Aby bolo väčšie sebavedomie a istota pevne ukotvená vo vašom úsmeve môžete sa spoľahnúť na mini implantáty.

Ak chýba vašej protéze pevné uchytenie a nemôžete sa na jej stabilitu spoľahnúť ani v bežných každodenných situáciách, je načase prehodnotiť techniku, akou je zubná náhrada v ústach uchytená. Nedostatky fixnej protézy ovplyvňujú kvalitu života pacienta. Problémy nastávajú pri konzumácii tuhšej potravy, ktorá sa dostáva pod zubnú náhradu. Avšak často má vplyv aj na pocit vlastného komfortu a sebavedomia pri komunikácii s okolím. Riešenie týchto problémov je pritom pomerne jednoduché a cenovo dostupné pre každého.

Čo sú mini implantáty?

Mini implantáty (MDI – mini dental implants) predstavujú spoľahlivý a osvedčený spôsob ako stabilizovať zubnú protézu v ústach.

Implantáty sú miniatúrne biokompatibilné skrutky vyrobené zo špeciálnej zliatiny titánu, ktoré sa zavedú do čeľustí pacienta. Nasadenie mini implantátov je bezbolestné a prebieha len pri lokálnej anestézii. Ide o neinvazívny zákrok, ktorý netrvá dlhšie ako 90 minút. Pri zavádzaní implantátov na vás teda nečaká žiadna náročná operácia.

Mini implantáty je možné v mnohých prípadoch osadiť už na existujúcu protézu pacienta. Pri kvalitnej a zdravej kosti ju môže dokonca nasadiť okamžite po zákroku. Ak je kosť slabšej kvality, čo býva zvykom najmä u starších pacientov, je doba hojenia krátka, a to v rozmedzí od 3 do 4 týždňov, po ktorých je možné zubnú náhradu využívať už naplno.

Technológia mini implantátov

Použitý materiál je biologický neutrálny, takže nevyvoláva žiadne alergické reakcie. Hlavička každého implantátu má tvar guľôčky a zaisťuje fixáciu protézy pomocou gumeného krúžku. Ten je súčasťou protézy a funguje ako jamka, ktorá drží protézu prednastavenou silou. Ak je správne nasadená, tak sa jemne opiera o ďasná pacienta a odoláva prirodzene pôsobiacim silám, ktoré sa snažia protézu nadvihnúť alebo posunúť do strán. Náhodné posunutie je teda vylúčené, umelý chrup si pacient na noc sníma.

Implantáty sa zavádzajú do malého otvoru predvŕtaného pilotným vrtákom s priemerom asi 1,1 mm. Samotný tvar skrutky zaručuje vynikajúcu stabilitu implantátu, vďaka čomu je možné jeho takmer okamžité zaťaženie a bezstarostné využívanie protézy ešte v deň zákroku. Pri stabilizácii zubnej protézy sa osadzuje spolu 10 mini implantátov – 4 pre dolnú a 6 pre hornú čeľusť. Mini implantátmi je ale možné upevniť zubnú náhradu aj pre hornú alebo dolnú čeľusť samostatne.

Otázky a odpovede o zubných protézach:

Mini implantáty riešia viacero problémov, ktoré pociťujú pacienti pri používaní vyberateľných zubných náhrad. Medzi tie najčastejšie patrí napríklad vypadávanie protézy pri prežúvaní tuhej stravy, alebo znížené sebavedomie a strach z uvoľnenia umelého chrupu pri rozprávaní.

V podstate pre každého. V živote môžu nastať rôzne situácie, kedy človek príde o všetky svoje zuby. Či už je to choroba zubného lôžka, parodontitída, osteoporóza, dedičné genetické choroby. V týchto prípadoch je najčastejším riešením zubná snímateľná náhrada, ktorá sa ale môže veľmi ľahko uvoľniť. Hoci na trhu existujú rôzne lepidlá, často krát sa aj tieto pri jedení rozpustia, v dôsledku čoho hrozí vypadnutie zubnej náhrady.

Všetko to závisí od toho, koľko mini implantátov budeme osadzovať do ústnej dutiny. Pri všetkých desiatich zákrok trvá obvykle 1,5 hodiny.

Niektorí pacienti okamžite. Keď budete odchádzať z našej ambulancie, budete môcť už bez problémov hovoriť aj jesť. Po osadení mini implantátov síce niekoľko dní môžete pociťovať mierne napätie, menší opuch ďasien alebo miernu bolesť. 

Len veľmi zriedka. Asi v 1 zo 100 prípadov sa môže stať, že osadený koreň nezarastie kosťou. V tomto prípade pacient nepociťuje bolesť, avšak cíti, že niečo nie je v poriadku. V takomto prípade je možné osadenie mini implantátov zopakovať o 3 mesiace. Samozrejme, všetko bezplatne v rámci garancie.

Je dôležité, aby ste sa o ne aj dôkladne starali po nasadení mini implantátov. Podobne ako zubnú náhradu, aj implantáty je potrebné čistiť, a to pomocou špeciálnej interdentálnej kefky tak, aby boli stále kovovoligotavé.