Prehliadka u zubára a dentálna hygiena nie je to isté. Stomatológ zväčša rieši už vzniknuté problémy ako kazy či zápaly zubov, kým úlohou profesionálnej dentálnej hygieny je týmto ťažkostiam predchádzať. Je to cesta k zachovaniu si vlastných zdravých zubov čo najdlhšie.

Čo je to dentálna hygiena?

Dentálna hygiena je liečebno-preventívna stomatologická metóda, ktorej cieľom je odstránenie zubného kameňa a pigmentácie chrupu. Ide o veľmi dôležitý úkon z hľadiska prevencie zubných komplikácií. I keď dentálna hygiena slúži prevažne ako preventívna metóda, zabraňuje tiež tvorbe baktérií a vytvára v ústnej dutine prirodzené a zdravé prostredie. Okrem toho, že pacient vďaka nej predchádza zápalu ďasien a paradontitíde, výrazne prispieva k vlastnému pocitu pohodlia.

Profesionálna dentálna hygiena na našej klinike

  • Ultrazvukové čistenie a odstránenie zubného kameňa.
  • Mechanické dočistenie chrupu.
  • Leštenie zubov pomocou špeciálnej pasty.
  • Pieskovanie s výsledkom odstránenia škvŕn zo zubov.
  • Fluoridácia.

Ako dentálna hygiena prebieha?

 

Vstupná konzultácia

Vyplňte objednávkový formulár alebo nám zavolajte a my sa postaráme o všetko ostatné. Objednáme Vás na konkrétny termín a dohodneme detaily ohľadom dentálnej hygieny na našej klinike

Kedy a ako často odporúčame dentálnu hygienu?

Predpokladom pre vznik zubného kameňa a farebnej pigmentácie je bežná konzumácia potravín, pitie kávy, čaju či fajčenie. Preto zákrok odporúčame absolvovať v 6-mesačných intervaloch, prípadne po dohode s naším zubným lekárom. Ak sa pacient pravidelne a správne stará o svoj chrup, dentálna hygiena je bezbolestným zákrokom. Bolesť prichádza len ako sprievodný jav zápalu ďasien a citlivých krčkov zubu. Naši odborníci na zubnú hygienu plnia funkciu podobnú stomatologickej prehliadke a v prípade, že sa vyskytuje vo Vašej ústnej dutine nejaký problém, okamžite Vás presmerujú do ambulancie stomatológa.

Dentálna hygiena krok za krokom

Náš dentálny hygienik na úvod skontroluje stav Vašich zubov. Na základe výsledkov zhodnotí Vašu domácu starostlivosť a je pripravený prebrať s vami prípadné nedostatky. Dĺžka procedúry je u každého pacienta iná, pretože závisí od kondície chrupu, avšak priemerný čas procedúry je 30 až 60 minút.

Náš špecialista odstráni vrstvu zubného kameňa a povlaku pomocou ultrazvuku. Nasleduje pieskovanie, vďaka ktorému sa zuby vyhladia od zostávajúcej pigmentácie silným prúdom vzduchu, vody a jemného prášku. Posledný krok je fluoridácia – posilnenie zubnej skloviny aplikovaním účinného gélu.

Domáca ústna hygiena

Dentálny hygienik je Vám počas vyšetrenia k dispozícii aj v prípade otázok o ďalšej zubnej starostlivosti. Odporučí Vám vhodné dentálne pomôcky na správnu domácu ústnu hygienu a oboznámi Vás so správnou technikou čistenia zubov i medzizubných priestorov.

Bezplatná konzultácia

Chcete sa o dentálnej hygiene na našej klinike dozvedieť viac? Vyplňte objednávkový formulár alebo nám zavolajte. Objednáme Vás na úvodnú konzultáciu ZADARMO. Naši odborníci a personálne koordinátorky Vám zodpovedia všetky otázky a vysvetlia Vám, ako u nás dentálna hygiena prebieha.

Objednajte sa NA KONZULTÁCIU

Najčastejšie otázky o dentálnej hygiene

Dĺžka dentálnej hygieny závisí od stavu chrupu. Štandardný čas vstupnej prehliadky a ošetrenia je od 45 do 60 minút.

Počas dentálnej hygieny prebieha fluoridácia zubov. Pri nej sa na zuby nanáša fluoridačný gél, ktorého úlohou je zvýšiť ochranu zubov pred vznikom zubných kazov. Pre maximalizáciu účinku gélu sa odporúča po hygiene nejesť a nepiť nič iné okrem čistej vody minimálne jednu hodinu.

Dentálna hygiena štandardne nie je bolestivý zákrok. Avšak každý pacient má rozdielnu citlivosť zubov a prah bolesti. Špecifickým prípadom sú prípady ochorení ďasien či iné zubné problémy, kedy je zvýšená citlivosť chrupu, čo ovplyvňuje aj priebeh profesionálnej dentálnej hygieny.

Dentálnu hygienu v tehotenstve sa odporúča absolvovať aspoň dvakrát. Počas tehotenstva dochádza k mnohým hormonálnym zmenám, častejším zápalom a úbytku vitamínov a cenných živín v tele ženy, čo môže negatívne ovplyvniť aj stav chrupu.