávanie mliečneho chrupu
Prerezávanie – erupcia zubov je proces, počas ktorého prenikajú zuby z čeľustných kostí a ďasien do ústnej dutiny a prebieha ich polohovanie do konečnej polohy. Bezprostredne pred prerezaním sa sformuje korunka zubu, koreň je doširoka otvorený a postupne dorastá do dĺžky. Vývoj koreňa je dokončený až niekoľko mesiacov po prerezaní.
Miesto erupcie zuba býva pred prerezaním začervenané, opuchnuté a bolestivé. Potom sa pod epitelom objaví biely hrot korunky zuba, ktorá epitel perforuje. Perikoronárny vak zaniká. Po prerezaní zuba sa vytvára periodoncium – ozubica a cement.
Štatisticky platí, že dočasný chrup sa prerezáva približne od 6. do 30. mesiaca života. Časové hľadisko erupcie prvých detských zubov je veľmi variabilné, vplyv naň majú genetické aj nutričné faktory a tiež zdravotný stav dieťaťa. Pri erupcii mliečneho chrupu nebývajú zásadné časové rozdiely medzi pohlaviami.
Prvé sa najčastejšie prerezávajú rezáky – slúžia na obhrýzanie jedla. Po nich pribudnú stoličky, za pomoci ktorých si dieťa dokáže rozhrýzť a pomlieť tuhšiu stravu. Nasledujú očné zuby, ktorých úlohou je trhanie potravy. Ako posledné sa zvyknú deťom prerezať druhé stoličky.
Celková dĺžka kompletného prerezania mliečnych zubov je priemerne dva a pol roka – trojročné dieťa by už malo mať kompletný detský chrup – 20 mliečnych zubov.
Zaujímavosti o prerezávaní detských zubov
Vedeli ste, že mliečny chrup sa v ďasnách vyvíja ešte pred narodením dieťaťa? Hoci ide o dočasný chrup, ktorý bude neskôr vymenený za chrup trvalý, jeho úloha je nezastupiteľná.
Dieťa mliečne zuby potrebuje nielen na požutie a pohryzenie potravy, ale aj na správne vyslovovanie. Mliečny chrup vplýva tiež na vývoj čeľuste a vo výraznej miere ovplyvňuje postavenie stálych zubov. Je preto nevyhnutné sa o dočasné zuby dobre starať a predchádzať ich predčasnej extrakcii.
Ústnu hygienu bábätiek rozhodne nepodceňujte. Už po prerezaní prvého zuba dbajte o pravidelné čistenie – ideálnym a maximálne šetrným spôsobom čistenia je utieranie povrchu zubov navlhčenou gázou.
Prehľad, v akom poradí rastú mliečne zuby
- Rezáky (v počte 8 zubov): 6. – 16. Mesiac,
- prvé stoličky (v počte 4): 13. – 24. Mesiac,
- očné zuby (v počte 4): 16. – 23. Mesiac,
- druhé stoličky (4 zuby): 23. – 33. Mesiac.
Najčastejšie prejavy prerezávania zubov
Prerezávanie detských zubov sprevádzajú rozličné prejavy, ktoré sa však líšia dieťa od dieťaťa. Vo všeobecnosti je však spojené s bolestivosťou, podráždenosťou a väčšou náchylnosťou dieťaťa na choroby – súvisí to s vyčerpaním zásob protilátok od mamy.
Najčastejšie je prejavom prerezávania mliečneho chrupu nepokoj dieťaťa, častý plač a slinenie. K týmto príznakom sa zvykne pridružiť aj zvýšená teplota či zmenená konzistencia stolice bábätka – častá je hnačka či nafukovanie. Taktiež si mnoho bábätiek strká prsty do úst, majú opuchnuté ďasná a začervenanú tvár, v dôsledku čoho im nechutí jesť.
Syndróm rastu chrupu
Syndróm rastu chrupu je klinicky diagnostikované ochorenie, ktoré sprevádzajú výraznejšie prejavy súvisiace s prerezávaním zubov. Ide o ojedinelé prípady, kedy dieťa trápia vysoké horúčky, celkom odmieta jedlo a má tráviace ťažkosti. Teplota môže trvať aj niekoľko dní, pričom ak prekročí 38 stupňov a dieťa odmieta skutočne všetko jedlo aj tekutiny, je nutné vyhľadať lekársku pomoc, aby nedošlo k dehydratácii bábätka, prípadne k iným vážnym zdravotným komplikáciám.
Pomôcky proti bolesti pri prerezávaní zubov
Keďže rast prvých zúbkov býva sprevádzaný bolesťou, čo je príčinou podráždenia detičiek a zhoršeného spánku, mnoho rodičov skúša rôzne spôsoby, ako sa s tým popasovať. Pomôžu špeciálne pomôcky na utlmenie bolesti a masírovanie ďasien.
Vhodné je masírovanie ďasien prstom, ktorý si namočíte do kokosového alebo olivového oleja. Podstatné je, aby dieťatku neprekážala nová chuť. Masáž je účinná nielen na stíšenie bolestivosti ďasien, ale pomáha aj ľahšiemu prerezaniu, respektíve prechodu zúbkov cez ďasná.
Bolesť spôsobenú prerezávaním mliečneho chrupu zmiernite aj rozličnými pomôckami – hryzadlami, studenými obkladmi či masážnymi gélmi na detské ďasná.
Je len na vás, akým spôsobom sa pokúsite dieťatku pomôcť prekonať stres spojený s prerezávaním prvých zúbkov. Podstatné je, aby ste toto náročné obdobie spoločne zvládli a vo výsledku sa tešili z krásneho zdravého mliečneho chrupu vášho dieťaťa.