29.09.2016

5 praktických rád ako sa starať o svoje zuby

Zuby máme iba jedny a je preto nanajvýš dôležité, aby sme sa o ne tak aj starali. Častokrát však ústnu hygienu podceňujeme, čím dávame priestor vzniku zubného kazu a s ním súvisiacim ďalším problémom. Vyhnúť sa im je pritom pomerne jednoduché. Aspoň teda v princípe. Stačí, aby ste svoje zuby udržiavali čisté.

Zamerajte sa na kvalitu, nie kvantitu čistenia zubov

Ako často umývať zuby? Ideálne po každom jedle, ale ruku na srdce, kto by na to mal čas? Nedostatok času a odhodlania sú najčastejšími príčinami, prečo si zuby umývame najčastejšie ráno a večer. To však nemusí byť vyslovene zlé. Aj zubári sú totiž toho názoru, že drhnutie niekoľkokrát za deň, vám nezaručí čisté zuby. Naopak, dôležitá je najmä kvalita, resp. dobrá technika čistenia, a nie kvantita.

Ak nepatríte k poctivcom, ktorí si čistia zuby po každom jedle, tak by ste si zuby mali dôkladne vyčistiť aspoň ráno a večer. Obzvlášť dôležitým je večerné čistenie zubov. Po celom dni sa na ne nalepia zvyšky všetkého čo sme jedli a pili. A keďže počas spánku je činnosť slinných žliaz, ktoré produkujú sliny riediace povlak utlmená, a nedochádza k prirodzenému čisteniu zubov stieraním zubného povlaku perami a jazykom, tak zubná sklovina je v tomto čase najzraniteľnejšia. Cez deň odporúčame po jedle alebo vypití sladkého či kyslého nápoja, vypláchnuť ústa aspoň čistou vodou.

Pri čistení zubov pritom nie je ani tak dôležitá dĺžka čistenia, ako skôr technika. Vo všeobecnosti sa ale udáva, že zuby si treba čistiť aspoň 3 minúty. Tento čas je však len orientačný a u každého sa môže mierne líšiť. Dôležité je, aby ste si pri čistení zubov vytvorili systém, ktorý zaručí, že dokonale vyčistíte všetky plochy. Zuby by sa pritom nemali čistiť zboku, horizontálne alebo priečne cez zuby, ale krúživými pohybmi smerom nahor a nadol. Kefku ale nepritláčajte príliš silno. Ako na to vám poradíme aj u nás v zubnej ambulancii Dr. Martin.

Nepodceňujte výber kefky

Pri jej voľbe sa zamerajte na niekoľko faktorov, ktoré by mala spĺňať každá dobrá kefka. Tie najdôležitejšie sme zhrnuli do niekoľkých bodov:

  • Kefka by mala mať krátku hlavu, optimálne okolo dvoch centimetrov, a husté zarovnané štetinky. Vďaka tomu sa dostane aj do ťažšie prístupných miest chrupu.
  • Štetiny kefky by nemali byť úplne ostré, ale na konci zaoblené, čím sa pred poškodením chráni zubná sklovina. Či to tak naozaj je, sa dá zistiť iba v laboratóriu.
  • Volíme vždy mäkké alebo veľmi mäkké kefky, ktoré nepoškodzujú zubnú sklovinu a ďasná.
  • Rôzne exotické tvary rúčok sú častokrát len marketingovým ťahom výrobcov. Pri výbere sa zamerajte skôr na to, aby kefka bola pevná, menej ohybná a v ruke sa nepretáčala.

Medzi najlepšie zubné kefky, ktoré odporúčajú aj lekári a dentálne hygieničky, patria momentálne tie so značkou Curaprox, Meridol a Purodent. Nezabúdajte, že aj kefku treba čas od času vymeniť. Optimálne aspoň každé dva mesiace, a to aj vtedy, ak sa javí byť stále v poriadku. Drhnutím zubov totižto dochádza k opotrebovaniu končekov štetiniek, ktoré už môžu spôsobovať poškodzovanie zubnej skloviny. Tiež je potrebné kefku vymeniť po každej, aj menšej chorobe.

Nepodceňujte ďalšie dentálne pomôcky

Medzizubné priestory sú najčastejším miestom, kde sa zvykne ukladať a rozkladať potrava, ktorá narúša sklovinu a spôsobuje vznik zubného kazu. Bežnou kefkou ich pritom nevyčistíte a je nutné, aby ste použili ďalšie dentálne pomôcky, akými sú zubná niť a medzizubná kefka.

Zubná niť je nenahraditeľnou pomôckou pri čistení zubov a jej používanie by malo byť súčasťou pravidelnej ústnej hygieny. Pri jej používaní je potrebné sa riadiť niekoľkými jednoduchými zásadami, najmä z toho dôvodu, aby nedošlo k poškodeniu ďasien. To, ako ju správne používať vám vysvetlíme a ukážeme aj u nás v Dr. Martin zubnej klinike.

Inou veľmi dôležitou pomôckou je tiež medzizubná kefka, ktorá plní podobnú úlohu ako zubná niť. Je však efektívnejšia a šetrnejšia k zubom. S jej výberom by ste sa ale mali poradiť so svojim zubárom, ktorý zmeria veľkosť medzizubného priestoru a pomôže aj s voľbou jej vhodného typu.

Používajte žuvačky a ústnu vodu

Jedným z užitočných doplnkov ústnej hygieny je tiež ústna voda. Tá z povrchu zubov odstraňuje povlak, zubný kameň a ničí baktérie spôsobujúce ochorenia ďasien či zápach z úst. Vítaným pomocníkom pri prevencii pred zubným kazom je aj žuvačka. Jej výhodou je, že ju môžeme mať všade so sebou a použiť ju môžeme aj na miestach, kde nemáme práve možnosť a čas vyčistiť si zuby. Jej účinok spočíva v mechanickom čistení, ako aj v podpore tvorbe slín, ktoré neutralizujú kyseliny a zabraňujú usadzovaniu baktérií útočiacich na zubnú sklovinu a vzniku povlaku.

Je dôležité uviesť, že aby bol docielený pozitívny efekt, tak je potrebné používať žuvačky bez cukru. Ak už aj ste odkázaní na žuvačku s cukrom, tak sa odporúča, aby sa prežúvala aspoň 10-15 minút. Po tejto dobe dôjde k strate cukru a jeho odstráneniu zo zubov.

Navštívte dentálnu hygieničku

Najlepšou prevenciou pred vznikom kazu alebo iných zubných ochorení je pravidelná návšteva dentálnej hygieničky. Tá sa postará o odstránenie zubného kameňa, nánosov plaku a farebnej pigmentácie, ktorú mohlo spôsobiť pitie kávy, čaju alebo fajčenie. Ďalej sa vykonáva leštenie a fluorizácia zubov. Od dentálnej hygieničky zároveň dostanete odporúčania, ako správne a s akými pomôckami vykonávať dentálnu hygienu. U nás v ambulancii pozostáva dentálna hygiena z týchto úkonov:

  • Odstránenie zubného kameňa ultrazvukovým prístrojom Piezon
  • Airflow – pieskovanie zubov, dôkladné odstránenie pigmentácií a zmineralizovaného povlaku za pomoci špecialneho „prášku“
  • Čistenie medzizubných priestorov a inštruktáž pre správne čistenie medzizubnými kefkami
  • Dočisťovanie medzizubných priestorov škrabkou
  • Fluoridácia zubov
  • Inštruktáž pre správnu domácu starostlivosť o zuby

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám