16.04.2024

Amalgám – amalgámová plomba

amalgan

Amalgám je zliatina ortuti s iným kovom. Využívaný je najmä v stomatológii ako výplňový materiál zubov. V zubnom lekárstve sa používa vyše 150 rokov.

Čo je to amalgám?

Amalgám, ktorý sa používa ako plomba, tvorí tekutá ortuť (50 %) a zmesi prášku z viacerých kovov (z ortuti, cínu, medi, striebra, niklu, kadmia a iných). V prípade, že máte v ústach plomb viac, množstvo ortuti sa logicky zvyšuje. Paradoxne, stačí jeden gram ortuti podaný injekčne a možno hovoriť o smrteľnej dávke. Ortuť v chrupe znesieme len preto, lebo je viazaná v kovovej zliatine a do tela sa uvoľňuje veľmi pomaly.

Všetky zliatiny nachádzajúce sa v ústnej dutine spôsobujú v ústach vyššie napätie a urýchľujú korózne procesy. Najväčším problémom je však práve ortuť, ktorá je prchavá a v amalgámových plombách sa jej nachádza najviac.

Akú plombu si zvoliť?

Proti tradičnému amalgámu hovorí nielen vysoký obsah uvoľňujúcej sa ortuti a ďalších kovov, ale aj neestetický vzhľad. V minulosti sa tiež veľa hovorilo o toxicite a nebezpečenstve amalgámovej plomby pre dojčiace ženy.

Hypotézy sa nepotvrdili, no napriek tomu bol vytvorený nový druh amalgámovej plomby – non gama 2 amalgám. Oproti pôvodnému amalgámu má vyššiu tlakovú odolnosť, je odolnejší proti korózii a neuvoľňuje ortuť. Tieto výplne sú pevnejšie a po ich použití vzniká omnoho menej sekundárnych kazov.

Naproti tomu sú biele plomby – živicové výplne veľkým pokrokom, ktorý pôsobí esteticky, keďže v ústach dokonale splynú s ostatným chrupom. Napriek všetkým výhodám bielej plomby je amalgám stále nenahraditeľný a vymieňanie amalgámových plomb za biele alternatívy nemá zo zdravotného hľadiska väčšie opodstatnenie.

Odolnosť amalgámovej plomby 

Oproti bielej plombe je amalgám odolnejší voči baktériám v ústnej dutine. Biele plomby sú zaujímavé najmä z estetického hľadiska a majú nezastupiteľné miesto v prednej časti chrupu. V zadných častiach, ktoré sú viac zaťažované, vydržia v porovnaní s amalgámom omnoho kratšie (odolnosť bielej plomby sú približne tri roky a amalgám vydrží aj desať a viac rokov).

Za zmienku stojí aj finančná otázka – amalgám je podstatne lacnejší. Amalgámová plomba je vhodným riešením aj v prípadoch, ak máte veľké kazy, nedostatočnú ústnu hygienu alebo trpíte paradentózou.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám