05.11.2024
Ako dlho trvá bolesť po vytrhnutí zuba a ako si s ňou poradiť?
Každý, kto aspoň raz zažil trhanie zuba, môže potvrdiť, že nejde o zážitok, na ktorý by spomínal s úsmevom. Hoci nejde o náročný stomatologický zákrok, zvyčajne ho nik neoznačuje ako príjemné ošetrenie. Súvisí to aj s určitou mierou bolesti po extrakcii zuba.
Ako dlho pretrváva bolesť po vytrhnutí zuba a aký je proces hojenia?
Vytrhnutie zuba – extrakcia
Extrakcia zuba, inak aj vytrhnutie, je odstránenie zuba zo zubného lôžka. Ide o štandardný zákrok, ktorý stomatológ vykonáva ambulantne. Samotné trhanie zuba nie je bolestivé, keďže prebieha rýchlo a s použitím lokálnej anestézie. Pacient vníma iba bezbolestný, pre niekoho rušivý tlak. Bolesť však môže prísť po vyprchaní účinkov umŕtvenia ústnej dutiny.
Ako si s tým účinne poradiť? Čo robiť a čo rozhodne nerobiť, ak vás trápi bolesť po vytrhnutí zuba?
Najčastejšie dôvody extrakcie zuba
Najbežnejšie dôvody, ktoré objektívne vedú k extrakcii zuba, sú:
- rozsiahla deštrukcia zubným kazom, ktorý už nemožno stomatologicky ošetriť,
- zápal zuba, ktorý prenikol do koreňa,
- parodontitída,
- zub je zdrojom infekcie,
- nedostatok miesta v zubnom oblúku,
- zub je v nevyhovujúcom postavení – zvyčajne ide o tzv. osmičky (zuby múdrosti).
Hojenie rany po extrakcii zuba
Hojenie rany po vytrhnutí zuba má svoje zákonitosti a vyžaduje čas a správne ošetrenie. Opuch, ktorý sa po extrakcii zuba štandardne vytvorí, zvyčajne zmizne sám do troch dní od zákroku. Samozrejme, aby bol proces hojenia čo najmenej bolestivý a obmedzujúci, možno siahnuť po analgetikách typu Ibuprofen, ktoré bolesť účinne utlmia. V prvých hodinách po extrakcii zuba pomôže aj vrecko s ľadom prikladané na bolestivé miesto z vonkajšej strany. Samotný opuch môžete ochladzovať počas prvých 24 hodín. Keď prvotný opuch ustúpi, chlad má na hojenie rany skôr negatívny vplyv, pretože spôsobuje pomalšie hojenie.
Výplachy úst okamžite po extrakcii zubov radšej vynechajte, zničili by krvnú zrazeninu, ktorá prirodzene chráni ranu po vytrhnutom zube. Platí, že ústa po vytrhnutí zuba nevyplachujte aspoň pol dňa po zákroku a aj neskôr to robte veľmi opatrne a iba špeciálnou ústnou vodou, ktorá sa používa po operačných zákrokoch v ústnej dutine. Následne je vhodné ranu jemne preplachovať každých dvanásť hodín.
Rady, ako bojovať s bolesťou po vytrhnutí zuba
- Minimálne tri hodiny po extrakcii zuba nič nejedzte.
- Uprednostnite kašovitú a tekutú stravu.
- Vyhnite sa žuvaniu a hryzeniu na bolestivej strane úst.
- Pite vlažné tekutiny – vyhnite sa mliečnym a horúcim nápojom.
- Po vytrhnutí zuba rozhodne nepite alkohol.
- Nefajčite aspoň jeden deň po trhaní zuba.
- Šetrite sa a na niekoľko dní obmedzte fyzickú aktivitu.
- Spite s hlavou vo vyvýšenej polohe – nezakláňajte hlavu dozadu.
- Nezanedbajte čistenie zubov – používajte mäkkú kefku a vynechajte iba najnutnejšiu bolestivú oblasť okolo rany po extrakcii, ktorú pravidelne preplachujte.
- Ústa možno vyplachovať bylinkovými čajmi – kamilkový, šalviový – a vhodnou ústnou vodou.
- V prípade, že opuch po vytrhnutí zuba ani po niekoľkých dňoch neustupuje, ale sa zväčší, prípadne krvácate, máte veľké bolesti alebo zvýšenú teplotu nad 38 stupňov Celzia, urýchlene kontaktujte stomatológa a objednajte sa na kontrolu, prípadne navštívte zubnú pohotovosť.