08.10.2019

Cukrovka a starostlivosť o ústnu dutinu: čo potrebujete vedieť

 

Cukrovka ovplyvňuje schopnosť tela spracovávať cukor. Všetky živiny sú na cukor premieňané a práve tak sa z nich stáva zdroj energie. Pri cukrovke typu 1 nedochádza k tvorbe dostatočného množstva inzulínu, teda hormónu, ktorý cukor prenáša z krvného obehu do buniek. Pri cukrovke typu 2 telo prestane na inzulín reagovať. V oboch prípadoch je dôsledkom vysoká hladina cukru v krvi, ktorá vedie k problémom so zrakom, nervami, obličkami, srdcom a inými orgánmi.

Čo to ale znamená pre starostlivosť o ústnu dutinu? A čo s tým môžete robiť? Nuž, v prvom rade potrebujete vedieť, čo presne sa vo vašej ústnej dutine deje, ak máte cukrovku. Ak cukrovku neliečite, v ústnej dutine sa to totiž celkom určite prejaví.

Môžete cítiť nedostatok slín a trpieť pocitom sucha v ústach. Keďže sliny chránia zuby, vystavujete sa tak aj väčšiemu riziku zubného kazu. Môžu sa vám zapáliť a následne krvácať ďasná, alebo môžete mať pocit, že jedlo nemá chuť.

Pri cukrovke tiež dlhšie trvá, kým sa vám zahoja rany a môžete byť náchylnejší na infekcie ústnej dutiny. Pri deťoch platí, že sa im prvé zúbky objavia skôr ako je bežné.

Prečo hrozí cukrovkárom väčšie riziko ochorenia ďasien?

Krutá pravda je taká, že v ústnej dutine každého z nás sa práve v tomto momente nachádza viac baktérií ako je ľudí na svete. Ak im umožníte, aby sa v ďasnách cítili ako doma, výsledkom môže byť paradentóza. Toto chronické ochorenie vám môže úplne zničiť nielen ďasná, ale aj tkanivá, ktoré držia zuby na správnom mieste, ba dokonca aj kosti.

Paradentóza postihuje viac ako 22% ľudí, ktorým bola diagnostikovaná cukrovka. Najmä so stúpajúcim vekom sa prejavuje nedostatočná kontrola hladiny cukru v krvi a nebezpečenstvo ochorení ďasien stúpa. Tak ako každá infekcia, aj vážne ochorenie ďasien môže viesť k ďalšiemu zvýšeniu hladiny cukru v krvi. O to zložitejšie je potom udržať cukrovku pod kontrolou: náchylnosť na infekcie totiž stúpa ešte viac, organizmus je oslabený a nedokáže preto bojovať s baktériami, ktoré napadli ďasná.

Vlastne tak ide o začarovaný kruh.

Ako vám pri cukrovke môže pomôcť stomatológ?

Mimoriadne dôležité sú pravidelné návštevy stomatológa. Výskum ukazuje, že liečba ochorení ďasien prispieva k lepšej kontrole hladiny cukru v krvi, a tým spomaľuje aj postup cukrovky. Dodržiavanie správnej ústnej hygieny je jednoducho kľúčové.

Samozrejme existuje aj niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť sami:  • Kontrolujte hladinu cukru v krvi.
  • Užívajte lieky na cukrovku podľa predpisu.
  • Zdravšia strava a aktívny životný štýl vám tiež prospejú.
  • Vyhýbajte sa fajčeniu.
  • Ak používate zubnú protézu, každý deň ju umývajte.
  • Čistite si zuby dvakrát denne mäkkou kefkou a každý deň si čistite aj medzizubné priestory.
  • Pravidelne absolvujte preventívne kontroly.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám