12.04.2024

Trápenie so zápalom zubného nervu: Toto vám pomôže!

zapal zubneho nervu

Bolesť zuba je veľké trápenie, najmä, ak neprechádza a neutlmia ho žiadne medikamenty. Možno je za tým viac – čo keď je to zápal nervu? Aké sú príznaky, pomoc a liečba tohto zdravotného problému?

Čo je zubný nerv?

Zubný nerv je iné označenie pre zubnú dreň. Je to mäkké tkanivo nachádzajúce sa vo vnútri zubnej korunky a v zubných kanálikoch. Nie je to nerv v pravom zmysle slova, pretože zubná dreň je stavbou veľmi pestré tkanivo. Obsahuje bunky, ktoré vytvárajú zubný dentín počas celého života, veľmi malé cievy a nervy. 

Zápal zubného nervu – príčiny

Zápal zubného nervu – odborne pulpitída je najčastejšie spôsobené zubným kazom. Za normálnych okolností, keď sú všetky zuby zdravé, je zubná dreň prekrytá zubným tkanivom, avšak keď sa vytvorí kaz, premnožené baktérie preniknú cez zubnú sklovinu až do vnútra zuba. Tam tvoria toxíny, ktoré zubné tkanivo ešte viac napádajú. V prípade, že sa nezakročí včas a zubný kaz sa neošetrí, jeho hĺbka narastá, až sa baktérie dostanú k zubnej dreni a vyvolajú jej zápal. Následne zubná dreň opuchne, ale obal z tvrdých zubných tkanív jej v tom bráni, čo spôsobí, že sa zubná dreň priškrtí, nemá odtok ani prívod odpadových látok a prichádza bolesť zuba.  

Prejavy zápalu zubného nervu

Všetko závisí od štádia postihnutia zubnej drene. Prvými príznakmi je podráždenie drene, s rozvinutím zápalu sa však stav komplikuje. Ak sa nezakročí včas a prekrvenie drene prerastie do zápalu, riešením je prečistenie dreňovej dutiny a koreňových kanálikov zuba – tzv. endodontické ošetrenie.

Okrem iného je zápal zubnej drene sprevádzaný bolesťou. Od kratšej bolesti, ktorú môžete cítiť v okolí očí, spánku, záhlavia a ucha sa postupne intervaly predlžujú, až je bolesť nepretržitá a veľmi silná. Rozvinutý zápal charakterizuje pulzujúca bolesť, ktorá sa stupňuje v ľahu či pri námahe a voľne dostupné lieky už na ňu zvyčajne nezaberajú. Po čase, keď už infekcia prenikne až do okolia zuba, môže vzniknúť hnisavý vačok a iné sprievodné prejavy ako veľký opuch a horúčka.

V niektorých prípadoch chronických zápalov zubnej drene pacient nepociťuje bolesť a nemá ani iné vedľajšie prejavy a iba röntgen odhalí skrytý problém – tzv. „driemajúci“ zápal pri koreni zuba. Takéto nespozorované zápaly zubnej drene sú veľmi nebezpečné a môžu viesť až k odumretiu zuba. Prejaví sa to časom tak, že zub zosivie alebo zhnedne.

Prvá pomoc pri zápale zubnej drene

Ak máte vyššie spomenuté príznaky, návšteve zubára sa nevyhýbajte, práve naopak. Najúčinnejšie, ako si uľaviť od bolesti, je navštíviť svojho stomatológa alebo zubnú pohotovosť. Tu vám diagnostikujú presný stav ochorenia a ak ide o akútny zápal zubnej drene, zub v lokálnej anestéze otvoria. Tým docielia, že zubná dreň nebude v obmedzenom priestore a vám sa konečne uľaví od bolesti. Nejde však o komplexné vyriešenie problému, ale len o prvú pomoc.

Ako si s bolesťou zubného nervu pomôcť doma?

Ak je vás zubný lekár nedostupný a pohotovosť je od vás ďaleko, môžete vyskúšať domáce recepty proti zápalu zubného nervu, avšak sú to len dočasné riešenia a mnohokrát ani nebývajú veľmi účinné. Preto čo najskôr, ako sa dá, navštívte zubára. 

Tu je niekoľko tipov, ako zakročiť proti bolesti zubnej drene doma: 

Lieky proti bolesti

Pomôže analgetikum v odporúčanom množstve. Dodržujte však intervaly podávania lieku a nemiešajte ho s inými liekmi proti bolesti, inak hrozí predávkovanie. Majte tiež na pamäti, že ide len o utlmenie bolesti, nie riešenie príčiny. Lieky si nikdy neprikladajte priamo na ďasno, rovnako tam neaplikujte alkohol.

Studený obklad

Pohľadajte v mrazničke vrecko s mrazenou zeleninou a zabaľte ho do uteráka. To si prikladajte na líce. Chlad by vám mal uľaviť od intenzívnej bolesti, avšak niekedy môže naopak situáciu ešte zhoršiť.

Slaná voda

Slaná voda dezinfikuje ústnu dutinu a môže pomôcť aj pri zápale zubnej drene. Skúste pravidelne kloktať vodu so soľou a uvidíte, či vás to upokojí.

Prevencia proti vzniku pulpitídy

Prevencia pulpitídy spočíva v správnom vykonávaní zubnej hygieny a každoročných preventívnych prehliadkach. Stomatológ dokáže včas odhaliť skryté zubné kazy, ktoré môžu prerásť do väčších zubných ťažkostí – aj do zápalu zubnej drene. Domáca liečba v tomto prípade prakticky neexistuje, možné je len dočasné tlmenie bolesti a odďaľovanie problému. Vždy je preto nutné vyhľadať odbornú pomoc a čo najrýchlejšie sa nastaviť na liečbu, ktorú stanoví zubný lekár.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám