10.03.2022

Obrovské výhody ústnej sprchy: Prečo sa oplatí ju používať?

Ústna hygiena by mala byť pre každého prioritou. Nie je to len estetická záležitosť, ale v prvom rade vizitka zdravia. Okrem zubnej kefky, klasickej či jemnej sonickej, to obnáša pravidelné preventívne zubné prehliadky a kvalitnú dentálnu hygienu. Vedeli ste, že okrem obľúbených medzizubných kefiek je čoraz používanejšia ústna sprcha? Viete, ako vám môže pomôcť a na čo slúži?

Pokroková zubná starostlivosť

Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že zubná kefka a návšteva zubára raz ročne nestačí. Doslova nevyhnutnosťou sa stala dôsledná dentálna hygiena, za pomoci ktorej sú čisté a zdravé nielen zuby, ale aj všetky medzizubné priestory a ďasná.

Veľmi účinnou pomôckou na zubné ošetrenia sú ústne sprchy, ktoré mnohí považujú za prelomový vynález v domácej dentálnej hygiene. Zabezpečujú chrupu efektívnu a veľmi účinnú starostlivosť, ktorá zabráni vzniku mnohých zdravotných problémov a pomáhajú pri liečbe paradentózy.

Najväčšie prednosti ústnej sprchy

Aké sú hlavné prednosti ústnej sprchy a čo všetko s jej pomocou viete vyriešiť?

 • Spoľahlivo čistí medzizubné priestory.
 •  Napomáha umývať zubné mostíky, implantáty a strojčeky.
 •  Masáž ďasien a prevencia zápalu.

Ako funguje ústna sprcha?

Princíp fungovania ústnej sprchy je pomerne jednoduchý, za to však veľmi účinný. Tryska – hlavica vstrekuje do úst vodu, čím čistí aj ťažšie dostupné miesta v ústnej dutine, kam sa bežná zubná kefka či dentálna niť nedostane. Vstrekovanie vody prebieha pod rôznym tlakom, ktorý je možné si regulovať a za pomoci neho narušiť povlak a odplaviť ho von z úst. Tlak prúdu vody a možnosti, ako si ho nastaviť, sa rôznia a závisia od typu ústnej sprchy. Vyššie modely spŕch sú vybavené viacerými stupňami prúdu vody – čím jej intenzita tlaku vyššia, tým efektívnejšie je vyčistenie aj najmenej dostupných miest či zvyškov jedla, ktoré spomedzi zubov nevieme inak odstrániť. Nižší tlak je zasa skvelý na jemnú masáž ďasien.

V súčasnosti sú dostupné aj ústne sprchy, ktoré dokážu vytvárať drobné bublinky. Tie sa následne dostávajú až k zubom pod líniu ďasien a tam prasknú. Ide o veľmi účinný spôsob odstránenia škodlivých baktérií, ktoré sú zvyknuté prežívať v ústach bez prístupu kyslíka.

Prečo by ste si mali zadovážiť ústnu sprchu?

 • Rozličný tlak vody, ktorý vytvára ústna sprcha, pomáha ľahšie vyčistiť aj nedostupné miesta v ústnej dutine. Uľahčí to hygienu medzizubných priestorov či zámkov okolo fixných strojčekov.
 • Čistenie ústnou sprchou je skvelá prevencia a ochrana pred zápalom ďasien, ktorý je spôsobený usadeným povlakom a nečistotami na ďasnách.
 • Ústne sprchy je možné okrem čistej vody naplniť aj ústnou vodou či zubnými roztokmi, čím je efekt čistenia ešte vyšší.
 • Pomáha aj pri liečbe paradentózy – na ústne výplachy sa odporúča použiť špeciálne ústne vody určené pre krvácajúce ďasná. Po odporúčanom čase liečby je možné prejsť na čistenie obyčajnou vodou.

Druhy ústnych spŕch

Poznáme niekoľko druhov ústnej sprchy v závislosti od umiestnenia a typu použitia.

 • Ústne sprchy na vodovodnú batériu – vyznačujú sa jednoduchým použitím, menším rozsahom funkcií a sú bez nutnosti dobíjať.
 • Cestovné ústne sprchy – nižší obsah nádržky (je priamo v tele rukoväti sprchy), sú ľahko skladné a k dispozícii je zvyčajne niekoľko programov nastavenia tlaku vody.
 • Stolné sprchy – vlastná nádrž na vodu, väčší rozmer, veľký výber programov a napájanie zo siete a vyššia cena.
 • Ústne centrum – objemná nádrž na vodu, väčší rozmer a vyšší výkon aj cena.

Praktické doplnky k ústnym sprchám

Ústne sprchy bývajú vybavené ďalšími užitočnými funkciami, ktoré ich účinok ešte znásobia, prípadne poskytnú širší rozsah využitia ústnej sprchy. Spravidla to závisí od ceny produktu – čím je drahší, tým je ponuka funkcií a programov pestrejšia.

Bonusové funkcie ústnej sprchy, ktoré oceníte:

 • Regulovateľný tlak vody – programy regulujú tlak vody podľa potreby.
 • Časovač – možnosť nastaviť si konkrétny čas používania, po ktorom sa sprcha vypne, respektíve upozorní na koniec nastavenej doby.
 • Mikroskopické bubliny – tvorba drobných bublín na efektívnejšie odstránenie odolných baktérií.
 • Držiak na stenu – na praktické upevnenie v kúpeľni.
 • Indikátor stavu batérie – nech máte prehľad o stave batérie.
 • Praktické puzdro – súčasť balenia cestovných spŕch.

Čo vy na to? Inšpirovali sme vás, aby ste starostlivosť o zuby a ústnu hygienu posunuli zasa o level vyššie? Radi vám zodpovieme aj ďalšie otázky o ústnych sprchách, medzizubnej starostlivosti alebo zubných kefkách.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám