25.10.2016

Čo je to zubný implantát?

Čo je to zubný implantát a aké sú jeho výhody

Implantáty sa v stomatológii úspešne používajú už niekoľko desaťročí. V skratke sa dá povedať, že ide o akési “skrutky”, ktoré sú pevne osadené do sánky alebo kosti čeluste. Vyrobené sú z kvalitnej zliatiny titánu a nahrádza sa nimi nielen jeden chýbajúci zub, ale aj celé zuboradie či chrup.

Implantát je v podstate náhradou za zubný koreň. Do kosti je zavedený malým operačným zákrokom, ktorý sa robí pod lokálnou anestézou a je takmer bezbolestný. Jedinou podmienkou pre jeho úspešné voperovanie je dostatočná výška, šírka a hustota kostného tkaniva. Ak nie sú splnené tieto základné predpoklady, tak sa musí robiť tzv. augmentácia kosti, ktorá sa používa na predĺženie alebo rozšírenie kosti. Pri malých defektoch umelou kosťou, v extrémnych prípadoch použitím vlastnej kosti, ktorú lekár odoberie zo sánky, brady alebo panvy. Po zákroku trvá hojenie približne 3 (v dolnej čelusti) maximálne 6 mesiacov (v hornej čelusti), počas ktorých kosť pevne obrastie implantát a vrastie do jeho štruktúry. Do ústnej dutiny prečnieva len malá časť implantátu, ktorý tvorí základ pre nadstavbovú časť, korunku, mostík alebo protézu.

Aké sú výhody?

Implantáty v mnohých smeroch dokážu nahradiť bežný zub, a to po estetickej aj funkčnej stránke. Keďže sú vnorené priamo do kosti, máte pocit vlastných zubov a obmedzujú sa aj defekty reči, ako mumlanie, mľaskanie či nezreteľná výslovnosť. Navyše, upevnené zubné náhrady na nich pôsobia na pohľad veľmi prirodzene. Pacienti sa po úspešnom zákroku už nemusia obávať ani konzumácie jedál. Bez problémov môžu prežúvať oriešky, jablká, prípadne iné jedlá, ktoré by pri chýbajúcich zuboch alebo protéze nevedeli poriadne rozhrýzť. Ďalšími výhodami sú:

  • Spomalenie straty kosti: Pri chýbajúcom zube/zuboch dochádza postupom času k strate kosti, ktorá ich obklopovala. Zubným implantátom pri záťaži kosť stimuluje a tým spomaľuje jej úbytok.
  • Zvýšené sebavedomie: V neposlednom rade je jednou z výhod aj zvýšené sebavedomie pacienta. Ten sa s implantátmi cíti sebaisto a nemá strach o to, že by sa mu počas bežnej konverzácie uvoľnila protéza. To isté platí aj pri prijímaní potravy.
  • Implantáty majú dlhú životnosť a pri správnej starostlivosti môžu vydržať aj po celý život.
  • Pri strate jedného zubu nie je nutné brúsiť susedné a inak úplne zdravé zuby ako u konvenčných fixných mostíkoch.

Pri implantátoch je veľmi dôležitá ich kvalita ale v prvom rade je to implantológ, ktorý implantáty zavádza. Na Dr. Martin zubnej klinike je to MUDr. Martin Kafka, ktorý má za sebou stovky spokojných pacientov.

 

 

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám