09.05.2022

Ako si správne čistiť zuby medzizubnou kefkou?

medzizubne kefky

Pravidelná zubná starostlivosť – to nie je iba čistenie zubov dvakrát denne a raz ročne preventívna prehliadka u stomatológa. Ak chcete byť skutočne dôslední a predísť vzniku zubných kazov a ďalších komplikácii, mali by ste si čo najskôr zaobstarať medzizubnú kefku.

V prípade, že práve začínate s medzizubným čistením a neviete, ako to robiť správne a efektívne, čítajte ďalej. Poradíme vám, ako na to.

Ako na medzizubné priestory

Je holým faktom, že bežná zubná kefka nedokáže zabezpečiť stopercentnú ústnu hygienu. Preto je doslova nevyhnutné čistiť si aj medzizubné priestory, kam sa dostanú len špeciálne kefky, respektíve zubné nite. Ak ste tak doteraz nerobili, hrozia vám skôr či neskôr vážne zdravotné problémy. Medzi zubami neostávajú len zvyšky jedál, ktoré spôsobujú páchnutie z úst a vznik zubných kazov, ale aj zubný povlak, ktorý je častou príčinou vzniku zápalu ďasien.

Ako začať a čím si priestory medzi zubami čistiť? Je lepšia zubná niť alebo medzizubná kefka? Alebo slúži každá na niečo iné?  

Medzizubná kefka a jej výhody

Ponuka je široká a pre človeka, ktorý sa s medzizubnou kefkou stretáva po prvýkrát, môže byť náročné správne si vybrať. Ak netušíte, aká veľkosť a typ kefky je pre vás ideálna, najistejšie je poradiť sa so svojím zubárom, respektíve dentálnym hygienikom. Prípadne si môžete kúpiť viacero veľkostí a vyskúšať každý druh – ten, ktorý sa zmestí do všetkých štrbiniek, je ten správny.  

Následne ostáva už len správne používanie kefky. Ako si čistiť zuby s medzizubnou kefkou a skutočne si vyčistiť všetko, čo je potrebné? Myslite na to, že je ideálne, ak kefka priestor medzi zubami takmer celý vyplní, avšak bez námahy a dráždenia. Stačí jeden krátky pohyb tam a späť, najlepšie večer pred spaním a pred čistením zubov klasickou kefkou.

Povedané v skratke, medzizubná kefka sa dostane všade tam, kde klasická kefka nie. A jej vlákna dokážu dokonale vyplniť, čiže vyčistiť medzizubné priestory. Tu je dobré pripomenúť, že tá najtenšia medzizubná kefka sa dostane skoro všade. Výnimkou sú len zuby, medzi ktorými sú priestory také úzke, že nimi prejde iba zubná niť.

Zubná niť ako doplnok správnej ústnej hygieny

Zvyčajne je zubná niť vítaným doplnkom kompletnej ústnej starostlivosti, pretože sa dostane všade tam, kam sa nezmestí ani najtenšia medzizubná kefka. Tiež dokáže účinne vyčistiť ďasnový žliabok, čo je miesto medzi zubom a ďasnom. Tu sa často hromadí zubný povlak, na ktorý veľakrát zubnou kefkou nedosiahneme.

Zubnú niť však používajte maximálne opatrne, inak môže ľahko dôjsť k poraneniu ďasna. Zvládne to však každý, stačí to robiť jemne a s citom.

Čo sa materiálu nite týka, najviac žiadané a lekármi odporúčané sú voskované zubné nite, pretože sa oproti klasickým verziám ľahšie prederú do úzkych medzizubných priestorov.

Používanie medzizubnej kefky krok za krokom

Je dôležité, aby ste pristupovali ku každému zubu individuálne. Nikdy nepoužívajte silu, inak si ďasná rýchlo poraníte. Tu je detailný postup v krokoch, ktorý vám pri čistení medzizubných priestorov určite pomôže:

Medzizubnú kefku prikladajte šikmo k ďasnám – k okraju medzizubných priestorov. Asi polovicu kefky vsuňte dnu, kým nezistíte správny uhol čistenia. To je vtedy, keď sa dá kefka vsunúť bez akejkoľvek námahy a tlaku. Avšak môže sa to líšiť pri každom zube, keďže medzery sú rôzne.

  • Kefku už neposúvajte, iba ju namierte kolmo na os zuba.
  • Pod rovnakým uhlom ju zasuňte dovnútra a potom vysuňte. Pri každej medzere to urobte len raz.
  • Čistite ňou zuby vždy večer pred alebo po vyčistení klasickou zubnou kefkou. Avšak rannému čisteniu tiež nič nebráni.
  • Po použití kefku vždy dobre prepláchnite a nechajte vysušiť.

Správny výber medzizubnej kefky

Medzizubnou kefkou sa dostanete do priestorov, ktoré bežnou zubnou kefkou nevyčistíte. Pomáhajú tak zabrániť vzniku medzizubných kazov a znižujú riziko zápalu ďasien. Vzhľadom na rôzne veľkosti, nie je ich výber úplne jednoduchý. Správnu veľkosť medzizubnej kefky vám teda pomôže určiť váš zubár alebo dentálny špecialista. Rovnako tak vám ochotne predvedie jej správne používanie.

Druhy a rozličné veľkosti medzizubných kefiek

K dispozícii sú rôzne veľkosti kefiek (od 0,4 mm do 1,5 mm). Sú farebne odlíšené, čo pomáha lepšie si zapamätať, aký typ medzizubnej kefky je pre vás ten správny. Každá značka medzizubných kefiek ich zvykne stále rovnako označovať, preto sa môžete spoľahnúť, že ich zoženiete vždy pod tou istou farbou.

K najpoužívanejším medzizubným kefkám patria kefky od výrobcov Curaprox a TePe.

Pravidelná výmena medzizubnej kefky

Aj tu, ako pri bežnej zubnej kefke platí, že je potrebné dbať na pravidelnú výmenu medzizubnej kefky. Štandardne sa odporúča výmena po dvoch až troch týždňoch používania, pri dlhšom čistení by už bola kefka príliš opotrebovaná a málo funkčná.

Vymeniť ju je nutné zakaždým, keď je drôtik výrazne ohnutý, štetinky sú rozstrapkané alebo je skrátka viditeľné značné opotrebovanie. Kefku meníme aj po každej chorobe.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám