22.07.2024

Čistenie zubnej protézy krok za krokom

Hlavnou funkciou zubnej protézy je nahradiť vlastné chýbajúce zuby. Výhodou umelých zubných protéz je, že sa nekazia, ale napriek tomu je nutné ich správne čistenie, ako aj hygiena ďasien.

Čistenie zubnej protézy od zubného kameňa a iných nečistôt je nevyhnutnosťou, inak hrozia komplikácie a zdravotné obmedzenia. Poradíme vám, ako to poľahky zvládnete sami doma.

Ako vyčistiť zubnú protézu

Kým zubné protézy sa nekazia, zuby áno. A to mnohých vedie k myšlienke, že o náhradu nie je potrebné nijako špeciálne sa starať. To je ale veľký omyl. Aj napriek tomu, že má pacient protézu, môže pociťovať napríklad ochorenie ďasien, a preto je dôležité čistiť zubné protézy a ďasná pomocou mäkkej zubnej kefky. Taktiež sa odporúča používanie špeciálnej zubnej pasty, ktorá nepoškodí zubnú protézu. Keďže zubné protézy sa môžu zlomiť, vyžaduje sa jemné zaobchádzanie.

Niekedy sa môže stať, že na novú protézu si zvykáte dlhšie a dokonca vás môžu bolieť ďasná. Zvyčajne to samo časom odznie – jednoducho si ústa musia na nový chrup zvyknúť. Pomáha, keď si večer po zložení protézy vyčistíte ústnu dutinu. Môžete siahnuť aj po upokojujúcom géli na ďasná a jemne si ich ním masírovať.

Primeraná starostlivosť o zubnú náhradu

Platí základné pravidlo: o protézu sa starajte tak ako o vlastný chrup. Samozrejme, spôsob a technika sa líšia, v oboch prípadoch je však dôležitá pravidelnosť. Hoci ide o umelú náhradu zubov, stále sa na ňu zachytávajú zvyšky potravy, v dôsledku čoho sa na jej povrchu môžu množiť baktérie a vytvára sa zubný povlak, neskôr zubný kameň. Hoci nehrozí, že na umelom chrupe vznikne zubný kaz, nedôsledná starostlivosť o zubnú protézu so sebou nesie iné, nemenej vážne riziká.

Dôležitosť pravidelného čistenia protézy

Aj keď zubný kaz na umelých zuboch nehrozí, poctivá dentálna hygiena je nutnosťou. Baktérie v ústach sa bez pravidelnej ústnej starostlivosti začnú hromadiť a vytvárajú zubný povlak. Jeho vrstvením vznikajú závažné ťažkosti, ako zápal ďasien, zápal ústnej dutiny, zápach z úst, a v neposlednom rade hrozí vznik zubného kameňa.

Ako vyčistiť zubnú protézu od zubného kameňa

Stomatológovia a dentálni hygienici odporúčajú, aby ste svoju zubnú náhradu umývali aspoň dvakrát denne – v ideálnom prípade ju úplne prepláchnite po každom jedle. Zubnú protézu si vždy večer vyberte z úst a dôkladne ju vyčistite:

  • Začnite prepláchnutím protézy pod tečúcou vodou.
  • Následne náhradu jemne vyčistite špeciálnou zubnou kefkou na zubné protézy. Použiť môžete čistú vodu, prípadne špeciálny prípravok na protézy.
  • Nepoužívajte obyčajné zubné pasty, pretože môžu náhradu poškodiť.
  • Po vyčistení protézu dobre opláchnite.
  • Na dočistenie zubnej náhrady môžete použiť tablety na zubné náhrady, ktoré sú rozpustné vo vode (môžete nechať náhradu na noc odležať v pohári s roztokom).
  • Pred opätovným nasadením náhradu opäť opláchnite pod tečúcou vodou.

Fixačné gély na zubné náhrady

So starostlivosťou o zubné náhrady úzko súvisia fixačné gély, ktoré zabezpečujú upevnenie a utesnenie náhrady v ústach. Fixačný gél drží náhradu pevne na mieste a tiež bráni prieniku potravy pod protézu. Tým sa znižuje riziko vzniku zápachu z úst a tiež zápalu ďasien.

Čistenie zvyšného chrupu

Pokiaľ máte čiastočnú zubnú náhradu, teda okrem nej máte aj zvyšky vlastného chrupu, nezabúdajte na jeho dôsledné čistenie. Každé ráno a večer si zuby vyčistite zubnou pastou tak, aby ste odstránili zubný povlak a zbavili sa zvyškov jedla. Zuby dočistite medzizubnou kefkou alebo zubnou niťou a nezabudnite na ústnu vodu, ktorou okrem sviežeho dychu podporíte zdravie ďasien. Najlepšie je siahnuť po antibakteriálnej vode, pretože účinne ničí všetky baktérie, ktoré sa nepodarilo odstrániť zubnou kefkou.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám