Fixné protézy

Mini implantáty vám vrátia úsmev a radosť zo života

Problémy s pohyblivou a kývajúcou sa protézou sú u pacientov veľmi častým dôvodom chýbajúceho sebavedomia pri komunikácii s okolím a s tým súvisiaci pocit menejcennosti a úzkosti. Nehovoriac o tom, že problémy nastávajú aj pri konzumácii tuhšej potravy, ktorá sa častokrát dostáva pod zubnú náhradu. U pacientov v dôsledku toho dochádza často k strate chuti do jedla a k problémom s trávením. Riešenie týchto problémov je pritom pomerne jednoduché a cenovo dostupné pre každého.

Čo sú mini implantáty a na čo slúžia

Mini implantáty (MDI – mini dental implants) sú spoľahlivý a osvedčený spôsob, ako stabilizovať zubnú protézu. V USA túto metódu využívajú už viac ako 20 rokov a jej popularita neustále narastá aj na Slovensku. Nie je sa čomu čudovať. Vďaka nízkej cene zákroku a výhodám, ktoré mini implantáty prinášajú, ide o skutočne revolučné riešenie, a to pre väčšinu pacientov.

Nasadenie mini implantátov je bezbolestné a prebieha len pri lokálnej anestézii. Ide o neinvazívny zákrok, ktorý netrvá dlhšie ako 90 minút. Pri zavádzaní implantátov na vás teda nečaká žiadna náročná operácia.

Mini implantáty je možné v mnohých prípadoch osadiť už na existujúcu protézu pacienta. Pri kvalitnej a zdravej kosti ju môže dokonca nasadiť a zaťažiť okamžite po zákroku. Ak je kosť slabšej kvality, čo býva zvykom najmä u starších pacientov, je doba hojenia krátka, a to v rozmedzí od troch do štyroch týždňov, po ktorých je možné zubnú náhradu zaťažiť už naplno.

Aký je rozdiel medzi mini implantátom a klasickým implantátom

Hlavný rozdiel medzi klasickým a mini implantátom je v ich veľkosti. Bežný titánový implantát môže mať priemer od 3,75 mm, zatiaľ čo veľkosť mini implantátov sa pohybuje od 1,8 do 2,4 mm. Na ich pevné uchytenie tak postačuje aj veľmi tenká alebo oslabená kosť či čeľusť, v ktorej by sa bežné implantáty nemali možnosť udržať.Pri mini implantátoch môžete začať svoju protézu v mnohých prípadoch používať okamžite, pri klasickom implantáte sa doba hojenia predlžuje na niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov.

Technológia mini implantátov

Mini dentálne implantáty sú miniatúrne biokompatibilné skrutky vyrobené zo špeciálnej zliatiny titánu, ktoré sa zavedú do čeľustí pacienta. Použitý materiál je biologický neutrálny, takže nevyvoláva žiadne alergické reakcie. Hlavička každého implantátu má tvar guľôčky a zaisťuje fixáciu protézy pomocou gumeného krúžku. Ten je súčasťou protézy a funguje ako jamka, ktorá drží protézu prednastavenou silou. Ak je správne nasadená, tak sa jemne opiera o ďasná pacienta a odoláva prirodzene pôsobiacim silám, ktoré sa snažia protézu nadvihnúť alebo posunúť do strán. Náhodné posunutie je teda vylúčené, umelý chrup si pacient na noc sníma dole. 

Implantáty sa zavádzajú do malého otvoru predvŕtaného pilotným vrtákom s priemerom asi 1,1 mm. Samotný tvar skrutky zaručuje vynikajúcu stabilitu implantátu, vďaka čomu je možné jeho takmer okamžité zaťaženie a bezstarostné využívanie protézy ešte v deň zákroku. Pri stabilizácii zubnej protézy sa osadzuje spolu 10 mini implantátov – 4 pre dolnú a 6 pre hornú čeľusť. Mini implantátmi je ale možné upevniť zubnú náhradu aj pre hornú alebo dolnú čeľusť samostatne.

Časté otázky

Kedy je vhodné rozhodnúť sa pre mini implantáty?

Mini implantáty riešia viacero problémov, ktoré pociťujú pacienti pri používaní vyberateľných zubných náhrad. Medzi tie najčastejšie patrí napríklad vypádavanie protézy pri prežúvaní tuhej stravy, alebo znížené sebavedomie a strach z uvoľnenia umelého chrupu pri rozprávaní.

Kto ich môže použiť?

V podstate ktokoľvek. V živote môžu nastať rôzne situácie, kedy človek príde o všetky svoje zuby. Či už je to choroba zubného lôžka, parodontitída, osteoporóza, dedičné genetické choroby . V týchto prípadoch je najčastejším riešením zubná snímateľná náhrada, ktorá sa ale môže veľmi ľahko uvoľniť. Hoci na trhu existujú rôzne lepidlá, často krát sa aj tieto pri jedení rozpustia, v dôsledku čoho hrozí vypadnutie zubnej náhrady.

Ako dlho trvá osadenie mini implantátov?

Všetko to závisí od toho, koľko mini implantátov budeme osadzovať do ústnej dutiny. Pri všetkých desiatich zákrok trvá obyvkle 1,5 hodiny.

Kedy po zákroku môžem opäť začať normálne používať svoju zubnú náhradu?

V podstate okamžite. Po osadení mini implantátov nedochádza k opuchu a síce niekoľko dní môžete pociťovať mierne napätie, menší opuch ďasien alebo miernu bolesť. Keď budete odchádzať z našej ambulancie, budete môcť už bez problémov hovoriť aj jesť.

Môže počas alebo po zákroku dôjsť ku komplikáciám?

Len veľmi zriedka. Asi v 1 zo 100 prípadov sa môže stať, že osadený koreň nezarastie kosťou. V tomto prípade pacient nepociťuje bolesť, ale len to, že niečo nie je v poriadku. V takomto prípade je možné osadenie mini implantátov zopakovať o 3 mesiace. Samozrejme, všetko bezplatne v rámci garancie.

Ako sa starať o implantáty po ich osadení?

Je dôležité, aby ste sa po nasadení mini implantátov o ne aj dôkladne starali. Podobne ako zubnú náhradu, aj implantáty je potrebné čistiť, a to pomocou špeciálnej interdentálnej kefky tak, aby boli stále kovovoligotavé.

Naše služby