Keď vás trápi zápal zuba, nemožno to dlho ignorovať. Charakterizuje ho silná pulzujúca, prípadne nepríjemná bodavá bolesť, ktorú je náročné utlmiť bežne dostupnými liekmi. Navyše je zápal zuba a ústnej dutiny často prepojený s ďalšími časťami tela – očami, ušami, krkom, čelom či ramenom.
Ako vzniká zápal zubov, aké sú jeho prejavy a aká stomatologická liečba zaberá?
Zápal zuba – pulpitída – je zvyčajne spôsobený hlbokým a neliečeným zubným kazom. Baktérie zubného kazu sa dostanú k zubnej dreni – pulpe, ktorá sa nachádza v strede zuba. Tam následne infikujú nervy a cievy, v dôsledku čoho pacient pociťuje neustupujúcu bolesť. V prípade neriešenia tohto zdravotného problému hrozí vznik abscesu – infekcia sa dostane ku koreňu zuba a môže ohroziť aj priľahlé kosti.
Problémom je, že zápal zubov a ďasien je mnohokrát ťažké odhaliť, spočiatku sa totiž nemusí prejavovať bolesťou. Zaručene ho však okamžite spozná zubný lekár. Nevyhnutnosťou sú však pravidelné preventívne prehliadky, v rámci ktorých možno odhaliť zápal zubov už v zárodku.
Diagnostiku zubného ochorenia vykonáva stomatológ, ktorý urobí základné vyšetrenie, často podložené röntgenom, na základe ktorého dokáže zistiť štádium ochorenia. Možno urobiť aj test citlivosti na základe kontaktu so studenými a teplými podnetmi. Reakcia na tieto nápoje a jedlá je pre zubného lekára rozhodujúca a ak sa ukážu akékoľvek podráždenie či bolestivosť v ústnej dutine, možno určiť, nakoľko je oblasť zasiahnutá zápalom.
Pri chronickom zápale zuba sú bolesti neurčité, miernejšie, ba dokonca vôbec nemusia byť prítomné. Keď sa však takýto zub neošetrí, zubná dreň postupne odumiera alebo sa zápal ďalej šíri až za hrot koreňa do kosti. Pri akútnej forme zápalu zuba sú časté spontánne bolesti zuba, pocit vystúpeného zuba, bolesť pri zahryznutí a zvýšená telesná teplota.
Zápal zuba neodporúčame podceniť a odďaľovať návštevu odborníka, inak si koledujete o rozšírenie zápalu až ku koreňom zuba. Ak zápal prenikne až do čeľustnej kosti a cez ňu pod sliznicu, na povrchu ďasna sa vytvorí hnisajúci absces, ktorého sa možno zbaviť iba profesionálnym endodontickým ošetrením. Pri ňom dôjde k vypusteniu hnisu prostredníctvom malého rezu a drénu. Prípadne môže dôjsť k prasknutiu zuba, ktorý je následne nutné vytrhnúť.
Zápal v ústnej dutine má vplyv na zdravie celého tela – infekcia sa môže krvou rozšíriť do tkanív v bezprostrednej blízkosti zuba, v dôsledku čoho vznikne okoločeľustný zápal. Častý je tiež vznik zápalu po vytrhnutí zuba, ktorého prejavmi sú infekcia, silná bolesť, tlak, horúčka a opuch.
Zápal zuba lieči stomatológ – najčastejšie chirurgickým odstránením celého zuba, respektíve odstránením zubnej drene. Dôležité je, či chorý zub odumrel alebo nie. Pri odstránení zubnej drene sa vykonáva tzv. endodontické ošetrenie, v rámci ktorého sú ošetrené zubné kanáliky a zvyšok zuba zostáva neporušený. Po odstránení zápalom napadnutej zubnej drene sa oblasť vydezinfikuje, naplní výplňou a utesní. K extrakcii zuba sa pristupuje iba vtedy, keď zapálený zub už nemožno nijako zachrániť.
Ak ide o miernejšie či zavčasu podchytené zápaly, možno pristúpiť k antibiotickej alebo podpornej liečbe. Tá spočíva v podávaní liekov a analgetík s ibuprofénom alebo paracetamolom, ktoré tlmia bolesti, ale neriešia príčinu zdravotného problému. Možno si pomôcť aj bylinkami, ako rumanček, klinček či šalvia.
Prevenciou zápalu zuba je správna ústna hygiena, ktorou sa účinne odstránia zubný povlak a všetky baktérie, ktoré pri rozšírení v ústach spôsobujú zdravotné problémy. Základom domácej ústnej hygieny sú:
Nový život s novým úsmevom od Dr. Martina.
Pozrite si premeny úsmevov našich pacientov.
Vaša personálna koordinátorka vám vysvetlí plánovanú liečbu a všetky zákroky. Či už ide o medzizubné medzery, nedokonalý chrup alebo pigmentáciu, radi vám odborné poradenstvo a pomoc prispôsobíme vašim potrebám.