04.12.2024

Príčiny a prejavy bolesti zubov po endodoncii

bolest zubov po endodoncii

Endodoncia je ošetrenie koreňových kanálikov. Vykonáva sa pri zápale zubnej drene alebo zápale zubného lôžka. Jej cieľom je dôkladne vyčistiť kanáliky od zapálených tkanív a baktérií.

Aký je priebeh endodontického ošetrenia? A čo s bolesťou po endodoncii?

Endodontické ošetrenie

Endodoncia je vhodné riešenie, keď je záujem predísť extrakcii zuba a ďalšiemu šíreniu baktérií do kosti a krvného obehu. Zápal, ktorý sa nelieči, môže spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti, ako sú abscesy alebo sepsa.

Ošetrenie koreňových kanálikov zuba je vítané aj v prípade, že zubný kaz prenikol z korunky k zubnej dreni a poškodil ju. Endodonticky ošetrený zub je krehký, preto sa odporúča ošetriť ho korunkou.

Význam endodoncie

  • Komplexné ošetrenie zubnej drene a koreňových kanálikov.
  • Odstránenie príčiny zapáleného zuba a baktériami infikovanej zubnej drene.
  • Šanca na záchranu a ponechanie zuba.
  • Endodoncia predchádza vytrhnutiu zuba.

Priebeh endodontického ošetrenia

Endodontické ošetrenie vyžaduje niekoľko sedení, aby bola liečba kompletná a účinná. Štandardne sú potrebné tri sedenia, existujú však aj ojedinelé prípady, keď liečba vyžaduje viac než tri ošetrenia, a to napríklad pri výskyte odolného zápalu. V týchto prípadoch sa môže zvážiť ošetrenie pacienta mikroskopickou endodonciou, prípadne sa prehodnocuje šanca na záchranu zuba. 

  • Počas prvej návštevy u stomatológa je nutné lokalizovať dreňovú dutinu, sprístupniť ju a odstrániť zapálenú zubnú dreň, a to aj zvyšky z dutiny a koreňových kanálikov.
  • Následne prebieha mechanické a chemické čistenie zubných kanálikov.
  • Aplikuje sa hojivá vložka a zub sa pomocou dočasnej výplne uzatvára na čas, ktorý vyžaduje liečba zápalu.
  • V rámci ďalšieho endodontického ošetrenia na druhom sedení sú koreňové kanáliky opätovne mechanicky a chemicky očistené a vyplnené.
  • Na poslednom sedení sa vykoná výplňová terapia chýbajúceho zubného tkaniva a zub sa trvalo uzavrie.

Bolesť zuba po endodoncii

Bolesť po endodoncii je bežným príznakom a dôsledkom procedúry. Stomatológa je potrebné vyhľadať až v prípade, že bolesť neustupuje ani po niekoľkých dňoch od ošetrenia, prípadne keď sa objaví s dlhým odstupom po endodontickom ošetrení.

Najčastejšie príčiny bolesti po endodontickom ošetrení

  • Bežnou príčinou bolesti a citlivosti zuba je podráždenie tkanív obklopujúcich zub, ku ktorému došlo počas čistenia koreňových kanálikov.
  • Pretrvávajúci zápal po čistení koreňových kanálikov. Ide o prejav neschopnosti imunitného systému poradiť si so zápalom. Vtedy je nutné endodonciu zopakovať. V extrémnych prípadoch, keď zápal neustúpi ani po opakovanom čistení kanálikov, odporúča sa pristúpiť k extrakcii zuba.
  • Existencia ďalšieho kanálika v ošetrenom zube, ktorý nie je dobre viditeľný. V takom prípade je nutné absolvovať mikroskopickú endodonciu.
  • Vertikálne zlomenie zuba zapríčinené oslabením zuba, ktorému chýba výživa. Zlomenina je zvyčajne dosť hlboká a spôsobuje pohyb častí zuba, ktoré dráždia okolie ústnej dutiny a spôsobujú bolesť. Daný zub je vhodné vytrhnúť.

Starostlivosť o zuby po endodoncii

Po absolvovaní endodoncie je normálne pociťovať miernu až stredne silnú bolesť a precitlivenosť zuba. Tento stav zvyčajne prirodzene ustúpi v priebehu niekoľkých dní. Uľaviť od bolesti pomôžu voľne dostupné lieky proti bolesti. Dôležité je vyhnúť sa v oblasti ošetreného zuba tvrdým potravinám, aby sa predišlo ďalšiemu podráždeniu. Dodržiavanie správnej ústnej hygieny a jemné čistenie ošetrovanej oblasti môže prispieť k rýchlejšiemu zahojeniu.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám