20.06.2024

Čo pomáha na odhalené zubné krčky?

zubný chrup

Obnažené krčky zubov sú problémom ústnej dutiny, ktorý spôsobuje citlivosť zubov, časté kazy a uvoľňovanie či dokonca stratu zubov. Toto stomatologické ochorenie je pomerne nenápadné – nesprevádza ho žiadna akútna bolesť, môže však spôsobiť veľmi vážne ťažkosti.

Ako vyplniť odhalené zubné krčky? Pomáha špeciálna pasta alebo prírodná liečba? A ako účinne predchádzať tomuto zubnému problému?

Zubné krčky

Zdravý chrup má zubné krčky prirodzene zahalené a chránené ďasnom, oku viditeľná je iba korunka zuba. Na povrchu krčkov sa nachádza len zubovina – dentín, ktorá je oproti sklovine menej pevná a odolná. Zubovina je citlivá na teplo a chemické podnety, preto pri jej odhalení môže vznikať bolesť.

Trápenie s odhalenými zubnými krčkami 

Odhalené krčky často spôsobuje parodontitída – chronické zápalové ochorenie parodontu. To napáda zuby a ďasná, pričom preniká aj hlbšie do tkaniva. Následkami môžu byť postupnú strata kosti, ustúpenie ďasien a odhalené zubné krčky.

Rizikové faktory ústupu ďasien:

 • fajčenie,
 • škrípanie a cvakanie zubami,
 • traumatické poškodenie ďasna – vzniká v dôsledku obhrýzania nechtov, pera aj pri piercingu v pere či na jazyku,
 • prirodzene krivé zuby.

Čo pomáha na odhalené zubné krčky?

Prvým krokom na ceste k zdravým ďasnám je správna technika čistenia zubov. Zuby by sa mali čistiť jemnými krúživými pohybmi. Rozhoduje aj vhodne zvolená kefka a stupeň jej tvrdosti. Na trhu sú dostupné rôzne typy a tvrdosti zubných kefiek, takže si môže vybrať každý podľa seba a svojich osobných preferencií, prípadne sa poradiť so stomatológom či dentálnym hygienikom. Vo všeobecnosti platí, že vhodnejšie sú skôr mäkšie kefky, ktoré menej dráždia sklovinu a neničia ju.

Rovnako pozorne by ste si mali vyberať zubnú pastu. Pri problémoch so zubnými krčkami je ideálnou voľbou pasta na odhalené krčky. Zubná pasta sama o sebe obnaženie krčkov nespôsobí, no dokáže zhoršiť už existujúci stav. Niektoré pasty totiž obsahujú vysokú koncentráciu drobných drsných (tzv. abrazívnych) čiastočiek, ktorých úlohou je zub vyleštiť a vybieliť. Pri ich použití však dochádza k obrusovaniu skloviny. Keďže odhalené krčky sú veľmi citlivé, abrazívne čiastočky obsiahnuté v paste môžu pri styku s citlivým krčkom spôsobiť bolesť. Opačný efekt majú pasty s obsahom fluoridov. Tie sú v paste žiaduce, pretože fungujú ako prevencia vzniku parodontitídy, keďže zabíjajú baktérie spôsobujúce jej vznik.

Odporúča sa používať aj zubnú niť a medzizubnú kefku, ktoré vám umožnia vyčistiť dôkladne aj skryté a menej dostupné miesta v ústnej dutine.

V neposlednom rade nezabúdajte na pravidelnú profesionálnu dentálnu hygienu, ktorú je dobré absolvovať minimálne dvakrát za rok

Šetrná technika čistenia zubov na ochranu krčkov a ďasien

 • Zvoľte si stranu, na ktorej začnete (napríklad sprava dole).
 • Kefku uchopte ako pero, aby ste zamedzili veľkému tlaku na ďasná.
 • Priložte kefku hlavicou šikmo pol na pol k zubom a ďasnám.
 • Jemnými krúživými pohybmi, prípadne stieraním nečistôt v smere od ďasna po zube prejdite zvonku všetkými zubmi v rade.
 • Vyčistite zubné plôšky na oboch stranách aj vnútornú stranu oblúka.
 • Zopakujte to aj v spodnej časti ústnej dutiny.
 • Opatrne očistite jazyk a vypláchnite si ústa ústnou vodou.

Liečba odhalených krčkov 

Existuje niekoľko spôsobov, ktoré dokážu úspešne vyriešiť problém s odhalenými zubnými krčkami:

Pravidelné odstraňovanie zubného kameňa

Najúčinnejšou a najlacnejšou alternatívou je prevencia. Snažte sa predísť vzniku zápalov a  parodontitíde efektívnym odstraňovaním zubného kameňa. Funkčná je laserová technika – laser odstráni zubný kameň aj baktérie v ústnej dutine. 

Chirurgický zákrok

Zabrániť ústupu ďasien a odhaleným krčkom možno aj chirurgickým stomatologickým zákrokom – tzv. frenulektómiou. 

Doplnenie zubného tkaniva

Moderná stomatológia dokáže pomôcť aj v prípade, že parodontitída už zasiahla kostné tkanivo. K zvyšnému tkanivu možno doplniť náhradný kostný materiál, ktorý udrží oslabený zub na mieste.

Zubný implantát

V hraničnom prípade, keď odhalené krčky pod vplyvom rozsiahlej paradentózy vedú k strate zubov, sú efektívnym riešením zubné implantáty.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám