06.09.2022

Keď dôjde na antibiotiká: Lieky na bolesť zubov, bez ktorých si nepomôžeme

Niekedy to bez liekov na predpis jednoducho nejde. A obzvlášť, ak bolia zuby. Kedy je však vhodné po nich siahnuť a kedy si nimi viac škodíme, než pomáhame?

Toto sú antibiotiká, ktoré účinne zaberajú na rôzne stupne zubných bolestí a sú odporúčané stomatológmi.

Všemocné antibiotiká

Antibiotiká, kto by sa s nimi niekedy nestretol? Niekto po nich ochotne siahne pri každej chorobe, iný sa zubami-nechtami bráni a odmieta ísť s receptom do lekárne. Lieky, ktoré spomaľujú rast baktérií, respektíve ich ničia, nám lekári predpisujú na liečbu rozličných bakteriálnych zápalov. Na trhu ich je mnoho a veľa sa hovorí aj o ich negatívnych dopadoch na naše zdravie.

Sú antibiotiká pre naše telo prospešné, alebo narobia viac škody než osohu? A čo ich využitie pri liečbe bolesti zubov? Sú dostupné aj antibiotiká na zuby bez predpisu?

Antibiotiká na bolesť zubov

Ústna dutina človeka je ideálnym prostriedkom pre vznik a množenie baktérií rôznych druhov – priemerne ich v nej máme okolo 500 druhov. Teplé, vlhké prostredie v ústach vytvára pre baktérie veľmi vhodné podmienky, takže nečudo, že sa im tu tak dobre darí.

Avšak pravdou je, a mnoho ľudí si to neuvedomuje, že niektoré baktérie sú telu prospešné a kým je imunita v poriadku, nič nám od nich nehrozí. Iba v prípade, ak zanedbáme čistenie zubov a dentálnu hygienu, hrozia komplikácie a škodlivé baktérie sa rýchlo premnožia. Nasledujú zubné kazy, zápaly ďasien a ďalšie stomatologické ťažkosti sprevádzané nepríjemnou bolesťou. Vtedy prichádza rad na návštevu zubára, ale aj na lieky proti bolesti. Existujú však aj účinné atb na zuby, ktoré nielen tlmia, ale aj riešia zubný problém?

Odborníci upozorňujú, že v stomatológii by sa mali antibiotiká používať zriedkavo. Je totiž nutné liečiť príčinu problému a antibiotiká riešia až dôsledky zápalov.Platí, že väčšina zubných lekárov sa antibiotikám skôr vyhýba a siahajú po nich až v núdzových situáciách – napríklad pri bakteriálnom zápale ďasien alebo pri náročných stomatochirurgických zákrokoch, pri ktorých sa objavujú hnisavé ložiská.

Druhy antibiotík na bolesť zubov

Každé antibiotikum sa vyznačuje špecifickým zložením a pôsobí na konkrétny zdravotný problém – ničí iný druh baktérií. Je preto vhodné ešte pred vypísaním receptu zistiť, o aký zápal ide v danom prípade. Z toho dôvodu sa pri hnisavých ložiskách, prípadne pri náročných zákrokoch najskôr robia stery, ktoré sa zašlú na rozbor do laboratória. Následne stomatológ s presnosťou vie, o aký zápal ide a tiež, na aké antibiotiká sú baktérie, ktoré ho spôsobili, citlivé. V stomatológii sa najčastejšie predpisuje penicilín, celafosporín či klindamycín. Dostupných druhov antibiotík na zuby je pravdaže omnoho viac. Pokiaľ ide o dĺžku liečby, niektoré stačí užívať tri dni, iné až sedem. 

Antibiotiká v stomatológii

Antibiotiká sa v stomatológii používajú v krajných prípadoch. Najčastejšie sú súčasťou liečby týchto zubných ťažkostí:

  • vážne ochorenie parodontu – zápal ďasien, a to v prípade potvrdenia narušenej mikrobiálnej flóry baktériami,
  • náročné extrakcie s výskytom hnisavých ložísk,
  • rozsiahle stomatochirurgické zákroky.

Antibiotiká bez predpisu

U nás sú takmer všetky antibiotiká viazané na lekársky predpis. Stomatológia nie je výnimkou, avšak na slovenskom trhu je už nejaký čas dostupné aj jedno antibiotikum, ktoré je možné si voľne zakúpiť. Je to dorithricin s obsahom troch účinných látok – lokálne antibiotikum tyrotricín, antiseptikum benzalkóniumchlorid a lokálne anestetikum benzokaín. Vďaka tomu je tento liek nápomocný aj pri bolestiach zubov. Pomáha tiež pri zápaloch ďasien, hrdla a ústnej dutiny. Účinne ničí rozličné baktérie a tlmí bolesť.

Pred každým užívaním antibiotík, aj tých voľne dostupných, je dobré poradiť sa s lekárom, prípadne aspoň s lekárnikom.

Je užívanie antibiotík škodlivé pre zuby?

Štatistiky sú neúprosné. Na Slovensku každým rokom stúpa spotreba antibiotík. Čísla ukazujú, že slovenskí pacienti spotrebujú za rok 8 miliónov balení, z toho 80 % antibiotík predpisujú ambulantní lekári a zvyšok nemocnice. Ažštvrtinu antibiotík u nás skonzumujú deti – takmer tretinu zantibiotickej liečby predpisujú pediatri.

O tom, že užívanie moderných antibiotík má veľký mať vplyv na tráviaci trakt a oslabuje imunitný systém, sa hovorí čoraz viac. Ako aj o tom, že nadmerné a neuvážené užívanie antibiotík spôsobuje rezistenciu niektorých baktérií. Čo sa chrupu a poškodenia zubnej skloviny vplyvom antibiotík týka, nie je dokázané, že by ničili samotné zuby. Napriek tomu je dobré dať si na ich časté užívanie pozor a siahnuť po nich iba v nevyhnutných prípadoch a na odporúčanie lekára.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám