20.03.2024

Prvá návšteva dieťaťa u zubára

Prvá návšteva zubnej ambulancie s dieťaťom je dôležitá na vytvorenie pozitívneho vzťahu k zubárovi aj starostlivosti o vlastné zúbky. Aby to bolo pre dieťa príjemné a neodstrašujúce, je nevyhnutné dobré načasovanie, ideálne už po prezeraní prvých mliečnych zubov, respektíve po dovŕšení prvého roka života.

Veľkou chybou mnohých rodičov je, že s dieťaťom k zubárovi prichádzajú po prvýkrát až s akútnym problémom. Zubár je potom pre dieťa symbolom bolesti a logicky sa vytvára strach pred každou ďalšou návštevou. Ako predísť zlému začiatku a neurobiť pred deťmi zo zubára strašiaka? 

Význam mliečnych zubov pre trvalý chrup

Mliečne zuby vplývajú nielen na rast sánky a čeľuste, ale tiež umožňujú deťom naučiť sa správne artikulovať. Je preto dobré, ak sa dieťa správnym hygienickým návykom učí už od útleho veku. Dobrá ústna hygiena je základom zdravých zubov aj v neskoršom veku. Ak sa jej dieťa nenaučí už v dobe rastu mliečnych zubov, hrozí veľké riziko, že ju bude zanedbávať aj pri trvalých zuboch.

Ako sa pripraviť na prvú návštevu v zubnej ambulancii?

Prvé zuby sa u dieťaťa zvyknú prerezávať už v 6. až 8. mesiaci jeho života, niekedy dokonca skôr. Starostlivosť o detský chrup je dôležitá a nemožno ju zanedbávať. Zubnej hygiene je potrebné venovať pozornosť od prvého mliečneho zúbka. Aj preto je veľmi dôležité prvú návštevu zubára nepodceniť a dobre sa na ňu pripraviť.

Veľmi pomáha, ak si vyberieme zubného špecialistu, ktorý má skúsenosť s ošetrovaním detského chrupu, respektíve sa naň vyslovene špecializuje. Práca s deťmi si vo všeobecnosti vyžaduje viac trpezlivosti, času a ohľaduplnosti a je dobré toto všetko zohľadniť pred výberom zubára pre vaše dieťa.

Deti zubárom nestrašte, ale motivujte

Napriek snahe rodičov si veľa detí zuby čistiť nechce, alebo si ich nečistia dostatočne. V takomto prípade ich nie je dobré strašiť bolesťou, pokazeným zubom či návštevou “zlého” zubára. Omnoho lepšie funguje pozitívna motivácia. Je však dobré dieťa na prípadnú bolesť pripraviť, aj keď to nemusí byť hneď pred prvou návštevou stomatológa.

Ideálne je si vopred naplánovať zubnú preventívnu prehliadku už v druhom roku života dieťaťa. To je vek, kedy by dieťa nemalo mať zo zubami žiadne problémy, a tak nehrozí nijaký bolestivý zákrok. Dieťa sa však oboznámi s ambulanciou a jej personálom, čo pozitívne ovplyvní jeho psychiku pri nasledujúcich návštevách.

Zubára navštevujte pravidelne

Deti zvyknú jesť veľa sladkostí a piť  “farebné” vody, čo zdraviu zubov rozhodne nepomáha. Aj preto je veľmi dôležité dodržiavať základné stravovacie návyky a správnu ústnu hygienu od prvých zúbkov. Navyše, pravidelné návštevy zubného lekára sú najlepšou prevenciou pred vznikom zubného kazu. S dieťatkom ho preto navštevujeme aspoň dvakrát do roka.

Správny čas na domácu ústnu hygienu

Rovnako, ako je dôležitá prvá návšteva zubára a všetky ostatné pravidelné preventívne zubné prehliadky, je podstatná aj primeraná starostlivosť o ústnu hygienu v domácom prostredí. Vhodné je s ňou začať v momente, keď sa dieťaťu objavia prvé zúbky. O tie sa staráme tak, že povlak z nich zotrieme navlhčenou gázou, a to smerom od ďasna. Až po prerezaní zadných mliečnych zubov sa používa jemná zubná kefka určená pre najmenšie deti – zatiaľ však bez zubnej pasty. Tú začíname používať až okolo druhého roka života, kedy dieťaťu jej používanie nespôsobuje žiadne problémy.

Malé deti si ešte nevedia čistiť zuby tak dôkladne, ako je potrebné. Preto je nutné, aby im ich rodič kontroloval a nedostatočne očistené zubné plôšky dočisťoval.

Spoločné čistenie zubov

Účinne funguje spoločné čistenie zubov. Pre dieťa je otec aj mama najväčší vzor a bude po nich opakovať všetko, čo uvidí. Ak si z čistenia zubov spravíme pravidelný rituál, pri ktorom sa budeme spoločne zabávať, dieťa sa naň bude prirodzene tešiť a odpadnú všetky obavy. 

Zubná pasta by mala dieťaťu chutiť

Výber zubnej pasty je rovnako dôležitý. Vyberajme takú, ktorá bude dieťaťu chutiť, inak riskujeme, že mu umývanie zubov značne znepríjemníme. Odborníci radia nechať výber na deti, avšak rozhodne s našou asistenciou. Všímajme si zloženie pasty, pozor dajme najmä na to, aby obsahovala čo najmenšie množstvo fluoridu. Ten môže byť pri nadmernom dávkovaní pre ľudský organizmus škodlivý, a to najmä u detí, ktoré zvyknú pastu prehĺtať. Opatrnosti nie je nikdy dosť, preto si všímajme aj ďalšie škodlivé látky, ktoré by sa v zubnej paste mohli, ale rozhodne nemali vyskytnúť – parabény, konzervanty, titanium dioxide (E171), sacharín (E594), farbivá či umelé sladidlá.

Výber zubnej kefky prenechajte dieťaťu

Jednou z motivácií, ako naučiť deti pravidelne a s radosťou si čistiť zuby, je aj správny výber zubnej kefky. Nespoliehajte sa iba na svoju intuíciu a do výberu zapojte aj dieťa. Nie je nič lepšie, ak si kefku vyberie samo – možno podľa obľúbenej farby či motívu na kefke. Predídete tak prípadnému sklamaniu a zároveň ho aktívne povzbudíte k tomu, aby si zuby čistilo rado a minimálne dvakrát do dňa. Najlepšie bude, ak mu čistenie sprostredkujete ako skvelú hru. Urobiť z čistenia zúbkov zábavu, na ktorú sa bude dieťa tešiť, je výborný spôsob, ako ho naučiť sa o zuby starať už od najútlejšieho veku.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám