09.05.2022

Keď nás trápi zápach z úst: Príčinou môžu byť aj zubné problémy

zapach z ust

Zápach z úst poznáme všetci. Bez ohľadu na vek či pohlavie každému niekedy smrdí z úst, minimálne hneď ráno po prebudení určite.

Príčiny zápachu z úst sú ale omnoho rôznorodejšie. Niekedy je to len nedostatočná ústna hygiena, avšak mnohokrát je za tým viac, než len zle umyté zuby. Aké závažné zdravotné ťažkosti môže zápach z úst signalizovať?

Príčiny zápachu z úst

Niekto sa zobudí a hneď po umytí zubov mu z úst vanie príjemný dych, iný sa zápachu nezbaví počas celého dňa. Čo je za tým, aký je dôvod?

Ranný zápach z úst, tzv. fyziologická halitóza, je bežný jav a nie je to žiadny problém. Je dôsledkom zmien v ústnej dutine, keď spíme. Naše telo počas spánku vytvára menej slín, príčinou čoho sa na jazyku a vnútornej strane líc hromadia odumreté bunky sliznice a rozpadové produkty organických látok. Kým my oddychujeme, baktérie si na týchto bunkách pochutnávajú a výsledkom je ranný zápach z úst. Každodennou hygienou si zuby vyčistíme a zápach by mal zmiznúť. Alebo nie?

Zápach úst ako signál choroby

Ak vám z úst páchne aj po rannej ústnej hygiene, niekde bude problém, ktorý môže mať viacero príčin.  Najbežnejšie dôvody halitózy sú nesprávna ústna hygiena, ktorá so sebou prináša vznik zubného kazu, zápal ďasien či parodontózu. Baktérie, ktoré sa množia a usádzajú na zuboch, ďasnách a jazyku vytvárajú zubný povlak, ktorý narúša zubnú sklovinu.

Príčinou zapáchania z úst býva aj nadmerná suchosť v ústach, najmä po vypití väčšieho množstva alkoholu, požití liekov či drog alebo je spôsobená fajčením.

Halitóza môže byť aj jedným zo signálov somatických chorôb – infekcie dýchacích ciest, zápalu nosovej sliznice a prínosových dutín, ako aj cukrovky či onkologických ochorení.

Ako potlačiť zápach z úst?

Ako sa zbaviť zápachu z úst? K jednoduchým spôsobom patrí dôkladná ústna hygiena, preventívne prehliadky u zubára minimálne raz ročne (deti majú nárok dokonca na dve prehliadky za rok) a neodkladné riešenie všetkých zubných ťažkostí.

Čo ešte zaberá na zápach úst? Žuvačka ani pitie bylinkových čajov to nie je. Skúste radšej toto:

  • Dôsledné čistenie zubov minimálne dvakrát denne a vždy pred spaním.
  • Používanie zubných nití a medzizubných kefiek.
  • Vyplachovanie úst ústnou vodou.
  • Pitie primeraného množstva čistej vody.
  • Pravidelné preventívne stomatologické vyšetrenia.
  • Nepiť alkohol, nefajčiť a vyhýbať sa potravinám so zápachom.

Ako ešte môžeme zabrániť zapáchaniu z úst?

Odstraňovanie povlaku z jazyka

Zápach z úst spôsobujú baktérie, ktoré sa veľmi dobre cítia na jazyku, najmä v jeho zadnej časti. Preto je hygiena jazyka a jeho pravidelné čistenie veľmi dôležité. V podstate platí, že by ste to mali zaradiť do vašej každodennej rutiny a popri čistení zubov a medzizubných priestorov sa povenovať aj jazyku. Môžete si ho čistiť kefkou alebo špeciálnou škrabkou, ale pozitívne pôsobí aj preplachovanie ústnou vodou.

Problém s nosovými dutinami ako príčina zapáchania z úst

Veľmi častým dôvodom, ktorý môže stáť za páchnutím z úst, sú aj chronické zápaly prínosových dutín. Našťastie, dajú sa riešiť pomerne jednoducho – stačí použiť vhodný sprej do nosa a zápach aj zápal pomaly, no isto zmiznú.

Zápach z úst ako signál vážnejšieho ochorenia

Zápach z úst môže byť vyvolaný aj vážnejšími chorobami, ktorých je len sprievodným javom. Najčastejším takýmto ochorením býva cukrovka, ktorá dychu dodáva mdlý, sladkastý zápach. Pri problémoch s pečeňou môžete mať zasa zatuchnutý pach a pri problémoch s obličkami vám dych páchne po rybacine.

Podobné ťažkosti spôsobuje aj dlhodobé užívanie niektorých liekov – ide najmä o antihistamiká, ktoré vysušujú ústnu dutinu, antidepresíva alebo lieky na vysoký krvný tlak.

Žalúdočné vredy a páchnuce ústa

Za zápachom z úst býva aj problém so žalúdkom. Takmer polovica populácie má v tele baktériu, ktorá spôsobuje vznik žalúdočných vredov, ktoré sú sprevádzané aj nepríjemným páchnutím z úst.

Menej hovoriť – menej zápachu z úst

Ak radi rozprávate, mali by ste spozornieť. Dehydratácia ústnej dutiny, ktorú spôsobuje aj veľa rozprávania, prispieva k zvýšenému riziku zápachu z úst. Súvisí to s nedostatkom slín, ktoré napomáhajú odplavovať baktérie spôsobujúce páchnutie ústnej dutiny. Keď sa vám teda celý deň nezastavia ústa, skúste aspoň dbať na pravidelný pitný režim, nech sa vám hrdlo príliš nevysúša.

Zápach z úst u detí

A čo spôsobuje zápach z úst u detí a dospievajúcej mládeže? Ak opomenieme základný a najčastejší dôvod – nedostatočnú ústnu hygienu, príčin môže byť opäť niekoľko.

Niekedy je za tým zubný kaz, zápal či infekcia ústnej dutiny, inokedy to môže vyvolať určitá potravina.

Často je zápach z úst u detí sprevádzaný zápalom v krku (angína, zápal mandlí). Vždy je preto dôležité zisťovať prítomnosť iných príznakov, napríklad hlienov alebo pridružených tráviacich ťažkostí, čo by mohlo smerovať aj k žalúdočným alebo črevným problémom. Nádory či problémy s pečeňou sú u detí málo pravdepodobné, avšak ak zápach z úst pretrváva dlhodobo a nič naň nezaberá, je dobré vyhľadať lekársku pomoc, aby sa vylúčili všetky možné príčiny.  

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám