17.12.2024
Číslovanie zubov v stomatológii
Zaujímali ste sa niekedy o označovanie zubov? Terminológia označujúca jednotlivé zuby, ktorú stomatológovia bežne používajú, má svoje pravidlá. Aké číslovanie chrupu sa používa v stomatológii u nás a vo svete? Odlišuje sa značenie trvalého a mliečneho chrupu?
Systémy číslovania zubov
Existuje 56 rôznych spôsobov, ktoré označujú poradie zubov. K najpoužívanejším spôsobom číslovania zubov človeka patrí systém Palmer. Základným princípom je rozdelenie celého chrupu na štyri časti – každá po osem zubov. Možnosti, ako sa jednotlivé zuby pomenúvajú, sú dve.
Starší spôsob označenia chrupu
Starší spôsob označenia zubov v jednotlivých častiach – kvadrantoch – vychádza z ich latinských názvov:
- I – incisivi (rezáky),
- C – canini (očné zuby),
- P – premolares (črenové zuby),
- M – molares (stoličky).
To, či sa pri označovaní zubov používajú veľké alebo malé písmená, závisí od druhu chrupu. Stály chrup sa označuje veľkými písmenami, mliečne zuby malými písmenami.
Označenie stáleho chrupu: I I C P P M M M
Označenie mliečneho chrupu: i i c m m
Konkrétna pozícia zuba v danom kvadrante sa označuje číslami. V závislosti od toho, či ide o trvalý alebo mliečny chrup, čísla sa líšia. Trvalý chrup sa označuje arabskými číslicami a mliečny chrup rímskymi číslicami.
Nový systém číslovania zubov
Nový systém označovania chrupu je v porovnaní s predošlým spôsobom zjednodušený. Celý chrup je rozdelený na štyri kvadranty, pričom ku každému kvadrantu je priradené číslo od jeden do štyri. Každý zub v danom kvadrante sa čísluje od jeden do osem.
Poloha konkrétneho zuba sa udáva spojením čísla kvadrantu s číslom zuba. Pri číslovaní kvadrantov sa začína horným radom zubov, ktoré sa vždy číslujú sprava doľava. Následne sa prechádza na spodný rad zubov, kde je opačné číslovanie. Zuby v pravej hornej polovici úst sú zubami prvého kvadrantu a zuby v pravej dolnej polovici úst patria do kvadrantu štyri. Číslovanie jednotlivých zubov v kvadrantoch je spredu dozadu – rezáky sa označujú číslom jeden a zuby múdrosti sú osmičky.
Dvojčíselný systém značenia zubov
Okrem systému Palmer, ktorý delí zuby na kvadranty po osem zubov, je v stomatológii využívaný dvojmiestny systém číslovania FDI Two-Digit Notation. Ide o značenie zubov dvojčíslami.
Systém číslovania zubov pomocou dvojčíselného kódu zaviedla Medzinárodná stomatologická federácia v roku 1970. Prvé číslo označuje kvadrant, v ktorom sa zub nachádza, a druhé číslo označuje konkrétny zub v kvadrante. Ústna dutina sa pri pohľade spredu delí na štyri kvadranty.
Číslovanie dospelého chrupu
Ústnu dutinu dospelého človeka tvorí 32 zubov. Tretie stoličky, tzv. osmičky alebo „zuby múdrosti“, vyrastajú posledné v poradí, zvyčajne medzi 17. a 21. rokom života. Pri pohľade spredu rozdeľujeme chrup na štyri kvadranty. Zuby sa označujú vždy v smere ručičkových hodiniek, pričom sa začína pravým horným zubom. Pravá horná časť je kvadrant 1, ľavá horná časť je kvadrant 2, ľavá dolná časť je kvadrant 3 a pravá dolná časť je kvadrant 4.
Druhé číslo udáva pozíciu zuba v danom kvadrante. Začína sa od predných zubov v strede. V rámci každého kvadrantu sa počíta osem zubov v prípade, že máte zub múdrosti. Ak chcete označiť ľavý dolný očný zub, prvé číslo bude 3, keďže sa nachádza v treťom kvadrante, a druhé číslo bude 3, keďže je to tretí zub v danom kvadrante – tretí zub od stredu. Výsledné dvojčíselné označenie zuba je 33.
Číslovanie mliečnych zubov
Mliečny, dočasný chrup tvorí 20 zubov. Systém číslovania pri dočasnom chrupe je rovnaký, iba označenie kvadrantov sa líši. Pri mliečnych zuboch sa kvadranty označujú číslami 5, 6, 7 a 8. Poradie je rovnaké ako pri dospelom chrupe, začína sa vždy vpravo hore kvadrantom 5 a pokračuje sa v smere hodinových ručičiek vľavo hore kvadrantom 6, nasleduje kvadrant 7 vľavo dole a na záver je vpravo dole kvadrant 8.