16.02.2024

Trvalé zuby

Zub je tvrdá anatomická štruktúra nachádzajúca sa v ústnej dutine človeka. Hlavnou funkciou zubov je spracovanie potravy, tvorba reči a zvukov a formovanie tváre.

Človeku sa v priebehu života vymenia dva typy zubov. V detstve mu najprv rastú mliečne zuby, ktoré začnú okolo 5. roku života vypadávať a nahradia ich zuby trvalé.

Trvalý chrup dospelého človeka

Trvalé zuby v detskom veku postupne nahrádzajú dočasný mliečny chrup.

Štandardne má dospelý človek 32 trvalých zubov – 8 rezákov, 4 očné zuby, 8 črenových zubov a 12 stoličiek. Trvalé zuby sa zvyčajne prerezávajú od 6. do 14. (druhé stoličky) roku života, tretie stoličky známe aj ako zuby múdrosti sa prerezávajú až do 21. roku života a niekedy aj dlhšie.

Počet zubov v trvalom chrupe

Celkový počet zubov je u každého rôzny. Najčastejším dôvodom rozdielneho počtu dospelých stálych zubov je neprerezanie niektorej zo stoličiek – ide predovšetkým o zuby múdrosti. Niekedy chýbajú aj bočné horné rezáky alebo dolné druhé črenové zuby.

Na druhej strane, u niekoho sa môžu vyskytnúť zuby navyše – napríklad prostredný horný rezák, prípadne štvrté stoličky. Tieto odchýlky sa nazývajú hypodoncia – vtedy chýba konkrétny zub, oligodoncia – chýba skupina zubov a hyperodoncia – nadpočetné množstvo zubov.

Termín anodoncia označuje veľmi zriedkavý jav – vrodenú bezzubosť.  

Anatómia a tkanivá zubu

Zub sa skladá z korunky a koreňov, ktoré sú spojené v krčku. Vo vnútri sa nachádza dutina, ktorú vypĺňa zubná dreň. Tá je tvorená nervami, cievami a väzivovým tkanivom.

Povrch korunky zuba tvorí zubná sklovina. Ide o najtvrdšiu hmotu v ľudskom tele. Pod ňou sa nachádza zubovina, ktorá je mäkšia a tvorí najväčšiu časť zuba. Na povrchu koreňa sa nachádza zubný cement.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám