27.11.2024
Najčastejšie príčiny bolesti zubov a účinná prevencia
Keď bolia zuby, nemožno to ignorovať. Bolesť zubov patrí k najhoršie zvládaným bolestiam vôbec a málokto si ju dokáže dlhodobo nevšímať a neriešiť.
Prečo zuby bolia a ako tomu možno predísť? Toto sú najčastejšie príčiny bolesti zubov.
Príčiny bolesti zubov
Zuby bolia z rôznych príčin. Môže byť za tým zubný kaz, ktorý vznikol v dôsledku nedostatočnej zubnej starostlivosti či ako dôsledok častej konzumácie sladkých jedál a nápojov. Alebo sú za tým ochorenie ďasien, zlomený zub, poškodená výplň, alebo škrípanie zubami.
Zubný kaz ako najčastejšia príčina bolesti zubov
Bolesť zuba spôsobená zubným kazom sa objavuje spočiatku nepravidelne, napríklad ako bolesť zuba pri zahryznutí, prípadne ako reakcia na studené alebo príliš horúce jedlo.Pri zvýšenej citlivosti na studené a teplé môže ísť aj o prejav zvýšenej citlivosti zubov. Prechodne sa objavuje po nešetrnom bielení zubov, trvalo pri obnažení zubných krčkov v dôsledku ochorenia ďasien.
Bolesť zubov bez kazu
Častá je aj bolesť zubov bez kazu, napríklad pri mŕtvych zuboch, pri ktorých neboli adekvátne ošetrené kanáliky. Veľmi silná bolesť sprevádza aj rast zubov múdrosti alebo dočasných zubov u malých detí.
Bolesť zuba v dôsledku zápalu
Zápal zubného nervu – pulpitída – je stav, pri ktorom dochádza k zápalu a infekcii vnútra zuba (zubnej drene). Baktérie, ktoré preniknú cez kazalebo prasklinu, infikujú zubnú dreň a spôsobia zápal. Ide o veľmi bolestivý stav, ktorý často vyústi až do silnej, pulzujúcej bolesti zuba. Zhoršuje sa pri konzumácii teplých alebo studených jedál a sladených nápojov, pri prežúvaní a počas spánku. Ide o vážny zdravotný problém, ktorý si žiada odborný zásah stomatológa. Inak hrozia ďalšie komplikácie, ako tvorba abscesu – hnisavého zápalu, prípadne rozšírenie infekcie do okolitých tkanív a kostí – zápal okostice.
Teplotný stres a bolesť zubov
Povrch zubov sa skladá z tvrdej skloviny, pod ktorou sa nachádza mäkší dentín. Obidve vrstvy sú citlivé na zmenu teploty. V prípade, že zub reaguje na teplé alebo studené jedlá a nápoje obzvlášť citlivo až bolestivo, môže to signalizovať problémy. Zvyčajne je za tým zubný kaz, ale aj zápal nervu či ochorenie paradontu. V danej situácii treba riešiť vzniknuté zubné ťažkosti, nie je dôvod odkladať návštevu zubného lekára. Ten spoľahlivo odhalí príčiny bolesti zubov a navrhne adekvátnu liečbu.
Bolesť zuba po extrakcii
Bolesť po vytrhnutí zuba je bežná a zvyčajne odznie do niekoľkých dní po zákroku.
V závislosti od extrakcie a schopnosti hojenia môže bolesť zuba pretrvávať aj dlhšie, a to jeden až dva týždne. Ak sa však bolesť aj po tomto čase zhoršuje alebo sa vyskytnú ďalšie príznaky – opuch, zvýšená teplota, odporúčame vyhľadať lekársku pomoc.
Prerezávanie zubov u detí
Ďalším dôvodom bolesti zubov je prerezávanie zubov u detí. Väčšinou sa okrem bolestivosti prejavuje aj zvýšenou tvorbou slín a podráždením. Tejto bolesti nemožno zabrániť, možno ju iba tlmiť, a to chladivými gélmi, obkladmi alebo vychladeným hryzadlom. Pokiaľ je aj po použití gélu či obkladov dieťa stále nepokojné, možno mu podať liečivá proti bolesti a horúčke s obsahomparacetamolu alebo ibuprofenu.
Prevencia bolesti zubov
V rebríčkoch intenzity bolesti sa bolesť zubov objavuje na popredných priečkach. Aj preto rozhodne stojí za to dbať na prevenciu. To najdôležitejšie, čo môžete pre svoj chrup urobiť, je dôsledná dentálna hygiena. A to tak doma, ako aj v rámci profesionálnej ústnej starostlivosti.
Základné pravidlá dennej hygieny zubov
- Zuby si čistite aspoň dvakrát denne, ideálne ráno a večer pred spaním. Zvoľte vhodnú pastu a zubnú kefku. A nezabudnite na medzizubné priestory, na ktoré použite zubnú niť alebo medzizubnú kefku.
- Po vyčistení zubov si vypláchnite ústa antibakteriálnou ústnou vodou.
- Pomôcky a prípravky na dentálnu hygienu vyberajte podľa svojich špecifických potrieb – sklony ku krvácaniu ďasien, citlivé zuby, nežiaduca pigmentácia chrupu, produkty pre deti a iné.
- Obmedzte konzumáciu potravín a nápojov s vysokým obsahom cukru a dbajte na zdravú a vyváženú stravu s dostatkom vitamínov a minerálov.
- Po jedle si dajte žuvačku bez cukru.
Dvakrát ročne absolvujte preventívnu zubnú prehliadku a profesionálnu dentálnu hygienu.