06.11.2019

Chcete si zuby čistiť lepšie? Tu je návod

 

Neviete, ako si zuby máte čistiť správne? Potom sa vám určite zíde niekoľko jednoduchých tipov, ako to zlepšiť. Práve správne čistenie zubov je totiž aj najjednoduchším spôsobom boja proti zubným kazom

Ako si zuby čistiť správne

Existuje konkrétny a správny spôsob, ako si zuby čistiť a teraz si ho opíšeme.

Zubnú kefku najprv namočte a potom na ňu dajte primerané množstvo zubnej pasty — predstavte si zhruba, aký veľký je hrášok.

Pomaly a jemne ňou prechádzajte po zuboch, a to v malých kruhoch. Dávajte si pozor, aby nešlo o pohyb hore a dolu. Venujte sa tejto činnosti aspoň dve minúty. Ústa si nakoniec vypláchnite vodou.

Zuby si môžete umyť pred alebo po tom, čo použijete dentálne nite. Je v podstate jedno, kedy to urobíte, záleží skôr na tom, aby ste dodržiavali zvyk.

Pre správne čistenie zubov sú dôležité tri kľúčové veci:

1. Umývajte si ich najmenej dve minúty

Chcete vedieť, ako si zuby máte umývať správne? Nuž, dôležité je aj to, ako dlho si ich umývate — práve tu sa však veľmi ľahko podvádza a platí to najmä pre deti. Na každú štvrtinu chrupu si preto vyhraďte zhruba 30 sekúnd.

Je pomerne pravdepodobné, že v mozgu máte stopky nastavené na 45 sekúnd, lebo práve toľko času strávi čistením zubov väčšina ľudí. Ak chcete mať istotu, nastavte si ozajstné stopky na dve minúty, alebo použite elektrickú kefku so zabudovaným časovačom.

2. Zuby čistite malými krúživými pohybmi namiesto priamych

Väčšina ľudí je zvyknutá na takzvané “rezanie”, práve to je však kontraproduktívne. Môže viesť k tomu, že na niektorých miestach vám bude zubná sklovina chýbať úplne a vy tak vlastne nevedomky vytvoríte ideálne podmienky na vznik zubného kazu. Namiesto nich sa teda sústrďte na malé krúživé pohyby.

Dávajte pozor na ďasná — v rámci čistenia by kefka mala smerovať k ďasnám a nadol. Pri čistení zubov môže práve správny pohyb prispieť k odstráneniu zvyškov jedla spod ďasien.

3. Čistite si zuby jemne

Nešpárajte s v zuboch akoby šlo o život! Jemné a pozorné čistenie je rovnako efektívne ako čistenie, ku ktorému pristupujete silovo. Pamätajte tiež na to, že jemné čistenie navyše nepoškodzuje zubnú sklovinu.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám