10.03.2022

Návod, ako si vybrať najlepšiu sonickú kefku

sonicka kefka

Mať krásne zdravé zuby je túžba väčšiny z nás. Zadarmo to však nejde. Zubom je potrebné venovať pravidelnú a primeranú každodennú starostlivosť, inak sa nám „odvďačia“ kazmi a ďalšími komplikáciami.  

Tak ako, nájdete si každý deň niekoľko minút na svoje zuby?

Výber správnej kefky je zásadný

Zásadnú úlohu v zubnej starostlivosti zohráva výber kefky. Oproti klasickým kefkám si stále viac ľudí volí elektrické varianty. A pravdou je, že to nie je iba výkrik módy, ale predovšetkým praktické riešenie, ktoré má mnoho výhod. Elektrické zubné kefky sú oproti tým štandardným, ručným kefkám, efektívnejšie a o chrup sa starajú lepšie. Len pre porovnanie – priemerne, aj pri veľmi dôslednom čistení bežnou kefkou, urobíme rukou asi 600 pohybov za minútu, kým s jej elektrickou alternatívou vykonáme za rovnaký čas 8 000 až 48 000 pohybov po zuboch. A to je rozdiel, ktorý stojí za pozornosť, súhlasíte?  

Podstatné je však zvoliť si vhodný typ elektrickej kefky, ktorý vám bude vyhovovať a neurobí viac škody než úžitku (napríklad ľudia s citlivými ďasnami by mali výber kefky zodpovedne zvážiť a prípadne sa poradiť so svojím lekárom).

Typy elektrických kefiek

Aj medzi elektrickými kefkami sú rozdiely, ktoré si je potrebné všímať. Každému totiž vyhovuje niečo iné. Niekto uprednostní oscilačné kefky – nazývané aj rotačné a iným vyhovuje skôr sonická kefka.

Rotačné kefky fungujú na princípe otáčavého pohybu hlavice. Zuby čistia otáčavým pohybom, pri ktorom sa hlavica pretáča o 90 stupňov do jednej a druhej strany. Ide o napodobňovanie prirodzeného krúživého pohybu ruky. Hlavica je najčastejšie okrúhleho tvaru. Základné modely rotačnej kefky vykonajú približne 8 000 kmitov za minútu.

Miernym vylepšením je kefka oscilačno – rotačná, ktorá kombinuje pulzy s rotáciami a je schopná urobiť až 48 000 kmitov za minútu. Je pomerne efektívna v čistení a odstraňovaní povlaku, avšak nie je veľmi citlivá k ďasnám. Pre ľudí, ktorých ďasná sú citlivejšie, sa odporúča iný typ elektrickej kefky – sonická zubná kefka, ktorá sa hodí pre zdravé aj citlivé zuby a ďasná.

Sonické zubné kefky

Sonické zubné kefky čistia maximálne účinne bez neželaných vedľajších dopadov na zuby či ďasná. Vychádzajú z princípu jemných, ale rýchlych vibračných pohybov. Hlavica sonickej kefky je zvyčajne podlhovastá a netočí sa.

Výhody sonickej kefky:

  • Citlivé a šetrné umývanie zubov pre všetkých.
  • Minimálny tlak na zuby počas umývania.
  • Ideálne tvarovaná hlavica, ktorá kopíruje tvar zubov.
  • Nižšia spotreba zubnej pasty.
  • Výkon až do 42 000 pohybov za minútu.
  • Dlhá výdrž batérie.

Užitočné funkcie sonických kefiek

Ako si vybrať sonickú kefku a na čo sa pri jej kúpe zamerať? Všímajte si niekoľko dôležitých detailov:

  • Čistiace režimy – dostupné sú kefky s jedným – základným režimom bežného čistenia, ako aj pokročilejšie modely s viacerými špeciálnymi režimami – napr. na bielenie zubov, masáž ďasien či režim na čistenie citlivých zubov.
  • Nastavenie času – tzv. časovač je primárnou funkciou, ktorou disponujú takmer všetky elektrické kefky. Pomáha dodržať minimálnu dobu čistenia (odporúčané sú aspoň dve minúty nepretržitého umývania). Signál, ktorý upozorní na dočistenie zubov, respektíve sa ozve každých tridsať sekúnd (tým vám signalizuje, aby ste sa presunuli na ďalšie zuby),  môže byť akustický alebo vibračný.
  • Bluetooth – možnosť spárovania kefky so smartfónom. Aplikácia v mobile monitoruje všetky informácie o čistení zubov (doba a spôsoby čistenia) a vyhodnocuje ich, na základe čoho vám vie navrhnúť iné možnosti a lepšiu techniku umývania zubov.

Príslušenstvo k sonickej kefke

Náhradné hlavice zubnej kefky sú kompatibilné so značkou, občas dokonca iba v rámci konkrétnej produktovej línie. Niektoré elektrické kefky kúpite aj s náhradnými hlavicami. Taktiež nabíjačka by mala byť súčasťou každého balenia elektrickej kefky s akumulátorom. Buď ide o výmenné akumulátory – kefka funguje na bežné tužkové batérie, ktoré sa pravidelne vymieňajú, alebo je v tele kefky zabudovaný akumulátor, ktorého životnosť sa pohybuje v rozmedzí niekoľkých rokov. Nabíja sa v priloženej zabudovanej stanici, kam kefku po dočistení vložíte. Stačí, ak je neustále pripojená k elektrickej sieti, a to zaručí, že kefka je vždy nabitá a pripravená na použitie. Jednorazové plnohodnotné nabitie by malo trvať minimálne 10 až 24 hodín.

Na cesty sa hodia praktické cestovné puzdrá, ktoré tiež môžu byť súčasťou základnej výbavy sonickej kefky a okrem kefky sa do nich zmestia aj náhradné hlavice.  

Ktorá sonická kefka je najlepšia a je vhodná pre každého?

Úprimne povedané, každému vyhovuje niečo iné a pri výbere správnej zubnej kefky je vždy potrebné zohľadňovať viacero osobitých kritérií – zdravotný stav, vek či osobné preferencie.
Pokiaľ ide o deti, elektrické zubné kefky sa neodporúčajú deťom do troch rokov. A aj pre škôlkarov voľte také typy kefiek, ktoré sú dokonale prispôsobené detským zubom – menšia hlavica a šetrnejší režim čistenia, zvyčajne ide o kefky s označením „detské“. Nezabudnite, že hoci ide o výkonnú sonickú kefku, stále je to detský chrup a minimálne do predškolského veku (ale pokojne aj dlhšie) je potrebné zúbky deťom dočisťovať.

Približne od desiateho roku života je možné vymeniť detskú kefku za kefku pre dospelých. Pozorní by mali byť pri výbere správnej kefky na zuby aj ľudia s fixným strojčekom. Elektrické kefky sa síce v danom prípade veľmi odporúčajú, avšak malo by to byť maximálne jemné a citlivé umývanie bez ohrozenia strojčeka a chrupu. Tu sú vhodnou alternatívou práve sonické kefky, pri ktorých nie je potrebné vyvíjať veľký tlak na zuby a ďasná.

Obzvlášť obozretní nech sú všetci s citlivými ďasnami. Aj tu je najideálnejšou voľbou práve jemná sonická kefka, ktorá je k zubom najšetrnejšia a umýva ich miernym, ale účinným vibračným pohybom hlavíc.

Každopádne, nech už vás trápi akýkoľvek problém so zubami a nie ste si istí, aký typ zubnej kefky by vám najviac vyhovoval a zaručil vám najefektívnejšie čistenie zubov, poraďte sa o tom so svojím zubárom či dentálnym hygienikom. Ten vám poskytne aj informácie o pravidelnej výmene hlavíc (odporúča sa pravidelná obmena každé tri mesiace), a to bez ohľadu na typ kefky.

Rovnako tak je dôležité neprestať používať medzizubné kefky či ústnu sprchu ako účinnú prevenciu pred vznikom zápalu ďasien a ďalších ochorení.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám