18.11.2024

Bolesť po plombovaní zuba

Keď vás trápia dlhodobé bolesti zuba, veľmi častým predpokladom je zubný kaz. Ten sa odstraňuje vŕtaním a následne je odstránená časť zuba nahradená plombou. Niekedy však problémy nezmiznú ani ošetrení zuba výplňou, ba práve naopak. Nastúpia nepríjemné bolesti po plombovaní.

Aký je dôvod bolesti zuba po plombe a ako to riešiť?

Čo je plombovanie zuba?

Plombovanie je ošetrenie vyvŕtaného kazu a „zapečatenie“ vyvŕtaného priestoru. Rozlišujeme dva druhy náhradnej zubnej výplne – amalgámové a biele plomby.

Aké plomby poznáme?

Amalgámové plomby

Tento typ zubnej výplne má dlhú históriu – ide o u nás najrozšírenejšiu náhradu stratenej časti zuba. Jej najväčšími prednosťami sú nižšia cena v porovnaní s iným druhom plomby a vysoká mechanická odolnosť. V súčasnosti sa vedú polemiky o škodlivosti amalgámovej plomby na ľudský organizmus, keďže obsahuje aj ortuť. U mnohých ľudí to vyvoláva pochybnosti, a preto radšej uprednostnia iný typ výplne.

Biele plomby

Mnohí pacienti si volia biele plomby, a to predovšetkým z estetických dôvodov. Ďalšou príčinou ich obľúbenosti je, že biele výplne sú stopercentne bezpečné a nepredstavujú žiadne zdravotné riziko. Problém môže nastať iba pri nedostatočnej ústnej hygiene alebo po stomatologickom zákroku, ktorý nedopadne podľa predstáv. Vtedy sa môže stať, že biela plomba sa začne lámať či vypadávať. Biele plomby sú oproti amalgámovým výplniam drahšie a ich životnosť je kratšia.

Dôvody, prečo zub po plombovaní bolí

Vo všeobecnosti platí, že po každom plombovaní možno očakávať zvýšenú citlivosť zuba na teplé a studené jedlá i nápoje, ako aj bolesť zaplombovaného zuba pri zahryznutí. Je to prirodzená reakcia zubnej drene na vŕtanie a plniaci materiál. Táto citlivosť zvyčajne sama odznie do niekoľkých týždňov po plombovaní. Ak však bolestivosť pretrváva, k najčastejším dôvodom bolesti po plombe patria:

  • nesprávna výška výplne,
  • nevyhovujúci tvar plomby,
  • netesnosť výplne,
  • zlé naviazanie na zubné tkanivo,
  • drobná prasklina na zube, ktorý susedí s plombou.

Problémy so starými plombami

Plomby je nutné pravidelne kontrolovať. V závislosti od kvality ústnej hygieny a šikovnosti stomatológa môžu slúžiť dlhé roky, ale taktiež sa môžu už po krátkom čase objaviť problémy s výplňou.

Ako prevencia funguje obmedzenie príjmu sladených nápojov a potravín. A, samozrejme, dôležité je nezanedbávať pravidelnú dentálnu hygienu – doma aj profesionálne ošetrenie zubov. Ale jediným spoľahlivým spôsobom, ako odhaliť už existujúce a často skryté problémy so starými plombami, je röntgen zubov.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám