18.05.2024

Keď zub po vytrhnutí krváca: Je dôvod na obavy?

krvacanie po vytrhnuti zuba

Trhanie zubov už v súčasnosti nie je bolestivé. Zubár aplikuje anestéziu a samotný zákrok netrvá dlho. Problémom je skôr hojenie rany a rôzne komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť. Ako napríklad krvácanie po vytrhnutí zubu. Čo s tým?

Nebolestivé trhanie zubov v súčasnosti

Operácia odstránenia zuba, tzv. extrakcia je napriek pokrokom v stomatológii náročný chirurgický zákrok. Síce už existujú účinné spôsoby, ako minimalizovať bolesť s tým súvisiacu aj krvácanie po zákroku, stále ide o komplikovaný lekársky úkon. Je spojený s vynútenou dislokáciou zuba z diery, v ktorej je zub pevne ukotvený, v dôsledku čoho sa pretrhnú tkanivá a dôjde k prasknutiu a krvácaniu, ktoré môže byť pomerne veľké a trvať dlhšie, ako by ste čakali.

Našťastie existujú spôsoby, ako možno krvácanie po extrakcii zuba spoľahlivo zastaviť.

Krvácanie po vytrhnutí zuba 

Často sa stáva, že krátko po extrakcii zuba nie je vo vzniknutej diere žiadna krv. Súvisí to s vyplaveným adrenalínom, ktorý býva súčasťou anestetík a môže mať na svedomí dočasný kŕč periodontálnych ciev. Avšak niekedy ide o tzv. efekt „suchej diery“, čo je pomerne nebezpečné, keďže v jeho dôsledku nedochádza k vytvoreniu ochrannej krvnej zrazeniny. Práve tá je veľmi dôležitá pri následnom hojení a v prípade, že chýba, nevytvára sa spoľahlivá biologická ochrana rany pred možnou infekciou a zápalom.

Krvácanie po vytrhnutí zuba je prirodzená reakcia tela, ktorej sa nie je potrebné ľakať, ale na druhej strane sa neodporúča ju ani ignorovať. Je dobré, ak je krvácanie z diery a vznik krvnej zátky na mieste extrahovaného zuba monitorované pacientom aj lekárom. Zvyčajne je väčšina práce so zastavením krvácania na stomatológovi, ktorý vykonáva všetky potrebné úkony na to, aby sa zabránilo ďalšiemu, dlhotrvajúcemu krvácaniu. 

Keď krvácanie po extrakcii zuba neustáva 

Sú prípady, kedy po extracii zuba krvácanie neprestáva a trvá neprimerane dlhý čas. Môže to byť spôsobené viacerými okolnosťami, avšak dôvod na paniku a obavy z vykrvácania ničomu nepomôžu. Smrteľné prípady sú skutočne veľmi zriedkavé a ak aj boli zaznamenané, vždy súviseli s pridruženými zdravotnými komplikáciami.

Platí, že je takmer nemožné umrieť na krvácanie po extrakcii zubov, ale vznik vážnych zdravotných problémov už vylúčený nie je. Je preto dobré vedieť správne rozpoznať, či ide o dlhodobé krvácanie z diery po vytrhnutí zuba, ako aj poznať spôsoby zastavenia krvácania.

Najčastejším dôvodom zbytočne veľkého krvácania po vytrhnutí zuba je neprofesionálne odvedená práca zubára. Mnohokrát je naviac sprevádzaná silnou bolesťou a hnisaním ďasien ako dôsledok necitlivej a neopatrnej extrakcie zuba. Zvyčajne je vtedy voľným okom viditeľné rozdrvené ďasno, sliznica líc, prípadne pery.

Silné a ťažko zastaviteľné krvácanie býva často spôsobené aj akútnym zápalom tkanív obklopujúcich chorý zub. Keď adrenalín z anestetika prestane účinkovať, dochádza k vazodilatácii – rozšíreniu ciev. V dôsledku toho nezačne krv prúdiť bezprostredne po zákroku, ale až po nejakej dobe od vytrhnutia zuba a môže trvať dlhší čas.

Pravidlá, čo robiť po vytrhnutí zuba

Čo s krvácaním po vytrhnutí zuba? Stačí dodržať zopár pravidiel a bolestivá rana po extrakcii zuba sa rýchlo zahojí:

  • Pred extrakciou je dobré použiť antibakteriálne prípravky (pasta, ústna voda), aby sa po zákroku predišlo vzniku zápalu.
  • Dobré je na postihnuté miesto aplikovať chladivý antibakteriálny gél, ktorý pôsobí upokojujúco a regenerujúco.
  • Po vytrhnutí zuba by ste mali priamo v zubnej ordinácii dostať na boľavé miesto chladivé vrecúško, ktoré slúži na zmiernenie opuchu.
  • Po extrakcii zuba niekoľko hodín nejedzte a ochladzujte opuch.
  • Na utlmenie prípadnej bolesti siahnite po bežnom lieku na utlmenie bolesti zubov.
  • Prvé dni po zákroku ústa nevyplachujte a nijako nedráždite miesto extrakcie, inak by mohlo dôjsť k opätovnému krvácaniu.
  • Zuby si čistite veľmi opatrne antibakteriálnou kefkou s mäkkými štetinkami. 

Toto po vytrhnutí zuba nerobte

Aby ste predišli zbytočným komplikáciám po vytrhnutí zuba a veľkému krvácaniu, vyhnite sa týmto veciam a činnostiam:

  • Oddýchnite si od fyzickej práce a nenamáhajte sa! Vyšší krvný tlak vám totiž môže privodiť opätovné krvácanie.
  • Nepite horúce nápoje.
  • Vyhnite sa saunovaniu.
  • Pozor na alkohol a tiež agresívne výplachy úst. Stačí ústa vyplachovať slanou vodou.
  • Nekonzumujte nič tvrdé alebo lepivé.
  • Ani fajčenie cigariet neprispieva k lepšiemu hojeniu miesta po vytrhnutí zuba.

Je krvácanie po extrakcii zuba normálnou reakciou? 

Pravdou je, že mierne krvácanie tesne po extrakcii zuba je celkom bežné. Môže trvať aj niekoľko dní, pričom ho sprevádza jemné ružovkasté zafarbenie slín. Znepokojení môžete byť až v prípade, že sa vám zväčší opuch, ťažko sa vám prehĺta a budeme mať zvýšenú teplotu. Vtedy návštevu pohotovosti či zubného lekára rozhodne neodkladajte.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám