21.02.2025

Praktické rady, ako spevniť kývajúci sa zub

Trvalé zuby sú prispôsobené na to, aby nám vydržali celý život. Z toho dôvodu je náhla strata zubov estetickým a funkčným problémom. Spozornieť treba už v momente, keď sa zub začne kývať.

Aké sú najčastejšie dôvody kývajúcich sa zubov a aké kroky môžete podniknúť na ich spevnenie? Aké možnosti liečby ponúkajú stomatológovia vrátane dlahovania zubov alebo regenerácie kostného tkaniva? Dozviete sa aj to, kedy je kývajúci sa zub signálom vážnejšieho problému, ktorý vyžaduje odborný zásah. Pomôžu správna dentálna hygiena a úprava stravy podporiť zdravie zubov? Praktické tipy pomôžu udržať vaše zuby pevné a zdravé. 

Zápal ďasien ako príčina kývania sa zubov 

Jednou z najčastejších príčin kývania sa zuba, ktoré môže pri nedostatočnej liečbe viesť až k jeho strate, je ochorenie ďasien. Počiatočné štádium, zvané gingivitída, je pomerne ľahko odvrátiteľné, ale nemožno ho podceniť. Pri zanedbaní správnej zubnej starostlivosti totiž hrozí výrazné zhoršenie zdravotného stavu v podobe parodontitídy.

Gingivitída, paradentóza a kývanie sa zubov 

Gingivitída je počiatočné, mierne štádium ochorenia ďasien. Ak sa včas nelieči, prerastá do parodontitídy, ktorá je vážnym ochorením ďasien a najčastejšou príčinou vypadávania zubov v dospelom veku. K hlavným prejavom gingivitídy patria zápach z úst a krvácanie, opuch a ustupovanie ďasien. Rovnako môže byť symptómom kývajúci sa zub.

Paradentóza je závažné zápalové ochorenie ďasien a závesného aparátu zubov. V počiatočnom štádiu sa prejavuje miernym opuchom a začervenaním. Neskôr nastupujú bolesť a krvácanie ďasien. V tejto etape ochorenia je najvyšší čas vyhľadať odbornú stomatologickú pomoc. Ak si stále nie ste istí, či ide o parodontitídu, skontrolujte, či sa zuby kývu. Ak sa nekývu, je veľká nádej, že sa ich podarí zachrániť. V prípade, že napriek kývaniu sa zubov a odhaleným krčkom a kosti otáľate a nekonzultujete tento problém so zubárom, váš chrup je veľmi ohrozený a hrozí, že o najviac postihnuté zuby prídete. 

Ďalšie príčiny kývania sa zubov v dospelosti

  • Zubný kaz – dospelý zub sa môže kývať v dôsledku vzniku zubného kazu, ktorý sa rozšíril až do koreňa, kde vyvolal zápal.
  • Zranenie zuba – kývanie až stratu zuba môže spôsobiť aj zranenie. Poškodený alebo rozštiepený zub je nevyhnutné okamžite stomatologicky ošetriť. Inak hrozí až vypadnutie zuba.
  • U žien môžu kývanie sa zuba spôsobiť aj hormonálne zmeny v tehotenstve alebo osteoporóza. 

Ako zachrániť kývajúci sa zub?

Kývajúci sa zub nemusí byť konečným štádiom pred vypadnutím. Dôležité je však zakročiť včas, a to vo forme profesionálnej a domácej ústnej hygieny. Stomatológ navrhne plán liečby, dentálny hygienik zasa odstráni zubný kameň a pacientovi vysvetlí, ako sa má o oslabený chrup doma starať. Ak pacient pokyny dodrží, kývanie zuba sa môže zmierniť, prípadne celkom zmizne. 

Profesionálne možnosti spevnenia kývajúceho sa zuba

Častou príčinou kývania sa zubov v dospelosti je ochorenie ďasien a závesného aparátu zuba. Aké možnosti profesionálneho spevnenia zuba sú k dispozícii?

  • Dlahovanie zubov – ide o spevnenie uvoľnených zubov ich uchytením na pevné zuby dlahami. Zubné dlahy sa delia na dočasné a trvalé, pričom dočasná dlaha na zuby sa zvyčajne zhotovuje priamo v ústach pacienta. Tým sa výrazne obmedzí pohyb zubov pri pohyboch sánky a tkanivá, ktoré držia uvoľnené zuby, získajú možnosť obnovy.
  • Augmentácia kosti po extrakcii – obnova kostného tkaniva. Ide o spôsob dostavby kostí pred zavedením zubných implantátov, v prípade doplnenia kostného tkaniva pri ochoreniach parodontu alebo po extrakcii zubov. 

Ako predísť kývaniu sa zubov a vzniku paradentózy 

  • Výmena zubnej kefky – uprednostnite kefku s jemnými štetinami a menšou plochou. To je garancia, že sa s ňou dostanete aj na horšie dostupné miesta a zároveň nebude dráždiť ďasná ani chrup. Taktiež myslite na pravidelnú obmenu kefky, a to aspoň každé tri mesiace, v prípade choroby ihneď po vyliečení.
  • Medzizubná hygiena – základom zdravého chrupu, ktorým sa predchádza kývaniu zuba, je precízne čistenie medzizubných priestorov niťou či kefkami na to určenými.
  • Poctivé a dlhšie čistenie zubov – viac než na silu sa sústreďte na opakovanie pohybov pri čistení zubov. V prípadoch, že si zuby nemôžete vyčistiť, napite sa po jedle aspoň čistej vody – tým sa zbavíte čiastočiek, ktoré sa odplavia do žalúdka a neostanú na zuboch. Nápomocné sú aj žuvačky bez cukru.
  • Kvalitná strava bez rafinovaných cukrov a stopka fajčeniu vedia výrazne pomôcť k zdravému chrupu bez rizika z kývania či straty zubov. Uprednostnite konzumáciu zeleniny a ovocia, pričom ich zapite vodou.
  • Prípravky proti paradentóze s koenzýmom Q10 stimulujú cirkuláciu krvi v ďasnách, čím podporujú ich zdravie.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám

Objednať na hygienu Objednať na vyšetrenie