16.03.2024

Čo je to zubný implantát?

Čo v prípade, že niektorý zub vypovedá poslušnosť? Aké sú možnosti náhrady a riešenia? Jedným zo spôsobov, ako to vyriešiť, je nahradiť pôvodný zub za zubný implantát. Ten funguje ako pôvodný zubný koreň. Po zavedení sa prirodzene spojí s čeľustnou kosťou a slúži ako pilier pre nasledujúce možnosti riešenia – pre korunku, zubný mostík (skupinu zubov), prípadne zubné protézy.

Viac o zubnom implantáte

Implantáty sa v stomatológii úspešne používajú už niekoľko desaťročí. V skratke sa dá povedať, že ide o akési “skrutky”, ktoré sú pevne osadené do sánky alebo kosti čeľuste. Vyrobené sú z kvalitnej zliatiny titánu – materiálu, ktorý je neškodný pre ľudský organizmus. Zubný implantát dokáže nahradiť jeden chýbajúci zub, ale aj celé zuboradie či chrup.

Implantát je v podstate náhradou za zubný koreň. Do kosti je implantát zavedený malým operačným zákrokom, ktorý sa robí pod lokálnou anestézou a je takmer bezbolestný. Jedinou podmienkou pre jeho úspešné voperovanie je dostatočná výška, šírka a hustota kostného tkaniva. Ak nie sú splnené tieto základné predpoklady, tak sa musí robiť tzv. augmentácia kosti, ktorá sa používa na predĺženie alebo rozšírenie kosti. Pri malých defektoch umelou kosťou, v extrémnych prípadoch použitím vlastnej kosti, ktorú lekár odoberie zo sánky, brady alebo panvy.

Po zákroku trvá hojenie približne 3 (v dolnej čeľusti) – maximálne 6 mesiacov (v hornej čeľusti), počas ktorých kosť pevne obrastie implantát a vrastie do jeho štruktúry. Do ústnej dutiny prečnieva len malá časť implantátu, ktorý tvorí základ pre nadstavbovú časť, korunku, mostík alebo protézu.

Najväčšie výhody zubného implantátu

Implantáty v mnohých smeroch dokážu nahradiť bežný zub, a to po estetickej aj funkčnej stránke. Keďže sú vnorené priamo do kosti, máte pocit vlastných zubov a obmedzujú sa aj defekty reči (mumlanie, mľaskanie či nezreteľná výslovnosť). Navyše, upevnené zubné náhrady na nich pôsobia na pohľad veľmi prirodzene.

Pri strate jedného zubu nie je nutné brúsiť susedné a inak úplne zdravé zuby ako u konvenčných fixných mostíkov.

Pacienti sa po úspešnom zákroku nemusia obávať ani konzumácie jedál, bez problémov môžu prežúvať oriešky, jablká, prípadne iné jedlá, ktoré by pri chýbajúcich zuboch alebo protéze nevedeli poriadne rozhrýzť.

Ďalšie výhody zubných implantátov:

Spomalenie straty kosti

Pri chýbajúcom zube alebo viacerých zuboch dochádza postupom času k strate kosti, ktorá ich obklopovala. Zubný implantát pri záťaži kosť stimuluje, čím spomaľuje jej úbytok.

Šetrí ostatné zuby

Pri náhrade chýbajúceho zuba nie je potrebné obrusovať zuby vedľa medzery, a tak nahradenie zuba implantátom šetrí zdravé zuby.

Dlhá životnosť

Životnosť zubného implantátu je niekoľko desiatkov rokov, pri správnej starostlivosti môžu implantáty vydržať aj po celý život.

Zvýšené sebavedomie

V neposlednom rade je jednou z výhod zvýšené sebavedomie pacienta. Ten sa s implantátmi cíti sebaisto a nemá strach z toho, že by sa mu počas bežnej konverzácie uvoľnila protéza. To isté platí aj pri prijímaní potravy.

Zhrnutie, prečo sú zubné implantáty dobrým riešením

Zubné implantáty sú najpokročilejším spôsobom nahradenia chýbajúceho zuba, prípadne väčšej skupiny zubov. Dôvodov, prečo je to dobré riešenie aj pre vás, je hneď niekoľko:

  • implantát plní všetky pôvodné funkcie zuba,
  • nahrádza chýbajúci zubný koreň bez nutnosti zásahu do ostatných zubov,
  • životnosť zubných implantátov je desiatky rokov – v ideálnom prípade vydržia až do konca života.

Pri zubných implantátoch je tak, ako všade inde, veľmi dôležitá ich kvalita. Dôležité je preto staviť na odborníka – implantológa, ktorý implantáty zavádza. Na Dr. Martin zubnej klinike je to MUDr. Martin Kafka, ktorý má za sebou stovky spokojných pacientov a budeme radi, ak sa medzi nich zaradíte aj vy.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám