20.10.2022

Ďasno

dasno

Ďasnogingíva je sliznica nachádzajúca sa v ústnej dutine, ktorá pokrýva výbežky čeľuste a sánky. Inak povedané, je to mäkké tkanivo v okolí zubov. Časť ďasna okolo zubných krčkov je voľná. Na miestach okolo nich vytvára tzv. ďasnový žliabok. Jeho prirodzená hĺbka je u zdravého ďasna veľká asi 3 milimetre. Zvyšok ďasna je pokrytý alveolárnou kosťou, ktorá je k nemu pevne pripojená.

Ďasno následne prechádza do okolitej sliznice, ktorá je výstelkou ústnej dutiny. V medzizubnom priestore sa ďasno zbieha do trojuholníkového útvaru, ktorý tieto miesta vypĺňa – vzniká tzv. medzizubná papila.

Vzhľad ďasna

Farba zdravého ďasna je svetlá a jemne ružovkastá. Povrch ďasna by mal byť za normálnych okolností trochu jamkovitý, nie citlivý na dotyk a bez krvácania. Ďasno, ktoré je začervenané a opuchnuté, je precitlivené na akýkoľvek vnem a dotyk a pri ústnej hygiene či konzumácii jedla krváca, je pravdepodobne zapálené.

Zápal ďasien

Najbežnejšou príčinou zápalu ďasien je nahromadenie bakteriálneho povlaku medzi zubami a na zuboch. Je to nedeštruktívny typ zápalu, avšak rozhodne ho netreba podceňovať, inak dôjde k paradentóze. Parodontitída je pomerne vážne ochorenie, ktoré môže viesť až k strate chrupu.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám