02.06.2022

Ako účinne zastaviť paradentózu?

Trápi vás nepríjemné krvácanie a bolesti ďasien? Premýšľate, o čo ide a či to nie je paradentóza? V prípade, že áno, čo robiť a aké sú overené spôsoby liečby? Čo paradentózu spôsobuje a vieme sa jej účinne vyhnúť?

Čo je to paradentóza a ako vzniká?

Paradentóza vzniká nahromadením zubného povlaku v ústnej dutine. Za všetkým sú baktérie, ktoré sa tu usádzajú a postupne putujú až k zubom, kde vzniká zápal.

Baktérie sa usádzajú na zubnej sklovine, kde vytvárajú tenkú vrstvu – zubný povlak. Ten sa následne usádza na zuboch, pričom dôsledkom toho často vzniká aj zubný kaz a vytvára sa tým prostredie na vznik paradentózy.

Z ďasna zápal putuje ďalej do podporných tkanív zubov – parodontu. V závesnom bode zubu sa baktérie rýchlo rozmnožia a rozšíria, vytvárajú hnis a spôsobujú silnú bolesť.

Rizikové skupiny pre vznik paradentózy

Miernymi i závažnými formami paradentózy trpí viac než 80 % obyvateľstva. Veľký vplyv na vznik tohto ochorenia má životný štýl, stravovacie návyky a nedostatočná ústna hygiena. K vzniku paradentózy však môžete mať aj genetické predpoklady, kvôli ktorým choroba rýchlejšie a ľahšie prepukne. Paradentózou trpia najčastejšie silní fajčiari a tehotné ženy.

Príznaky paradentózy

Ochorenie je možné pomerne rýchlo a jednoducho rozpoznať už v ranej fáze. Prvotné príznaky paradentózy sú:

  • začervenanie a podráždenie ďasien – môžu byť aj boľavé,
  • bolesti sú niekedy sprevádzané krvácaním,
  • pri čistení zubov dochádza k drobnému praskaniu ďasna,
  • paradentózu tiež „zacítite“ – v závesnom bode zubu sa vytvorí hnis, ktorý spôsobuje zápach z úst.

Pokiaľ ignorujete drobné úvodné prejavy tohto ochorenia, v ďalšej etape často dôjde ku kývaniu zubov. Pevný nosný bod zubu je totiž dlhodobo oslabený a stráca svoje stabilné ukotvenie v ďasne. S tým súvisí postupné odhaľovanie zubných krčkov, pretože sa ďasná začnú sťahovať z okrajov zubov. Pri neliečenej paradentóze môže pacient o zub prísť.

Správne čistenie zubov ako prevencia pred paradentózou

Vznik paradentózy súvisí predovšetkým s nedostatočnou zubnou hygienou. Práve tvorba zubného povlaku a zubného kameňa výrazne napomáha tvorbe baktérií v ústach.

Najlepšou prevenciou pred vznikom paradentózy je teda dôkladné čistenie zubov aspoň dvakrát denne, ako aj primeraná starostlivosť o medzizubné priestory a celkovú hygienu ústnej dutiny.

Samozrejmosťou by mali byť preventívne zubné prehliadky minimálne raz do roka, aby sa prípadné známky paradentózy podchytili včas. Veľkou podporou sú tiež pravidelné návštevy dentálnej hygieny. Dentálny hygienik odstráni zubný kameň a pomôže vám zbaviť sa nepeknej pigmentácie zubov a povlakov, ktoré často vzniku paradentózy predchádzajú.

Na kvalitu chrupu má okrem správnej techniky a frekvencie čistenia zubov vplyv aj zubná pasta a ústna voda. Chýbať nesmie ani kvalitná zubná kefka, ideálne dostatočne mäkká, aby ďasná zbytočne nedráždila. Na vyčistenie horšie dostupných miest a medzizubných priestorov vám poslúžia medzizubné kefky, respektíve nite. Dostupné sú v rôznych veľkostiach, ktoré sú farebne odlíšené, takže si ľahko zapamätáte, ktorý typ je pre vás vhodný. Na doplnenie ústnej hygieny dobre poslúži aj ústna sprcha.

Ako liečiť paradentózu

Liečba paradentózy pozostáva z niekoľkých krokov. Najprv je potrebné dôsledné vyšetrenie a zistenie stavu chrupu. V tomto bode sa zubný lekár sústredí najmä na zníženie množstva baktérií, ktoré ochorenie vyvolali a na vytvorenie optimálnych podmienok na liečbu.

Prakticky liečenie paradentózy v tejto fázy vyzerá nasledovne:

  • odstraňujú sa zubné kazy a zuby, ktoré už nie je možné zachrániť,
  • preč sa dávajú aj nevhodné výplne zubov, nepresne zhotovené korunky a mostíky, ktoré bránia v správnom čistení zubov,
  • súčasťou liečby paradentózy môžu byť aj antibiotiká.

Druhou fázou liečenia paradentózy je odstraňovanie zubného kameňa a zubného povlaku. Zubný kameň má oku viditeľné aj neviditeľné prejavy, preto sa lekár musí venovať obom. Dôležitou súčasťou liečby paradentózy je aj domáca aktivita pacienta – správne a dôkladné čistenie zubov a masáž ďasien.

Domáca pomoc pri paradentóze

Ak sa pýtate, či je možné zastaviť prejavy paradentózy svojpomocne, existujú rozličné babské recepty, ktoré vedia pomôcť. K najrozšírenejším domácim receptom proti paradentóze patria:

  • Tinktúra z klinčeka a škorice – bylinky rozdrvíte a zalejete 60 % alkoholom. Necháte dva týždne postáť, následne precedíte a uskladníte v chladničke. Zriedený výluh kloktajte alebo si ním pokvapkajte zubnú kefku, ktorou si budete masírovať ďasná.
  • Citrón má silné antibakteriálne zloženie. Môžete si šťavou z citróna masírovať ďasná, prípadne si ňou vyplachovať ústa. Keďže však kyselina citrónová oslabuje zubnú sklovinu, po aplikácii citrónovej šťavy počkajte aspoň pol hodinu, kým si budete zuby akokoľvek zaťažovať a čistiť.
  • Kurkuma – účinný bojovník proti paradentóze. Stačí jedna lyžička tohto korenia, z ktorej si zmiešaním s kokosovým olejom vytvoríte pastu. Má účinné dezinfekčné a protizápalové účinky. Pastu naneste na ďasno, ktoré môžete aj zľahka pomasírovať. Nechajte pôsobiť 2 – 3 minúty a vypláchnite si ústa vodou. Opakujte každý deň pred spaním.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám